Neden Kusarız Kusmak Vücut İçin Zararlı Mıdır

Şöyle bir gerçek var ki, hiç şüphesiz kusmak, yaşadığımız en kötü deneyimler arasında kendine ilk sıralarda yer bulabilir. Hiç yaşamamış olan varsa kendini şanslı saymalı.

Neden Kusarız Kusmak Vücut İçin Zararlı Mıdır
19 Ocak 2021 - 12:51
Peki, gelelim asıl sorumuza. Neden kusuyoruz?
Günümüzde çok fazla kişi kusmanın bir hastalık olduğuna gönülden inanıyor. Az bilinen bir gerçekse, kusmak aslında vücudunuzda sizden habersiz oluşan birtakım kötü şeylerin habercisi ve istenmeyen maddelerden kurtulmak için eşsiz bir yol.

Şiddetli bir sindirim sisteminin yol açtığı sorunlar, ani bir bulantı başta kötü bir his olarak görülür ancak sonucunda oluşan kusma vücut için önem taşımaktadır. Kabul edelim ki hoşnut kalacağınız bir eylem değil elbette ancak kusma;  tehlikeli toksinlerden, oluşabilecek zehirlerden,bakterilerden, virüs ve parazitlerden vücudun kendini koruması için gerçekleştirdiği bir refleks olma özelliğini taşır. Bunların dışında bu eylem stres, kaygı, heyecan ve kimi ilaç kullanımı sonrasında da kendini gösterebilir.

Kusmanın Nedenleri Nelerdir?
Midenin bulanma hali genel olarak kusma evresinin başlangıcıdır ve kusma evresinden önce yaşanan bir mide rahatsızlığıdır. Mide bulantısı ve kusmaya bir çok rahatsızlık sebep olabilir. Kimi rahatsızlıkların belirtiler aşağıdaki gibidir :

- Hamilelik, migren, baş dönmesi gibi tıbbi durumlar,
- Gastroenterit veya mide gribi, gıda zehirlenmesi gibi bakteri ve virüs saldırıları,
- Kulağa bağlı ya da beyni kusmaya işaret eden yoğun ağrılar,
- Herhangi bir rahatsızlık anında almş olduğunuz ilaçların yan etkisi,
- Alerji halinde gösterilen aşırı reaksiyon.

Kusma Vücut İçin Zararlı Mı?
Bu huzursuz edici kusma rahatsızlığı genel olarak zararsızdır ancak vücudunuzda bir şeylerin yanlış gittiğini işaret ediyor olabilir. Bir kusma anı yaşadıysanız sonrasında zarar görmemek adına vücudunuzun kaybettiği suyu geri alabilmeniz için su tüketmeniz gerekmektedir. Bununla beraber midenizde var olan her şey kendini dışarıya attığı için suyla beraber fazla abartmayacak şekilde yiyecek de tüketmeniz gerekmektedir.

Hamilelik dönemindeki anneler için sürekli kusma, besin ve su kaybedeceği için hem anneyi hem de bebeği etkileyecektir. Bu nedenle kusma sonrası mutlaka vücudunuzu ve bebeğinizi susuz ve besinsiz bırakmamanız gerekiyor. Aksi takdirde hayati problemlerin görülmesi kaçınılmaz olacaktır.

Ayrıca hangi renk kustuğunuz da büyük bir önem taşır. Kustuğunuzda renginin kırmızı ya da koyu renk olduğunu farkettiyseniz kana işaret ediyor olabilir, ülserden kaynaklandığını gösterebilir.  Yeşilimsi renk taşıyan bir kusma deneyimi yaşadıysanız, bu safra belirtisidir ve sindirim sisteminiz iyi çalışmıyor demektir.

Eğer şiddetli karın ağrısı, ateş ve kusma rahatsızlığını aynı anda yaşıyorsanız, apandisit kapınızı çalmış olabilir. Yapacağınız tek şey zaman kaybetmeden doktora görünmek olacaktır.

Kusma deneyiminiz süreklilik taşıyorsa ya da bu sorunu 48 saat gibi bir süredir yaşıyorsanız kesin olarak ciddiye almanız gerekir ve doktora görünmelisiniz.

Kustuktan Sonra Ne Yapılmalı?
İlk olarak rahat olmalısınız. Bir gıda zehirlenmesi ve enfeksiyon yaşadığınız düşünüyorsanız bu deneyim sizin için kurtarıcı oluyor demektir.

Bir sürelik kusma eyleminden sonra vücudunuz gereğinden fazla su kaybedeceği için sıvı alımına özen göstermeniz gerekiyor. Suyun yanında mineral de aldığınız takdirde iyileşme yolunda önemli bir adım atmış olacaksınız.

Vücudunuzun kendini tamir etmek için çabaladığını göz ardı etmeyin, ona yardımcı olmak için sindirimi kolay olan meyve ve sebzeler tüketmeye özen gösterin.Yağlı ve sindirimi zor yiyecekleri tüketmekten kaçının.

Sağlıklı bir birey genelde kusma deneyimini pek yaşamayacaktır. Bu deneyime katılmak istemiyorsanız sağlığınıza daha önem vermenizi tavsiye ederiz.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.