Migren Atağında Yapılması Gerekenler

Migren atağı gelince en az bir kaç saat için cehennem azabı başlamış olur. Bu dönemde çoğu hasta çaresizce atağın kendiliğinden geçmesini bekler. Kimisi de kendince yöntemlerle bu sıkıntılı zaman dilimini atlatmaya çalışır.

Migren Atağında Yapılması Gerekenler
11 Ocak 2021 - 21:30 - Güncelleme: 11 Ocak 2021 - 21:33

Asıl sebebi hala anlaşılamamış olan migren dönemsel ataklar halinde gelişin bir hastalıktır. Tetikleyici faktörler bilinse de engellemek genelde mümkün olmamaktadır.  Baş ağrısının süresi ve şiddeti kişiden kişiye değişmektedir. Atak bitse bile sersemlik ve yorgunluk bir süre daha devam etmektedir.Migren ataklarında ne yapmalı?
Ataklar esnasında her türlü fiziksel aktivite, hatta düşünmek bile ağrıları artıracaktır. Migren ilaçları doktorun tavsiyesine göre uygulayıp sakin bir yerde istirahate çekilmek bugüne kadar denenmiş en iyi yoldur. İlaç yerine aktarlarda satılan ve ağrı kesici özelliği bulunan bitki ve bu bitkilerden elde edilen hapları da kullanabilirsiniz. Migren hayat kalitenizi epey düşürüyorsa, ataklar sık geliyorsa sinir uçlarınıza botoks yaptırabilirsiniz.

Migren atağını en az hasarla atlatmanın yanı sıra bu atakları geciktirmenin yollarını aramak gerekir. Spor ve sağlıklı beslenmenin bu konuda faydalı olduğu bilinmektedir. Düzensiz yaşam, üzüntü, sıkıntı stres, vardiyalı çalışma saatleri, uykusuzluk migrene davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca bazı besinler de migreni tetiklemektedir. Bunlardan uzak durmak gerekir. Besin alerjileri de yine aynı şekilde migreni tetikleyebilmektedir. Alkol ve sigara kullanımı da migreni tetiklemektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.