Migrene İyi Gelen Bitkiler

Migren kişinin hayat kalitesini düşüren kimi zaman ağrıkesici ilaçlara cevap vermeyen bir hastalıktır.

Migrene İyi Gelen Bitkiler
11 Ocak 2021 - 23:48

Migren ilaçlarının yeterli etki göstermemesi, yan etkilerinin fazla oluşu ve bağımlılık oluşturması nedeniyle bilim insanları migrene iyi gelen bitkiler üzerinde araştırma yapmaktadır.

Bu güne kadarki araştırmalar neticesinde gümüşdüğme bitkisinin ve kedi otu kökünün migrene iyi geldiği tespit edilmiştir.Migrene iyi gelen bitkiler

• Gümüşdüğme Bitkisi

Bu bitki Trakya ve Doğu Anadolu Bölgelerimizde doğadan toplanan bir bitkidir.  Gümüşdüğme bitkisi eski Yunan ve Roma dönemlerinden beri baş ağrılarına karşı ağrı kesici olarak kullanılmaktadır.

Bilim insanlarınca yapılan çalışmalarda bu bitkide bulunan parthenolid maddesinin vücutta ağrının iletimini sağlayan prostoglandinlerin ve migreni tetikleyen serotonin hormonunun üretimini engellediği tespit edilmiştir. Yani bu bitki migrene karşı doğal ağrı kesicidir.

Kullanımı: Ezilerek balın içine karıştırılır ve günlük olarak tüketilir. Sürekli tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Hamilelerin veya düzenli ilaç kullananların bu bitkiyi kullanmadan önce doktora danışmaları gerekir.

Bu bitkinin gümüşdüğme hapı adı altında da satıldığı bilinmektedir.

• Kedi Otu

Bu bitki sakinleştirici amacıyla kullanılmaktadır.  Bursa’da ve Doğu Anadolu’da doğada kendiliğinden yetişmektedir. Uykusuzluk, sinirlilik, gerginlik hallerinde doğal yatıştırıcıdır.

Kediotunun kapsülleri satılmaktadır. Aktarlarda da bulunabilen bu bitki, çay  halinde de tüketilmektedir. Hamilelerin, emziren bayanların, konsantrasyon gerektiren iş yapanların kullanması uygun olmayabilir. Kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.