Mutfak Evyeniz Tıkandığında Ne Yapmalısınız?

Tıkanmış bir mutfak lavabosu can sıkıcı olsa da çoğu insan bu yaygın sorunu bir tesisatçı veya kostik kimyasallar olmadan çözebilir.

Mutfak Evyeniz Tıkandığında Ne Yapmalısınız?
31 Mart 2021 - 00:11
Çoğu zaman, tıkanmanın sorumlusu yiyecek artıkları ve kirdir. Yağ ve gres, kereviz gibi lifli yiyecekler, makarna ve patates gibi nişastalı ürünler ve hatta kemikler yanlışlıkla mutfağınızın lavabosuna girebilir. Bazı yiyecek atıkları güvenli bir şekilde lavabodan geçse de inatçı kirler ve büyük artıklar sonunda çalışkan bir mutfak lavabosunu durdurabilir, bu nedenle tahliyenin tekrar çalışmasını sağlamak için bu kılavuzu izleyin.

Çöp Öğütücüsünü Kontrol Edin
Yerleşik çöp dip kalıntısına sahip tıkalı bir mutfak lavabosu, dün geceki akşam yemeğinden kalan ve ünitenin öğütemediği yiyecek artıkları içerebilir, bu durumda cihazı tekrar çalıştırmak sorunu çözebilir. Musluğu açın ve atma işlemini açın.

Anahtarı çevirdiğinizde hiçbir şey olmuyorsa, motorun aşırı yüklenmesine neden olan tıkanma nedeniyle atığın dahili devre kesicisi atmış olabilir. Ünitenin altına küçük kırmızı bir düğme bakın, devre kesiciyi sıfırlamak için düğmeye basın ve üniteyi tekrar çalıştırmayı deneyin.

İmha etme sesi çıkıyorsa, ancak bıçaklar dönmüyorsa, büyük olasılıkla içine bir şey sıkışmıştır. Bir kova veya kaseye mümkün olduğunca fazla su biriktirin ve ardından çöp öğütücünün fişini çekin (elektrik kablosu ve prizi lavabonun altında olacaktır). Elden çıkarılacak bir el fenerini parlatın ve eğer tavuk kemiği veya kaşık gibi bariz bir suçluyu yakalarsanız, çıkarmak için bir çift maşa veya pleyt kullanın. (Parmaklarınızı asla çöp öğütücüsüne sokmayın; bu bıçaklar keskindir!) İmha malzemesini tekrar fişe takın ve bir daha deneyin.

Suyu Kaynatmayı Deneyin
Bazen kısmi bir gres tıkanıklığını kaynar su aracılığı ile eriterek ondan kurtulabilirsiniz. Bir tencereyi veya çaydanlığı suyla doldurun ve kaynatın. Ardından doğrudan gidere dikkatlice dökün. Su kolayca boşalırsa, tıkanıklığı temizlediniz demektir ve aşağıdaki mutfak lavabosu bakım ipuçlarına geçebilirsiniz. Değilse, su soğuduktan sonra bir sonraki adımı deneyin.

Bir Pompa Alın
Suya daldırmak genellikle tıkanıklığı lavabo giderinizden aşağıya doğru zorlar. İlk olarak, çift lavabonuz varsa, tıkanmamış tarafı tıpa veya ıslak bir bezle bloke edin. Sağ pistonla iyi bir sızdırmazlık için, tıkalı tarafta bir miktar suya ihtiyacınız olacak, bu nedenle gerekirse su belirli bir seviyeye ulaşana kadar lavaboyu çalıştırın. Şimdi, tıkalı mutfak lavabosu giderini pistonla kapatın ve 30 saniye kadar kuvvetli bir şekilde yukarı ve aşağı pompalayın. Durun ve suyun kolayca dönüp dönmediğine bakın, bu da drenajı temizlediğinizi gösterir. Değilse, 30 saniye daha dalın. Tıkanma hala mevcutsa, başka bir taktik deneyin.

Tuzağı Kontrol Edin
Yukarıdaki adımlar yetersiz kalıyorsa veya her iki tarafı da durmuş bir çift lavabonuz varsa, tıkanıklığın, lavabonuzun drenaj borusunun U şeklindeki kısmı olan tuzakta yer alma olasılığı yüksektir. Suyu tutmak için bir kova ve gerekirse kapanı yerinde tutan bağlantı elemanlarını gevşetmek için bir anahtar toplayın. Kovayı tuzağın al kısmına yerleştirin.Parmaklarınızı ya da anahtarları kullanarak sabitleyicileri gevşetin ve sonraki işlem olarak tuzağı yerinden çıkarın. Rahatsız edici kütleyi borunun dışına itmek için bir elbise askısı veya benzeri bir alet kullanarak tıkanıklıkları inceleyin. Tuzağı farklı bir lavaboda veya bir bahçe hortumuyla yıkayın ve ardından uygun pozisyonunda değiştirin. Musluğu çalıştırın ve suyun normal şekilde akıp akmadığını kontrol edin. Tıkanma devam ederse veya tuzakta herhangi bir tıkanma yoksa farklı bir adım deneyin.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.