Para Biriktirmenin Kolay Yolları

Genel anlamda para biriktirme yolları herkes tarafından merak edilen bir konu haline gelmiştir.

Para Biriktirmenin Kolay Yolları
09 Ocak 2021 - 13:33
İnsanlar hayallerini süsleyen tüm objelere ya da hizmetlere sahip olmak adına paraya ihtiyaç duyarlar. Para biriktirme konusu zor gibi görünse de aslında insan sabrettiğinde ve azmettiğinde o zorlu yollar kolaylaşabilir.

Para biriktirebilme adına kimimiz arkadaşlarımızla gittiğimiz kafede ki pahalı menüden, kimimiz de çok beğendiğimiz kıyafetlerden vazgeçeriz. Tabiri caizse kenarda ya da köşede insanların çoğu birikimi olmasını ister. Fakat günümüzün maalesef zorlu koşullarında özellikle de pandemi sürecinde para birikimi yapmak pek de kolay değildir. Günümüz koşullarında; doğru tekniklerle ve yaşam tarzıyla masrafları olabildiğince en aza indirerek güzel birikimler elde etmek tabi ki mümkündür… Yalnız para biriktirme konusu öncesinde bir takım hususları da çok iyi bilmek gerekiyor. Onlardan ilki mevcut isteklerinizin haricinde gelecek vadeden uzun süreli hedeflerin hayatınızda olması gerekiyor. Kısacası para biriktirme programı öncesinde mutlaka uzun süreli hedeflerinizi yani geleceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bahsetmiş olduğumuz konuları gözden geçirdikten sonra hedefe ulaşmak için harcadığınız emeklerin karşılığını da fazlasıyla alabilirsiniz.Para Biriktirme Yöntemleri Nedir?
-Tasarruf Sağlayabileceğiniz Harcamalarınızı Gözden Geçiriniz:
Kira, faturalar, eğitim masrafları, sağlık-temizlik ve mutfak giderleri gibi pek çok husus insanların maddi yönden hırpalanmasına neden olur. Aslında bahsetmiş olduğumuz bu giderlerin hemen hemen her ay kişiye mal olunan masrafı bellidir… Yalnız doğal gaz, elektrik, su gibi faturaların giderlerinde mevsimlere göre önemli değişikler olabiliyor. Kış dönemlerinde özellikle yüksek fatura miktarlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bundan dolayı da enerji tasarrufu hususunu mutlaka dikkate almanız gerekiyor.

Faturaların dışında birde çevrim içi üyeliklerinizi de gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Size film, oyun ya da müzik platformları uygun görünse de işin aslı pek de öyle değildir. Küçük paralar gibi görünmesinin ardında sene bazında baktığınızda, büyük harcamaların olduğunu söyleyebiliriz. Özetlemek gerekirse; aylık 30 TL ödediğiniz üyeliğin yıllık fiyatı 360 TL’dir… Arada sırada işten güçten fırsat bulduğunuz da kullandığınız bir uygulamaya 360 TL ödemek yerine birikim yaparak geleceğinizi temin altına alabilirsiniz.

-Plansız Harcamaların Önüne Geçebilmek Adına Sigorta Yaptırabilirsiniz:
Para biriktirme taktikleri içerisinde dikkat çeken diğer yöntemlerden olan sigorta sayesinde hayatınızda karşılaşabileceğiniz kötü sürprizleri bertaraf edebilirsiniz. Aracınızla ve evinizle alakalı bir anda olumsuz durumlar yaşayabilirsiniz. Yaşamış olduğunuz olumsuz durumları ortadan kaldırabilme adına da harcamalar yapabilirsiniz. İşte bir anda gelişen ve sizi zor durumda bırakan harcamaları engelleyebilirsiniz. Konutunuza ve aracınıza sigorta yaptırarak plansız harcamaların önüne geçebilirsiniz. Hatta sağlığınız için de sigorta yaptırdığınız takdirde; hem sağlığınızla ilgili en iyi hizmeti alırsınız hem de belinizi büken masraflardan kurtulursunuz.

-Para Birikimi İçin Banka Hesabı Açabilirsiniz:
Giderlerinizi gözden geçirip sonrasında ayda kenara minimum kaç para ayırabileceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Giderleri hesapladıktan sonra birikim yapacağınız parayı hemen banka hesabına göndermenizi öneriyoruz. Eğer birikim yapacağınız banka hesabıyla günlük olan ayrı olursa o zaman parayı harcama olanağınızda azalır diyebiliriz. Böylelikle para biriktirme planı işleminiz de tam olarak gerçekleşmiş olur.

Para Biriktirmek Niçin Önemlidir?
Farklı gelirlere sahip olan insanlar çoğunlukla; para biriktirememekten, maddi konulardan dolayı hayallerinin gerçekleşmemesinden ve yatırım yapmamaktan şikâyetçi olurlar. Gelirimizle hayat standartlarımız doğru orantılı olması sebebiyle, aslında maddi sıkıntıların yaşanması da gayet normaldir diyebiliriz.

Para biriktirme konusunda başarılı olmak, maddi sıkıntıları bertaraf edebilmek için özellikle bütçe planlamasının doğru yapılması gerekiyor. Bütçe planlaması yapılmadığında, birikim konusu önemsenmediğinde kişi kazandığı paranın da açıkçası çok hayrını göremez. O yüzden de doğru şekilde yapılan bütçe planlaması ve birikimin öncelikli olması kişinin kazancının da artmasına neden olur. Bütçe planlamasının en önemli yoluysa; ayın 1. Günü itibariyle almış olduğunuz, ödeme yaptığınız tüm konuların faturalarını biriktiriniz. Ayın sonundaysa biriktirdiğiniz tüm faturaları inceleyiniz. Sonuç olarak paranızın gittiği yerleri de kolayca öğrenmiş olacaksınız. Ona göre de masraflarınızı kısarak, para biriktirme programı yapabilirsiniz. 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.