Migren Nedir

Migren orta veya daha fazla şiddetli baş ağrısı türüdür. Çoğunlukla başın tek bir tarafında ağrı oluşur.

Migren Nedir
11 Ocak 2021 - 22:06 - Güncelleme: 11 Ocak 2021 - 22:17

Baş ağrıları ataklar halinde saplanır ve bir kaç saat, bazen de bir iki gün devam eder. Ataklar periyodiktir. Kimisinde ayda bir kimisinde üç ayda bir gelir. Kişiye göre bu zaman aralıkları değişebilir. Bu ataklar bazen kişinin hayatını felç edecek derecede şiddetlidir. Ağrı sonrasında yorgunluk sersemlik vardır.

Migren nedir denilecek olursa tanım olarak sinirsel bir hastalık yani nörolojik bir bozukluktur. Bu bozukluğun hangi sebeple oluştuğuna dair kesin bir veri bulunmamakla birlikte migrenin oluşumunda genetik yatkınlığın etkili olduğu düşünülmektedir. Yani bazıları doğuştan migrene meyillidir. Bununla birlikte migren gelişiminde çevresel etkenlerinde rol oynadığı kabul edilmektedir.

Migrenin diğer baş ağrılarından farkı başın tek bir tarafında ağrı olması, ağrı ile birlikte sese- ışığa hassasiyet duyulması ve mide bulantısı ile birlikte gelmesidir. Migren ağrıları tekrarlayıcıdır ve her seferinde benzer özellik gösterir.

Bazı kimselerin ağrıları daha şiddetli olabilir, bazıları görme veya konuşma bozuklukları yaşayabilir. Ağrı süresi de kişiye göre değişebilir. Kimilerinde bir kaç saat, bazılarında üç güne yakın ağrı dönemi olabilir.Migren Ağrısına Bitkisel Çözüm
Migren ağrısı bilinen en eski baş ağrısı türlerindendir eski Yunanlılar ağrıkesici olarak gümüşdüğme bitkisi ve kedi otundan yararlanmışlardır. Bu bitkilerin ağrı kesici ve yatıştırıcı özellikleri vardır.

Migren ağrılarının serotonin hormonu ve alerji ile ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. Kadın migren hastaları serotonin hormonunda ani değişiklikler yaşadıkları adet dönemlerinde daha sık atağa yakalanırlar. Migren önce sinde bu hormonun tavan yaptığı, atak sonrasında birden düşüşe geçtiği ve kişinin kendini bitkin hissettiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle vücutta serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayan yiyeceklerin (örn çikolata) migreni tetiklediği sonucuna varılmıştır. Aynı şekilde katkılı gıda maddeleri, düzensiz yaşam, ses, ışık, alkol, sigara ve parfüm de migreni tetikler.

Migrenin kesin bir tedavisi yoktur. Fakat migrene uygun yaşanırsa negatif etkileri azaltılmış olur. Migren ile mücadele için doktorlar “migren günlüğü” tutulmasını önermektedir. Bu sayede nelerin migreni tetiklediği, nelerin baş ağrısını artırdığı, nelerin iyi geldiği ve atakların ne kadar sürdüğü tespit edilebilmektedir.

Düzenli yaşam ve sağlıklı beslenmek, ayrıca stres, gürültü ve zararlı alışkanlıklardan kaçınmak gerekmektedir. Şiddetli migren vakalarında doktorlar zaman zaman botoks tedavisini uygulamaktadırlar. Bu tedavi ile sinir uçları körelmekte ve atak esnasında ağrı hissedilmemektedir.

Migren atağını ilaçsız geçirmenin en iyi yolu kalabalık, ses ve ışıktan uzak bir ortamda, mümkünse tek başına istirahat etmektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.