Migren Belirtileri

Migren kısaca şöyle tanımlanabilir. Kafanın tek tarafında sancı, yorgunluk, enkaz gibi bir vücut, mide bulantısı ve yalnız kalma isteği.

Migren Belirtileri
11 Ocak 2021 - 21:40

Migren gelmeden önce hastada huzursuzluk belirir, sesler daha cırtlak duyulmaya, ampulden çıkan ışık beyni deler gibi göze gelmeye başlar. Sonra soldan solda ataklar gelir. Bazen bir kaç saat gözleri açık kabus yaşarsınız. Hatta bir kaç gün sürer bu kabus. Mideniz bulanır, dünyanın bir ucu var ise oralara gitmek ve kıpırdamadan yatmak istersiniz. İşin kötü yanı ise bu kabusun ara sıra kapınızı çalıyor olmasıdır.

Migren atakları tekrarlayıcı niteliktedir, bazen hastayı hayattan bezdirir. Çok şükür ki güzellik meraklıları “botoks” denilen zehiri keşfetti. Bu zehir sinir uçlarını yok ederek ağrıları hafifletiyor veya tamamen dindiriyor. Riskli ama başka çare yoksa denenebilir bir yöntem botoks. Fakat kesinlikle uzman ellere teslim etmelisiniz kendinizi.Migrenin ilaçla tedavisi de var elbette. Ama asla atakların geri gelmemesini sağlamıyor. Sadece atağı biraz hafif hissediyorsunuz. Migren denilen illet eski çağlardan beri insanoğlunun başında olduğu için bitkisel tedavi yöntemleri de geliştirilmiş. Özellikle ilaçlara bağımlı olmak istemeyenler evinde bu otları bulundursa iyi olur.

Migren açlık, uykusuzluk ve mutsuzluk gibi hallerde daha bir şiddetli vuruyor insanı. Mutluluk demişken insanı mutlu eden serotonin hormonu migren ataklarında büyük bir rol oynuyor. Atak esnasında serotonin içeren gıdaların tüketilmemesi çok önemli.

Makalenin sonunda migrenin geçici bir rahatsızlık olmadığını, kah lodos çarptı kah sigara dumanı dokundu gibi sebeplerden davet edilmeden kapınızı çalacağını unutmayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.