İlk Yardım Nedir, Kimler Yapar, Uygulama Adımları

Aniden gelişen bir kaza veya yaşam tehlikesi durumunda, bu durum ile karşılaşan kişiye sağlık uzmanlarının gelip tıbbi olarak profesyonel yardımı sağlama süresi içinde, kaza veya yaşama tehlikesi içinde bulunan kişinin sağlık durumunu daha kötüye gitmesini önleyecek ve gelecek olan sağlık uzmanlarının yapacağı tedaviyi kolaylaştıracak şekilde yapılan ilk müdaheleye ilk yardım denir.

İlk Yardım Nedir, Kimler Yapar, Uygulama Adımları
11 Ocak 2021 - 21:17

İlk yardım, mevcut elde olan koşullar dahilinde tıbbi araç ve gereçler aranmaksızın kaza veya yaşam tehlikesi ile karşılaşınca yapılır.

İlk yardımı kimler yapar?
Yukarıda ilk yardımın tanımında bahsettiğimiz gibi karşılaşılan kaza veya yaşam tehlikesi anında mevcut koşullarda ilk yardımı, ilk yardım eğitimlerinde sertifika almış en yakındaki kişi yapar.

İlk yardımın hedefi nedir?
İlk yardımın en birincil hedefi, yaşamsal fonksiyonların sürmesini sağlamaktır. Sonrasında ise hasta veya yaralının durumunun daha ağırlaşmasını önlemek veya engellemektir. Son aşama olarak ise yaranın veya hasar görmüş uzvun iyileşmesini ve tedavisini kolaylaştıracak adımlar atmaktır.İlk Yardım Uygulama Adımları;
İlk yardım üç ayrı aşamaya ayrılabilir; Koruma, Bildirme ve Kurtarma.

Koruma;

İlk adımımız ilk yardımı yapabileceğimiz korunaklı bir alan oluşturmaktır, eğer kazaya uğrayan bir araç ise mümkün ise güvenli trafiksiz bir alana çekilmelidir. Kazanın olduğu yer trafik akışının olduğu taraftan rahatlıkla görünebilir bir şekilde işaretlenmelidir.Türk halkının olaylara olan merakını hepimiz bilmekteyiz kalabalık negatif bir etki yapacağından dolayı olay yerinden uzaklaştırılmalıdır.Kazaya karışan aracın, patlama, yanma gibi risklerden dolayı kontağı kapatılmalı ve olay yeri ve çevresinde sigara içilmesine izin verilmemelidir.

Gaz kokusu alınıyor ise, gaz kaçağı var ise zehirlenmelerin önüne geçebilmek için gerekli önlemlerin alınması gereklidir, ortamda kıvılcım ateş oluşturabilecek her şey engellenmelidir.
Gaz tüpü var ise olay yerinde, vanası kapatılmalı ve kapalı bir ortam ise pencereleri açarak havalandırılmalıdır.
Hasta veya yararlılar, kesinlikle yerlerinden kımıldatılmamalıdır. Özellikle başları boyun kırığı olma ihtimaline karşın oynatılmamalıdır.
Kanamalı bir kaza ise Hepatit B, HIV, AIDS vs. gibi bulaşıcı hastalıklardan korunmak için mutlaka eldiven ile ilk yardım yapılmalıdır.
Bildirme;

Bu aşamadaki uygulamamız profesyonel sağlık uzmanlarına karşılaşılan kazaya en hızlı müdahaleyi yapabilmeleri için haber vermektir. Hemen 112 aranmalıdır. Acil servis arandığında olayın vuku bulduğu yerin adresi kesin olarak verilmeli, olayın tanımı yapılmalı, hasta veya yaralı sayısı, durumu, hangi numaradan arandığı bilgileri verilmelidir.

Kurtarma;

Olay yerinde hasta veya yaralılara hızlı ancak soğuk kanlı bir şekilde yapılmalıdır.Hastanın veya yaralının durumu değerlendirilmeli ve buna göre ilk yardım yapılmalıdır.

İlk yardımcının müdahalede yapması gereken uygulamalar;

Hastanın veya yaralının hasar durumunu değerlendirmek
Hastanın veya yaralının var ise korku ve endişelerini gidermek. Moralmen destek  olmak.
Müdahaleyi yapacak kişileri düzenlemek organize etmek
Durumun daha da ağırlamaması için gerekli müdahaleleri gerçekleştirmek
Yaralının yarasını görmesini engellemek.
Hasta veya yaralının hareket etmesini engellemek veya hareket ettirmeden müdahale etmek.
En yakın sağlık kuruluşunu aramak

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.