Migren Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Migren dönemsel ataklar halinde gelen ve asıl sebebi hala anlaşılamamış nörolojik bir bozukluktur.

Migren Hakkında Bilinmesi Gerekenler
11 Ocak 2021 - 21:52

Kafanın bir tarafında ağrı oluşur, bazen bu ağrılar kişinin hayatını çekilmez hale getirebilir. Migrende baş ağrısının yanı sıra mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler olabilir.

3 gün devam eden ataklar olabilir. Ağrılar zaman zaman şiddetlenir, şakaklarda zonklama görülür. Ses ve ışık ağrıyı artırır, hareket etmek de öyledir. Nöbet boyunca kişi iş görmez haldedir. Migren auralı ve aurasız olarak ikiye ayrılır. Aura migrenin önceden belirti vermesidir. Aura döneminde görsel ve işitsel bozukluklar olur.Migrenin Nedenleri
Migren oluşumunda hem genetik hem de çevresel faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Depresyon, üzüntü ve kötü yaşam koşulları migrenin oluşumunda ve sancılı seyretmesinde etkilidir. Migren gençlerde hatta çocuklarda bile görülebilen bir rahatsızlıktır. Migreni tetikleyen faktörlerin neler olduğu bilinse de migrenin gerçek sebebi hale bilinememektedir.

Migren nöbetleri geçince hasta günlük hayatına devam eder, ta ki bir daha ki nöbet gelene kadar. Migren tedavisinde kişinin kendi kendinin doktoru olması gerekir. Migren nöbetine yakalanan kişi atağın ne kadar süre sürdüğünü, ataktan önce nasıl bir ruh hali içinde olduğunu, ne yediğini ne içtiğini not ederse sonraki atakları daha hafif atlatacak tedbirler alabilir.

Araştırmalar neticesinde açlık, susuzluk, yorgunluk, hormonal değişiklikler, ses, ışık, koku, sıcak, soğuk ve psikolojik sebepler migreni tetikler. Kadınlarda hormonal değişlikler özellikle östrojen ve serotonin seviyesi migrenin gelişiminde etkilidir. Vücutta serotonin hormonunun azalması beyin damarlarını genişleterek ağrıya sebep olduğu gibi serotonin hormonunun azalması da beyin damarlarını daralttığı için ağrıya sebep olabilir.

Bu nedenle migreni olan kişilerin serotonin içeren gıdaları (örneğin çikolata ve peynir) tüketirken dikkatli olmaları gerekir. Aynı şekilde çay, kahve, salam ve sosis de migreni tetikleyebilir.

Migren tipi baş ağrısında başın bir tarafında şiddetli ağrı vardır. Fiziksel aktivite, ses ve ışık ağrıyı artırır. Mide bulantısı ve yorgunluk görülür. Nöbet bitince bir süre hasta tam olarak kendine gelemez, yorgunluk ve sersemlik görülür. Migrene iyi gelen bazı ağrı kesiciler vardır. Fakat bunlar her zaman işe yaramayabilir. Bazı hastalar bu sorunu kalıcı olarak çözmek için botoks yaptırmaktadırlar. Botoks ile sinir uçları köreltilir ve migren atakları ağrısız geçiştirilir. Ağrıyı doğal yollarla, yani ağrıkesici özelliği bulunan bitkilerle de tedavi etmeye çalışanlar bulunmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.