Orkide Çiçeği Bakımı ve Sulanması

Orkide ev dekorasyonu başta olmak üzere iş yerlerinde de çok zarif bir duruş sunan özel bir çiçektir.

Orkide Çiçeği Bakımı ve Sulanması
05 Nisan 2021 - 00:34
Esasen salepgiller familyasına ait olurken en çok tercih edilen çiçekler arasında olduğu içinde hediye edilen orkide çiçeği oldukça popülerdir. Orkide çiçeğinin 50 bin kadar çeşidi olurken farklı renklerde de orkideler mevcuttur.

Orkide Çiçeği Bakımı ve Sulanması
Orkide aldıktan sonra ortamını seçmek en önemli adımdır. Aydınlık ve ışık alan ortamları seven orkide çiçeği direkt güneş ışığı almadan yetişen bir çiçektir. 20 ile 22 derecelik ortam sıcaklığına alışkın olan orkidelerin kökleri de ışık almak ister ve bu şekilde tomurcuklanırlar. Asla karanlık ortamları sevmezler. Zeytin rengine çalan yaprakları ile güneş ışığının yeterli olduğunu belirten orkide çiçeğinizin durumunu bu şekilde takip edebilirsiniz.

Orkide çiçeği için önemli ayrıntılardan biri de sulamadır. Yaz mevsiminde daha çok suya ihtiyaç duyan orkideler musluk suyunu fazla sevmezler. Sulama sıklığı çiçeğin bulunduğu ortama ve saksının büyüklüğüne göre de değişiklik göstermelidir. Çok fazla sulamak köklerini çürütürken parmağınızı saksıya batırıp toprağın kuruluğuna bakmanız gereklidir. Haftada bir üzerinden bir çay bardağı kadar sulama yapmanız orkide için yeterli sayılabilmektedir. Orkide çiçeği için bir püf noktası ise çiçeğinizin canlanması gerektiğini düşünüyorsanız 1 litre suya bir şişe soda dökerek bir çeşit gübreleme görevini deneyebilirsiniz.

Toprak ve Saksı Seçimi
Evlerde orkide çiçeği için genelde beyaz porselen saksılar tercih edilirken şeffaf saksılar da en iyi tercihtir. Ağaç kabuğu içeren topraklarda daha çabuk yetişen orkideler hindistan cevizi lifleri, kömür tozu, tarçın tozu ve çeşitli ağaç kabuklarından oluşan toprakları daha çok severler. İlk etapta 12 cm’lik saksılarda yetişirken daha sonra daha büyük bir saksıya alınması orkide için en iyi tercih olacaktır. Orkide çiçeğinin bakımına ek olarak budama işlemi de önemlidir. Orkide çiçeği bazen çiçeklerini döker ve bu durumda çiçek gözlerini sayarak 3. gözün biraz üstünden dalı kesmek yani budamak gereklidir. Ardından da kahve telvesi sürerek çiçeğin kurumasını önlemek mümkündür.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.