Kilerinizde Asla Saklamamanız Gereken 9 Ürün

Kiler, her türden yiyecek için bir toplama yeri olarak hizmet vermektedir. Birçok kişi basitçe etiketi kontrol eder ve eğer buzdolabında sakla yazmazsa, eşya kilere gider.

Kilerinizde Asla Saklamamanız Gereken 9 Ürün
30 Mart 2021 - 00:26
Bununla birlikte, bazı yiyecekler daha uzun süre dayanır, daha lezzetli olur ve buzdolabında veya derin dondurucuda saklandıklarında, etiket açıkça belirtmese bile daha güvenli kalırlar. Bunu öğrenmek çenenizi düşürse ve midenizi döndürse de çoğu kilerdeki zımba teli olarak kabul edilen aşağıdaki maddeler asla orada saklanmamalıdır.

1. Sarımsaklı Zeytinyağı
Ev yapımı sarımsak harmanlanmış  zeytinyağı, potansiyel olarak vücudun sinirlerine saldıran ve ölümcül olabilen bir gıda zehirlenmesi olan botulizme neden olan bakterilere dönüşen botulinum sporları içerebilir. Taze sarımsak, botulinum sporları taşıma eğilimindedir. Bu nedenle, sarımsakla harmanlanmış herhangi bir yağ, bakteri büyümesini önlemek için buzdolabında tutulmalıdır.

2. Saf Akçaağaç Şurubu
Saf akçaağaç şurubuyla damlayan bir tabak krepin tadını çıkardıktan sonra, başka bir düşünceye kapılmadan şurubu kilerde saklamak cazip gelebilir. Bununla birlikte, saf akçaağaç şurubu, özellikle organik tür küflenebilir. Bu nedenle en iyi, buzdolabında saklanır. Soğuk hava deposu lehine başka bir tartışmaya mı ihtiyacınız var? Şurubunuzu kilerde saklarsanız ve kap opaksa, kısa desteğinize şurup dökmeye başlayana kadar küfü göremeyebilirsiniz.

3. Ayçiçeği
Ayçiçeği gibi soğuk preslenmiş yağlar, soğutulmadıkları takdirde kısa bir raf ömrüne sahiptir. Bazı meslektaşlarından daha pahalı oldukları için, kullanışlılıklarını artırmak için kesinlikle onları soğuk tutmaya değer.

4. Fındık
Kilerde depolandığında, kuruyemişlerin küflenmekten çok bayatlama olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, sık sık fındıklara ulaşırsanız, geride bakteri bırakıyor olabilirsiniz ve elleriniz ıslakken birkaç kuruyemiş alırsanız, bakterilerin çoğalma şansı artar. Zamanla hem bayat hem de bakteri yüklü fındıklar elde edebilirsiniz. Riske girmeyin; onları buzdolabında saklayın.

5. Salam ve Diğer İşlenmiş Etler
Ambalajlarının üzerinde “rafta stabil” yazılı olduğunu görebilirsiniz, ancak işlenmiş etler açılıp kilerde saklandığında kurumaya meyillidir. Eti kasap kağıdına sarın, lezzetini ve dokusunu korumak ve sizi olası hastalıklardan korumak için buzdolabında saklayın.

6. Çikolata
Kiler yerine buzdolabında saklayarak çikolatanın ömrünü önemli ölçüde uzatabilirsiniz. Buzdolabına yapıştırmadan önce, yoğunlaşmadan korumak ve diğer gıdalardan koku ve tat almasını önlemek için çikolatayı sıkıca sarın. Çikolata sarıldıktan sonra, kullanmaya hazır olana kadar hava geçirmez bir kaba koyun.

7. Tam Tahıllı Unlar
Tam tahıllı unlar, çok amaçlı unlardan çıkarılan kepek ve özü tutar. Hem kepek hem de tohum, soğutulmadıklarında veya dondurulmadıklarında bozulabilecek yağlar içerir. Bu nedenle çok amaçlı ununuzu kilerde saklayın, ancak tam tahılı buzdolabına taşıyın.

8. Doğal Fıstık Ezmesi
Kavanoza ayrılan doğal fıstık ezmesinin serin tutulması gerekiyor. Tam tahıllı unlardaki yağlar gibi, doğal fıstık ezmesindeki yağlar kilerde bırakılırsa küflenebilir.

9. Hardal
Çoğu hardal kabı, açıldıktan sonra soğutmanın gerekli olmadığını gösterir, ancak hardal, lezzetini ve canlı rengini oldukça çabuk kaybeder. Tadı ve en iyi şekilde görünmesini sağlamak için hardalı buzdolabında saklayın.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.