Papatya Yağının Faydaları Nelerdir, İnanılmaz 10 Fayda

Papatya yağının faydaları, antispazmodik, antiseptik, antibiyotik, antidepresan, antineuralgik, antiphlogistic, carminative ve cholagogic madde gibi özelliklerine bağlanabilir.

Papatya Yağının Faydaları Nelerdir, İnanılmaz 10 Fayda
02 Ocak 2021 - 17:56 - Güncelleme: 08 Ocak 2021 - 13:38
Dahası, bir sikatrizan, emmenagog, analjezik, febrifüj, hepatik, yatıştırıcı, sinir, sindirim, antispazmodik, bakterisidal, sudorifik, mide, iltihaplanma önleyici, enfeksiyöz bir maddedir.

Papatya Yağı Nedir?
Papatya yağı, çiçekli bir bitki olan papatyanın çiçeklerinden elde edilir. İki tür papatya vardır, bilimsel olarak Anthemis nobilis olarak bilinen Roma papatyası ve bilimsel adı Matricaria chamomilla olan Alman papatyası. Her iki çeşitten elde edilen doğal yağlar, bazı tıbbi özelliklerde oldukça benzer olsa da, bileşimleri farklıdır ve dikkat çekmeye değer belirli özelliklere sahiptirler.

Roma papatyası yağı, alfa pinen, beta pinen, kampen, karyofilen, sabinen, myren, gama-terpinen, pinokardon, farsenol, sineol, propil angelat ve butil anjenden oluşur. Alman papatya yağı ise azulen (ayrıca chamazulene de denir), alfa bisabolol, bisabolol oksit-A ve B ve bisabolen oksit-A'dan oluşur.

Roma papatya yağı, daha sakinleştirici ve daha iyi emmenagogdur ancak Alman papatya yağı, azulen adı verilen bir bileşiğin varlığından dolayı çok güçlü bir anti-enflamatuar ajandır. Azulen, yağa karakteristik koyu mavi rengini vermekten sorumlu olan azotlu bir bileşiktir. Papatya yağının başka tıbbi özellikleri de vardır ve aşağıda verilen özellikler, aksi belirtilmediği sürece, Roma papatya yağı yanı sıra Alman çeşidini de içerir.

Papatya Yağının Sağlık Faydaları
Uçucu yağlarda şaşırtıcı sayıda sağlık yararı bulabilirsiniz; Papatya yağı genel sağlığınızı iyileştirmenin en iyi yollarından biridir. Bu faydalar;

Zehirli Ajanları Giderir
Sudorif olarak, her iki papatya yağı çeşidi, aynı zamanda vücudu serinletirken enfeksiyonlara neden olan toksinlerin ve ajanların atılmasına yardımcı olan ve ateşin etkili bir şekilde düşmesini sağlayan ve böylece febrifüj görevi gören, bol terlemeye neden olur.

Papatya Yağının Enfeksiyona Faydaları
Her iki çeşit de bakteri ve mantarların neden olduğu biyotik enfeksiyonların oluşmasını engelleyen çok iyi antiseptik ve antibiyotik özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, var olan enfeksiyonları yok eder. Bunlar, her türlü bağırsak solucanını öldüren iyi vermifuge ajanlardır. Saçlara uygulanırsa bitleri ve akarları öldürür, saç ve saç derisini enfeksiyon ve hasardan korur.

Papatya Yağının Depresyona Faydaları
Her iki çeşidin de depresyonla mücadelede çok etkili olduğu bulunmuştur. Bir tür mutluluk hissi uyandırırken hüzün, depresyon, hayal kırıklığı ve halsizlik duygularını ortadan kaldırırlar. Papatya yağını koklamak dahi kötü ve depresif ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur.

Papatya Yağı Öfkeyi Azaltır
Roma papatyası özellikle küçük çocuklarda rahatsızlık, öfke ve tahrişleri yatıştırmakta etkilidir. Alman papatyası ise özellikle sindirim sistemi veya idrar sisteminde bulunduğu zaman, iltihabı iyileştirmede yetişkinler üzerinde etkilidir. Her iki çeşit de kan basıncını düşürür ve kan damarlarının şişmesini azaltır.

Papatya Yağının Sindirimi Geliştirmeye Faydaları
Midenin düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca, sindirim suyunun mideye salınmasını teşvik eder ve sindirimi kolaylaştırır. İyi bir karaciğer sağlığı ve ondan safranın uygun akışını sağlar. Bunun dışında, mide içerisindeki hidroklorik asit, safra ve enzimlerin salgılanmasını çoğaltarak sindirimi arttırdıkları anlamına gelen kolagoglar olarak kabul edilirler.

Papatya Yağının Romatizmaya Faydaları
Papatya yağı, dolaşım sisteminin işlevsel bozukluğunun iyileştirilmesinde faydalıdır. Kanı ürik asit gibi toksinlerden arındırır ve dolaşımı uyarır. Bu sebeple, ürik asit birikimi ve yanlış dolaşımın neden olduğu artrit ve romatizma ve gibi rahatsızlıkların iyileşmesinde oldukça etkilidir. Bu yetenekler onları, şişmeyi ve ödemi azaltan ajanlar olarak iyi antiphlogistics olarak sınıflandırır.

Papatya Yağının Cilde Faydaları
Kozmetik dünyasında çok popülerdir, çünkü cilt ve yüz üzerindeki izleri ve lekeleri azaltır. Ayrıca yaraları, kesikleri ve çürükleri enfekte olmaktan korurlar.

Ağrıyı Hafifletir
Kaslardaki ve eklemlerdeki ağrıları etkili bir şekilde azaltan analjezik özelliklere sahiptirler. Bunun dışında, baş ağrısı, diş ağrısı ve kemik yaralanmalarının şiddetini azaltmaktadır. Dokuzuncu kranial siniri çevreleyen kan damarlarını daraltıp basıncı azaltarak şiddetli nevralji ağrısının giderilmesinde çok etkilidirler.

Aşırı Gazı Giderir
İlave gaz oluşumunu engellerken, bağırsaklardan ve mideden gaz atmakta çok iyidirler. Bu sayede papatya yağı, kan basıncının düşmesini ve vücudun gevşemesini sağlar. Daha da önemlisi, yağın etkisinin aynı zamanda tehlikeli olabilen aşırı gaz riskini de ortadan kaldırmasıdır.

Papatya Yağının Sinir Sistemine Faydaları
Kasılmaları, sinirliliği, spazmları, uzuvların kontrolünün kaybına neden olan hiper reaksiyonları ve hemen hemen bütün sinir hastalıklarının yatışmasını sağlar. Yani sinirleri ve sinir sistemini sağlıklı ve uygun işleyiş halinde tutarlar.

Papatya Yağının Diğer Faydaları
Papatya esansiyel yağı antialerjiktir ve toksinleri temizleyerek, yağ ve ekrin bezlerini terleme yoluyla temizler, aknenin iyileşmesine yardımcı olur. Böbrekleri ve idrar sistemini, idrara çıkmayı uyarma yoluyla temizler. Böylece bir idrar söktürücü olarak çalışmış olur. Ek olarak kanı detoksifiye eder ve hatta gücünü arttırırlar. Kabakulak ya da kızamık gibi viral enfeksiyonların iyileştirilmesine yardımcı olabilirler. Ağız kokusunu uzak tutmak ve ağızdan alınan enfeksiyonları ortadan kaldırmak için ağız yıkamalarında da kullanılabilirler. Alman papatya yağı bir vazodilatördür, bu nedenle damarların daralmasını gevşeterek kan basıncını düşürür, böylece kalp sağlığını korur ve ateroskleroz gibi gelişme koşulları olasılığını azaltır.

Papatya Yağıyla İyi Karışan Diğer Yağlar:
Papatya Yağı, Bergamot, Clary, Adaçayı, Lavanta, Yasemin, Sardunya, Greyfurt, Çay Ağacı, Gül, Limon, Kireç ve Ylang Ylang Yağı ile çok hoş karışımlar oluşturur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.