Saçım Neden Kıvrılmıyor?

Herkes muhteşem, uzun kıvrılmış saçları olan kadınların Instagram ve Pinterest fotoğraflarını görmüştür.

Saçım Neden Kıvrılmıyor?
15 Mart 2021 - 08:59
Aynanın önünde bir saat veya daha fazla harcarsınız, başınızın etrafında kaynayan sıcak bir ütüyü döndürürsünüz, hayalinizdeki dağınık dalgaları fırçalayacak mükemmel bukleler yaratırsınız. Sonra, bunca uğraştan sonra, siz dışarı çıkmadan önce saçlarınız düzleşir.

Her zaman kıvrılmayı reddeden çok ince saçlarınız olabilir.

Peki saçlarımız neden bu kadar çabuk şekil kaybediyor? Neyi yanlış yaptığınızı anlamak için hatalarınıza göz atın!

1. Doğru Araçları Kullanmıyorsunuz
Saçını kıvırmak, eski bir saç maşasından daha fazlasını gerektirir. Kullandığınız ürünü, baştan sona eşit derecede ısıtan seramik plakalarla daha kaliteli bir şeye düzleştiriciye yükseltin. Bu şekilde bukleleriniz baştan sona aynı boyutta olur. Pek çok insan, en iyi bukleleri elde etmek için kullandıkları cihazların çok ısınması gerektiğini düşünüyor. Eğer çok kalın saçlarınız varsa, daha ince saçlı birinden daha yüksek bir ısı isteyeceksiniz; ancak 300 derecenin üzerinde bir cihaza ihtiyacınız olmamalı ve ütünüzün asla 400 derecenin üzerine ayarlanmadığından emin olmalısınız.

2. Saçınızı Hazırlamıyorsunuz
Hazırlık, neredeyse saçınızı kıvırmanın gerçek işi kadar önemlidir! Buklelerinizin uzun süre dayanmasını sağlamanın bir püf noktası, ütüyü saçınıza koymadan önce tutuculu bir ürün kullanmaktır. Bir ısı koruyucu, bir saç spreyi veya kuru bir doku spreyi olsun, saçınız zaten kıvrımı tutmaya hazır olacaktır. Saç spreyi yerine kuru doku spreyi tercih etmeniz faydalı olabilir, çünkü saçınızda kaymak yerine yapışmasına izin veren ve güzel dağınık bir doku kazandıran bir miktar doku kazandırır.

Bütçeniz varsa ve büyük bir etkinlik için bukleler elde etmeye çalışıyorsanız, uzantılar eklemeyi düşünün! Bu sadece uzunluk ve tonlarca hacim kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda karışıma farklı bir saç dokusu da ekler. Bu, saç kıvrılmanıza daha fazla sıçrama sağlar.

3. Saçınızı Ayırmıyorsunuz
Çok saçınız varsa bölümlere ayırmanız gerekir. Bölümlememek parçaları kaçırmayı kolaylaştırır. Bu da saçınızın düz olmasa bile düz görünmesini sağlar.

Özellikle küçük bir alet kullanıyorsanız, büyük saç bölümleri alet boyunca aynı miktarda ısı almaz. Bu nedenle, bölümlerinizin belli bir boyuttan daha büyük olmadığından emin olun.

4. Aşağıdan Yukarıya Kıvırıyorsunuz
Kullandığınız saç aletini aşağıdan yukarıya doğru kıvırdığınızda, ısının çoğunu saçınızın altı alır. Bu, buklelerinizin dipte en sıkı olduğu anlamına gelir. Bu da saç derisine en yakın olan saçı ağırlaştırır ve buklelerin daha hızlı düşmesini sağlar. Bu numara özellikle kelepçeli bir saç maşası kullanıyorsanız önemlidir.

Bu teknik, alttan sivrilen bir kıvrık çubuk kullanıyorsanız da işe yarar. Çubuğun alt kısmı üstten daha ince ise, uçlarınız kökündeki kıldan daha sıkı bir şekilde kıvrılmaya başlar. Bu güzel bir dalga yaratır; ancak aynı boyutta olan bir saç maşasından daha hızlı düşme eğilimindedir. Farklı bir saç maşası satın almayı veya sahip olduklarınızı yapmayı tercih edebilir ve saçın tamamını çubuğun altına yerleştirebilirsiniz.

5. Bukleleri Yerinde Tutmuyorsunuz
Bukleler soğuyana kadar sabitlenmez, bu yüzden hala sıcakken onları başınıza sabitleyin. Bunlar için saç pimleri veya klipsler kullanabilirsiniz. Kalmalarına gerçekten ihtiyacınız varsa, saçınızı kururken püskürtün.

6. Saçınız Çok Temiz
Temiz saçta, içinde biraz yağ bulunan saç tadı ve tutuşu yoktur. Bukleler en iyi ikinci ve hatta üçüncü gün saçlarında işe yarar. Temiz olmanız gerekiyorsa, saçınıza biraz doku ve hacim kazandırmak için kıvrılmadan önce kuru şampuan ekleyebilirsiniz.

7. Buklelerinizi Fırçalıyorsunuz
Elbette, kimse bukleler halinde evden dışarı çıkmıyor; ancak buklelerinizden kabarıklığı gidermek için fırça kullanmanıza gerek yoktur! Bir fırça, kıvrımı çok aşağı çekerken, geniş dişli bir tarak kullanarak veya sadece parmaklarınız aşırıya kaçmadan onları ayırır. Ayrıca, kıvırmayı bitirdikten hemen sonra başınızı ters çevirmenizi ve saç köklerindeki bukleleri sallamanızı tavsiye ederiz. Bu sadece ciddi bir hacim kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda buklelerinize biraz parça verir. Dağınık, çözülmüş bukleler için en sevdiğimiz numara budur!

Fırçalamadan önce saç spreyi veya kuru doku spreyi ile püskürtmeyi unutmayın, böylece buklelerinize kalıcı hale gelir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.