Pankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Son zamanların en büyük rahatsızlıklarından biri olan pankreas kanserinin belirtileri nelerdir sorusu çok fazla cevap aramaktadır.

Pankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
07 Şubat 2021 - 14:29
Pankreas kanserinin belirtileri nelerdir konusu çok fazla araştırılan ve cevap arayan soruların başında gelmektedir. Pankreas, karnın en arka kısmında yer alan ve yaklaşık 15 cm uzunluğunda olan mide, onikiparmak bağırsağı ve kalın bağırsakta komşu olan vücutta çok önemli görevleri bulunan bir organdır. Bu organ tüketilen besinlerin sindirimini ve bu besinlerden elde edilen glukozun kanda olması gereken seviyelerde kalmasını sağlamaktadır. Bunun dışında da birçok hayati görevi bulunan pankreasta meydana gelen en küçük hasar bütün vücudu etkileyebilecek sonuçların doğmasına neden olabilir.

Pankreas Kanseri Nedir?
Pankreasın her hangi bir yerinde çoğalma eğilimi gösteren kötü huylu kitleler pankreas kanseri olarak tanımlanmaktadır. Bu organda meydana gelen kanserler pankreasın bütün bölgelerinde gelişebilmek ile beraber en çok baş bölgesinde yayılım göstermektedir. Bu kanserin türleri içinde yer alan ve en çok karşılaşılan adenokanserdir. Adenokanseragresif hücrelerden köken aldığı için çok daha hızlı bir şekilde ilerleyebilir ve çevre dokulara da metastaz yapabilir.

Pankreas Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Çağın hastalığı haline gelen kanserin pek çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu kanser çeşitleri arasında yer alan pankreas kanseri belirtileri nelerdir sorusuna en doğru cevapları bulmak erken teşhis adına çok önemli olmaktadır. Bu kanser türünün belirtileri şunlardır;

- Kilo kaybı, 
- Karın ağrısı,
- Sarılık,
- İştah kabı,
- Bulantı ve kusma, 
- Halsizlik,
- İshal,
- Yorgunluk,
- Solgunluk,
- Sindirim zorluğu,
- Sırt ağrısı, 
- Aniden ortaya çıkan ve genetik olmayan şeker hastalığı,
- Cam macunu renginde dışkılama,
- Depresyon,

Şişkinlik, hazımsızlık ve iştah kaybı ile beraber yetersiz besleme sonunda hastalarda hızlı kilo kaybı görülmektedir. İlk olarak ortaya çıkan ve çok fazla belirgin olan pankreas kanseri belirtisi sarılık olmaktadır.  Başlangıçta gözlerde meydana gelen sarılık daha sonraları deride sararma ve idrar renginin koyulaşması ile sonuçlanır. Sarılığın nedeni karaciğerin ürettiği bilirubin maddesinin bu kanser tarafından safra yolunda tıkanması onikiparmak bağırsağının atılımının engellenmesidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.