Kedilere Zarar Veren Yiyecekler

Kedi, küçük, tüylü, evcilleştirilmiş etobur memeli hayvandır. Evcil hayvan besleyen kişiler hayvanlara en iyi şekilde bakmak ister.

Kedilere Zarar Veren Yiyecekler
05 Nisan 2021 - 00:28 - Güncelleme: 05 Nisan 2021 - 00:32
Bunlardan bir tanesi de kedidir. Bilinmesi gereken en önemli bilgilerden birisi; kediler insanlar gibi beslenemez, uyuyamaz, yıkanamaz, ilaç kullanamazlar. İnsanlar için birçok faydası olan yiyeceklerin, kedilerin sağlığını bozabilir. İlerleyen zamanlarda zehirlemesine neden olabilir. Kedilere zarar veren yiyecekler arasında; çikolata, çay, kahve, enerji içecekleri, alkol, soğan, sarımsak, süt, süt ürünleri, yağlı yiyecekler, çiğ yiyecekler yer almaktadır.

Evcil hayvan sahipleri kedilerine daha iyi bakabilmek için, önlerinden mama ve suyu hiç eksik etmezler. Sofrada yediği yemekten vermek, hasta olduğunda kullandığı ilacı içirmek, banyo yaptırırken kendi yıkandığı su sıcaklığıyla yıkamak, kendi uyuduğu saatte kediyi uyutmak ve aklınıza gelecek birçok şey, kedi için geçerli değildir.

Evde bakılan bir kedi, çok fazla gezip oyun oynamadığı için çok fazla enerji sarf etmez. Örneğin, günde iki öğün mama vermek doğru olacaktır. Kedilere zarar veren yiyecekler, farklı sağlık sorunlarına neden olur. Bunlardan bir tanesi de zehirlenmedir. Sindirim sistemi ve sinir sistemi problemleri oluşur. Örneğin, kediye çikolata vermek bünyesine zarar verir. Verilen miktara göre kedi zehirlenebilir. Çok miktarda verilen çikolata kedinin ölümüne sebep olabilir.

Kedilerde Zehirlenmenin Belirtileri
Ağızdan gelen salya akıntısı
Kusma
İshal
Nefes almada zorluk
Depresyon
Baygınlık
Titreme
Öksürük

Kedinizden şüphe ediyor ve yukarıdaki belirtilerden herhangi biri varsa, en yakın veteriner kliniğine başvurmanız gerekiyor.

Çikolata
Çikolatanın içinde kakao bulunur. Kakaonun içerisinde de birçok madde vardır. Bunlardan en önemlisi kafein ve teobromindir. İnsanlar çikolatayı severek tüketir ancak kediler için zararlıdır. Evcil hayvan besleyen biri olarak kedinize çikolata verdiyseniz; kalp çarpıntısı, kas titremesi ve sinirsel belirtiler görünür.

Çay, Kahve Ve Enerji İçecekleri
Çikolata da olduğu gibi çay, kahve ve enerji içeceklerinde de kafein bulunur. Bu içeceklerden birini kedinize verdiğinizde; zor nefes alma, kalp aritmisi ve kas titremesi görünür. Belirtiler verilen besin ve içeceğin miktarına göre değişiklik gösterebilir. Çikolata, çay, kahve ve enerji içecekleri başta olmak üzere, kafein içeren tüm besin ve içecekler kedilere zarar verir.

Alkol
Kediler kesinlikle alkol içmez. Su veya mamasına katarak alkol vermek isteyen kişiler olabilir. Bunlar resmen kediye eziyettir. İnsanlar nasıl sarhoş oluyorsa, kedilerde de sersemlik görünür. Kediye alkol verildiğinde karaciğer rahatsızlığı, beyinde hasar, koma belirtileri görünür. Yüksek miktarda alkol verilirse, kedi ölebilir.

Soğan Ve Sarımsak
İnsanlar arasında sağlık açısından tüketilen besinler arasında yer alır. Yemeklerde tat vermek için kullanılır. Örneğin, midesi rahatsız olan kişiler soğan ve sarımsak tüketemez. Kedi, soğan ve sarımsak yediğinde zehirlenebilir. Sindirim sistemi sorunları ve anemiye neden olur.

Süt Ve Sütten Yapılan Diğer Ürünler
Yetişkin kediler sütte bulunan şekere karşı duyarlıdır. Yavru kedilere süt ve sütten yapılan diğer ürünlerin verilmesi doğru değildir. Kedi yavru veya yetişkin olsun, sütte bulunan şekeri doğru düzgün üretemezler.Süt ve sütten yapılan diğer ürünler kedilere verildiğinde; kusma, ishal, gaz, sindirim sistemi problemleri ortaya çıkar.

Kedilere Zarar Veren Diğer Yiyecekler
Evde yapılan yağlı yemeklerin kedilere verilmesi uygun değildir. Sakatat, çiğ et, balık ve diğer et ürünlerini vermek parazite neden olur. Örneğin, balığın kılçıkları boğazını yırtabilir. Etin kemikleri nefes borusunu tıkayabilir. Bebek mamaları da zararlıdır. Çünkü içinde baharat, sarımsak ve farklı besinler vardır. Kedinin bu besinleri tüketmesi sakıncalıdır.

Kedinize sağlıklı bakmak istiyor ancak bilginiz yoksa veteriner kliniklerinden bilgi alabilirsiniz. Kedilerinize kuru mama, yaş mama, ödül maması ve vitaminler verebilirsiniz. Aşılarını zamanında yaptırmaya özen gösterin. Örneğin, kediye çiğ mama vermek doğruyken, markette satılan ton balığını vermek doğru değildir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.