İrade Gücünü Arttırmanın Yolları

Hiç bir iş için geceler boyunca çalıştığınız ve uykusuz kaldığınız oldu mu? Veya diyette olmanıza rağmen şekerleme, cips gibi gıdalar tükettiniz mi?

İrade Gücünü Arttırmanın Yolları
17 Nisan 2021 - 10:35
Bu iki davranış da kişinin öz disiplinin olmadığını ve iradesinin zayıf olduğunu göstermektedir. Eğer daha iyi bir hayata sahip olmak ve kaliteli yaşamak istiyorsanız iradenizi geliştirmelisiniz. İrademi nasıl arttırabilirim, disiplin nasıl kazanılır gibi soruların cevaplarını arıyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Bu yazımızda sizlere öz disiplin ve irade gücünün nasıl geliştirilebileceğini anlatacağız. İrade gücünü arttırmanın 5 yolu adlı bu yazımızı kesinlikle okumalısınız.

Çevrenizi Değiştirin
İlk başlarda değişime başladığınız zamanlar veya en azından buna karar verdiğiniz zaman bilinçaltınızda gizlenmiş kötü alışkanlıklardan kurtulmak oldukça zor olacaktır. Hepimizin bilinçaltında bu alışkanlıkları tetikleyen sinyaller vardır. Hayatımızdaki birçok davranışımızı farkında olmadan alışkanlıklarımız doğrultusunda yaşarız. Eğer çevremiz her zaman aynı olursa bu alışkanlıkları tetikleyen sinyaller de halen var olacaktır ve kişinin değişmesi de oldukça zorlaşacaktır. Eğer sizin kötü alışkanlığınız, yapmanız gereken işleri erteliyorsa odanızda çalışmak yerine kütüphanede çalışabilirsiniz. Veya çalıştığınız yeri değiştirmek amacıyla yaşadığınız evin başka odalarında çalışmayı deneyebilirsiniz. Örneğin yapacağınız iş parkta yapılabilecek bir iş ise parka bile gidebilirsiniz. Lakin gideceğiniz yerler normal hayatınızda sık sık gittiğiniz bilindik yerler ise bu sizin bilinçaltınızdaki alışkanlık döngüsünü kırmayacaktır. İçinizdeki iradeyi güçlendirmek ve iyi bir disipline sahip olmak istiyorsanız çevrenizi değiştirmeniz sizi pozitif anlamda değiştirecektir.

Kötü Alışkanlıklarınızdan Hemen Kurtulun
Kötü alışkanlıkların üzerine iyi alışkanlıklar inşa etmek gerçekten de oldukça zordur. Normal hayatınızdaki kötü alışkanlıklarınızdan kurtulup bir de üstüne iyi alışkanlıklar edinmelisiniz. Eğer siz de yapacağınız işler olmasına rağmen sosyal medyada saatlerinizi harcıyor veya size fayda getirmeyen bir işle ilgileniyorsanız hata yapmış olacaksınız. İlk olarak sosyal medyada geçirdiğiniz süreyi olabildiğince azaltmalısınız. Ayrıca hayatınızı daha kaliteli hale getirmek için diğer tüm kötü alışkanlıklarınızdan da hemen kurtulmalısınız. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak hem sıradan hayatınızı sıradanlıktan çıkaracak hem de sizi çok daha özgüvenli ve iyi hissettirecektir. Bu şekilde çok daha fazla iradeye sahip olabilirsiniz.

İş Yapın, Mola Verin
Gün içerisinde yaptığınız iş kadar mola vermeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Eğer günlük hayatınızda odağınızı çok fazla koruyamayan bir kişiyseniz bazı mola yöntemleri kullanarak kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Örneğin "Pomodoro Tekniği" gerçekten de yararlı bir yöntemdir. Pomodoro tekniğini kısaca özetlemek gerekirse, herhangi bir işi yaklaşık 25 dakika yaptıktan sonra 5 dakika kadar mola vermeniz gerekiyor. Ve bu 30 dakikalık zaman dilimi 1 pomodoro ediyor. Arka arkaya dört adet pomodoro uygulayabilirsiniz. Eğer yaptığınız iş 4 pomodoro süresinden daha fazla sürecekse 4. pomodorodan sonra 25-30 dakikalık büyük bir mola vermeniz gerekiyor. Bu yöntemle birlikte düşündüğünüzden çok daha fazla çalışacak ve çalıştığınız zaman odağınız yüksek olacaktır. Pomodoro tekniği birçok uzman tarafından da desteklenen ve iradenizi son derece güçlendirebilecek yöntemlerden birisidir.

Gününüzü Planlayın
Gün içerisinde yapacağınız işleri dün geceden planlamak gerçekten de işleri tamamlamak için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu planlama işini şu şekilde düşünebiliriz; bir yerden başka bir yere gidiyoruz diyelim. Eğer gideceğimiz yeri daha önceden araştırmış ve güzergahımızı güzel bir şekilde belirlediysek oraya ne zaman varacağımızı ve yolumuzun üzerinde neler yer aldığını biliriz. Diğer türlü ise hiçbir plan yapmadan yola çıkarsak yolda birçok engelle karşılaşabiliriz. Üstelik yarın ne yapacağınızı bilirseniz bu size gerekli olan motivasyonu da sağlayacaktır. Bu şekilde kendinizi çok daha kolay bir şekilde disipline edecek ve iradenizi güçlendirebileceksiniz.

Hoşlandığınız İşi Yapın
Aslında bu madde çoğu kişi tarafından bilinen ve artık klişeye dönüşmüş bir laftır. Lakin gerçekten de oldukça doğrudur. Eğer ki yaptığınız işi sevmiyorsanız bir an önce bitmesini isteyecek ve çok fazla odağınızı vermeden yapacaksınız. Durum böyle olduğu zaman da hiçbir zaman işinizde ustalaşamayacak ve hiçbir zaman gerçekten de öz disiplin ve güçlü bir iradeye sahip olamayacaksınız. Yaptığınız işi tamamen sevmiyor olsanız bile işin önünüze çıkardığı zorluklarla uğraşmayı ve o sorunları çözüme ulaştırmaktan zevk almalısınız. Veyahut işinizde yeni şeyler öğrenmek de sizi mutlu etmelidir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.