Çocuklarda Cinsiyet Kimliği Gelişimi

Ebeveynlerin çocuklarda sağlıklı cinsiyet gelişimini desteklemesinin birçok yolu vardır. Cinsiyet kimliğini ve nasıl oluştuğunu anlamaya yardımcı olur.

Çocuklarda Cinsiyet Kimliği Gelişimi
01 Nisan 2021 - 12:04
Cinsiyet ve Cinsiyet Kimliği Arasındaki Fark Nedir?
Erkek ya da kız olmak çoğu çocuk için çok doğal gelen bir şeydir. Doğumda bebeklere fiziksel özelliklerine göre kadın veya erkek atanır. Bu, çocuğun "cinsiyeti" veya " atanmış cinsiyeti" ile ilgilidir. Bu arada, "cinsiyet kimliği", biyolojik özelliklerin, gelişimsel etkilerin ve çevresel koşulların etkileşiminden gelen, insanların kim olduklarına dair sahip oldukları içsel bir duyguyu ifade eder. Bu, erkek, dişi olabilir, arada bir yerde, ikisinin bir kombinasyonu olabilir.

Cinsiyet kimliğinin kendini tanıması, tıpkı bir çocuğun fiziksel bedeninin yaptığı gibi, zamanla gelişir. Çoğu çocuğun iddia ettiği cinsiyet kimliği, atanan cinsiyet (cinsiyet) ile uyumludur. Bununla birlikte, bazı çocuklar için atanan cinsiyet ve cinsiyet kimlikleri arasındaki eşleşme o kadar net değildir.

Çocuklarda Cinsiyet Kimliği Nasıl Gelişir?
Cinsiyet kimliği tipik olarak aşamalar halinde gelişir. 

Yaklaşık iki yaş: Çocuklar, kız ve erkek çocuklar arasındaki fiziksel farklılıkların bilincine varırlar.

Üçüncü yaş günlerinden önce: Çoğu çocuk kendilerini kolaylıkla erkek veya kız olarak etiketleyebilir.

Dört yaşına göre: Çoğu çocuk sabit bir cinsiyet kimliğine sahiptir.

Yaşamın bu aynı döneminde, çocuklar cinsiyet rolü davranışını, yani "erkeklerin yaptığı şeyleri" veya "kızların yaptığı şeyleri" öğrenirler. Bununla birlikte, cinsiyetler arası tercihler ve oyun, gelecekteki cinsiyet kimlikleri ne olursa olsun, cinsiyet gelişiminin ve araştırmanın normal bir parçasıdır.

Mesele şu ki, tüm çocuklar zamanla kendileri ve cinsiyetleri hakkında daha net bir görüş geliştirme eğilimindedir. Herhangi bir noktada araştırmalar, cinsiyet açısından farklı bir kimlik iddia eden çocukların, cinsiyetlerini gelişimsel olarak eşleştirilmiş akranları kadar net ve tutarlı bir şekilde bildiklerini ve aynı düzeyde destek, sevgi ve sosyal kabulden yararlandıklarını göstermektedir.

Ebeveynler Ne Yapabilir?
Tüm çocukların farklı cinsiyet rollerini ve farklı oyun tarzlarını keşfetme fırsatına ihtiyacı vardır. Ebeveynler, küçük çocuklarının ortamının cinsiyet rollerindeki çeşitliliği yansıttığından ve herkes için fırsatları teşvik ettiğinden emin olabilirler.

Bazı fikirler önerilebilir:
•    Erkekleri ve kadınları stereotipik olmayan ve çeşitli cinsiyet rollerinde gösteren çocuk kitapları veya bulmacaları (örneğin, evde oturan babalar, çalışan anneler, erkek hemşireler ve kadın polis memurları)
•    Bebeğiniz, oyuncak araçlar, aksiyon figürleri, bloklar vb. dahil olmak üzere çocuğunuzun seçebileceği çok çeşitli oyuncaklar.

Altı yaşına gelindiğinde çoğu çocuk oyun zamanlarının çoğunu kendi cinsiyetlerinden kişilerle geçirir, spor ve cinsiyetleriyle ilişkili diğer etkinliklere yönelebilir. Çocukların arkadaş grupları, sporlar ve katıldıkları diğer etkinliklerle ilgili seçimler yapmalarına izin vermek önemlidir. Tercihlerini öğrenmek ve alay etmeden dahil olduklarını hissetmelerini sağlamak için çocuğunuza danışmak da iyi bir fikirdir.

Çocuklar Genellikle Cinsiyet Kimliklerini Nasıl İfade Ederler?
Çocuklar oyuncak, oyun ve spor seçimlerine ek olarak genellikle cinsiyet kimliklerini aşağıdaki şekillerde ifade ederler:
•    Kıyafet veya saç modeli
•    Tercih edilen ad veya takma ad
•    Değişen derecelerde saldırganlık, egemenlik, bağımlılık ve nezaket yansıtan sosyal davranış.
•    Davranış tarzı, fiziksel jestler, eril veya dişil olarak tanımlanan diğer sözlü olmayan eylemler.
•    Arkadaşların cinsiyeti ve taklit etmekte karar kıldığı insanlar dahil, tüm sosyal çevre ve ilişkiler.

Bir çocuğun herhangi bir zamanda cinsiyete özgü davranışı (yani cinsiyet ifadesi) klişelere maruz kalmasından ve yaşamlarındaki insanlarla özdeşleşmesinden etkilenmiş gibi görünse de aralarında kız, erkek olmanın iç duygusu veya başka bir şey (yani cinsiyet kimliği) değiştirilemez.

Cinsiyet Stereotipleri Zaman İçinde Nasıl Değişti?
"Kızların ne yaptığı" ve "erkeklerin ne yaptığı" konusundaki beklentilerimiz değişti. Birçok kadın sporcu, sporlarında başarılıdır. Kızlar giderek daha fazla geleneksel olarak "erkeksi" olarak düşünülen konuların peşine düşüyorlar. Geleneksel olarak "kadınsı" olarak düşünülen birçok ünlü erkek şef, sanatçı ve müzisyen alanı vardır. Zamanla toplum, "eril" ve "dişil" klişelerinin farkına varmıştır. Faaliyetler ve davranışlar yanlıştır ve çocuğun gelişimini sınırlar. Bu tür çıkarlar, kişinin cinsiyet kimliğini de belirlemez veya etkilemez. Dahası, bir çocuğun kimlerin erken tercihlere dayandığını tahmin etme yeteneğimiz çok doğru değildir ve utanç veya becerilerini, yeteneklerini ve gerçek benliğini bastırma girişimlerine yol açıyorsa zararlı olabilir.

Yine de bir çocuğun ilgi ve yetenekleri toplumun beklediğinden farklı olduğunda, ayrımcılığa ve zorbalığa maruz kalabilirler. Ebeveynlerin çocukları için cinsiyet temelli beklentileri olması ve onları eleştiri ve dışlanmadan korumak istemeleri doğaldır. Ebeveynler, çocukları bu baskılara uymaya ve kendilerini sınırlandırmaya zorlamak yerine, çocuklarının kendilerini rahat ve iyi hissedebilecekleri güvenli alanların savunulmasında önemli bir rol oynayabilir.

Örneğin, çocuğunuz sporda başarılı değilse veya hatta onunla bir ilgisi varsa, yine de gelişebileceği başka birçok fırsat ve alan olacaktır. Cinsiyet kimliği ne olursa olsun, her çocuğun toplumun veya sizin beklentilerinize her zaman uymayan kendi güçlü yönleri vardır, ancak bunlar yine de mevcut ve gelecekteki başarının kaynağı olacaktır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.