Mide Ekşimesi ve Hazımsızlık Arasındaki Fark

Mide ekşimesi ve hazımsızlık, sıklıkla birbiri ile karıştırılan yaygın gastrointestinal problemlerdir. Zaman zaman aynı anda ortaya çıksalar da birbirlerinden ayrı gastrointestinal sorunları olarak kabul edilir.

Mide Ekşimesi ve Hazımsızlık Arasındaki Fark
20 Şubat 2021 - 13:18
Mide rahatsızlığı, asit yetersizliği veya göğüs yanması yaşıyorsanız, hazımsızlık veya mide ekşimesi ile baş edip etmediğinizi nasıl anlayacağınızı,bu gastrointestinal sorunlarının işaretlerini, nedenlerini ve bunları nasıl yönetip önleyebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Mide Ekşimesi ve Hazımsızlık Belirtileri
Mide ekşimesi ve hazımsızlık arasındaki farkı belirtilerinizin konumuna göre söyleyebilirsiniz.

Hazımsızlık esas olarak karın bölgesini etkilerken, göğüs ve yemek borusu alanlarında mide ekşimesi belirtileri hissedilebilir. Aynı anda hem hazımsızlık hem de mide ekşimesi yaşamakolası bir durumdur. 

Mide Ekşimesi ve Hazımsızlık Nedenleri
Farklı koşullar söz konusu olduğunda, mide ekşimesi ve hazımsızlığın birçok nedeni olabilir, ancak bazı örtüşmeler vardır.

Göğüste Ağrılı Yanma Hissi
Mide ekşimesi, zayıf veya gevşemiş bir alt özofagus sfinkteri nedeniyle mide asidinin yemek borusuna tekrar döndüğü durumlarda meydana gelir. Aynı zamanda gastroözofageal reflü hastalığı adı verilen kronik bir durumun semptomu olabilir.

Zamanla reflü hastalığı, yemek borusuna zarar vererek yemek borusu kanseri veya Barrett özofagusu gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Mide ekşimesi için risk faktörleri şunları içerir:
Aşırı kilolu veya obez olmak
Gebelik
Sigara içmek veya dumana maruz kalma

Bazı durumlarda, belirli yiyecekler mide ekşimesini tetikleyebilir. Bu yiyecekler ise şunlardır:
Yağlı gıdalar
Alkol
Kahve
Çikolata
Kızarmış yiyecekler
Baharat
Domates
Soğanlar
Sarımsak
Nane
Turunçgiller / meyve suları

Hazımsızlık (dispepsi)
Mide ekşimesi için aynı besin tetikleyicilerinden bazıları, kafein, baharatlı veya asitli yiyecekler ile alkol dahil olmak üzere bir hazımsızlık vakasına neden olabilir. Hazımsızlık, büyük öğünler veya çok hızlı yemek yemekten de kaynaklanabilir.

Hazımsızlık, aşağıdakileri içeren rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir:
Mide kanseri
İrritabl bağırsak sendromu (IBS)
Laktoz intoleransı
Safrakesesi rahatsızlığı
Peptik ülserler
Gastrit
Helicobacter pylori gibi bakteriyel enfeksiyonlar
Gastroparezi

Anksiyete ve depresyon da bazı insanlarda mideyi düzenli olarak rahatsız ederek hazımsızlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca, hazımsızlığın genetik bir bileşeni olabileceğini düşündürmektedir.

Mide Ekşimesi ve Hazımsızlık Tedavisi
Hem mide ekşimesi hem de hazımsızlık, aşağıdakiler gibi faktörlerle tedavi edilebilir:

Ara sıra mide ekşimesi semptomları için antasitler:Antasitler mide asidini nötralize edecek şekilde çalışır. Semptomları yaşadığınızda ya da olası semptomları önleyebilmek için tetikleyici yiyecekler tüketmeden öncekullanılabilir. Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, antiasitlerin her gün alınması doğru değildir. Günlük kullanım gastrointestinal rahatsızlığına neden olabilir.

Uzun süreli tedavi için proton pompa inhibitörleri (PPI'ler):Midenizdeki asit miktarını azaltıp yemek borunuzun iyileşmesini sağlayarak çalışır.

Histamin-H2-reseptör antagonistleri (H2 blokerleri):Mide asidini azaltmak için tasarlanmıştır. 

Mide ekşimenizi veya hazımsızlığınızı istemeden daha kötü hale getirebileceğiniz için, gastrointestinal sorunları için herhangi bir bitkisel ilaç almadan önce doktorunuza danışın.

Mide Ekşimesini ve Hazımsızlığı Önlemek
Mide ekşimesi veya hazımsızlık, büyük ölçüde önlenebilir rahatsızlıklardır. Önleme yöntemleri her iki durumda da aynıdır.

Mide ekşimesi ve hazımsızlık semptomlarının zarar verici etkilerini azaltmaya yardımcı olabileceğiniz Yollar şunlardır:
Daha az, daha sık yemek yiyin. Sindirime yardımcı olmak için yemeğinizi yavaşça çiğneyin.
Belirli yiyecek tetikleyicilerinizden kaçının. Yaşadığınız belirtileri hangi yiyeceklerin tetiklediğinden emin olamıyorsanız, şüphelendiğiniz yiyecekleri diyetinizden çıkarmayı ve bunları azar azar yeniden eklemeyi düşünün. Örnekler arasında kahve, baharatlar, soğan ve asitli meyveler bulunmaktadır.
Diyetinizden kızarmış, yağlı yiyecekleri çıkarın. Bu besinler, mide ekşimesi ve hazımsızlık için ortak tetikleyici olarak görülür.
Yatmadan birkaç saat önce yemek yemeyin. Ayrıca, yemeklerden sonra uzanmaktan veya eğilmekten kaçının.
Alkol ve sigara içmekten kaçının. Alkol ve sigara kullanımından kaçınmak, alt özofagus sfinkterinin düzgün çalışmasına yardımcı olabilir.
Yatağınızın başını kaldırmayı düşünün. Uzmanlar, yatağınızın üst kısmını az da olsa yükseltmenizi tavsiye ediyor. 
Doktorunuz tavsiye ederse kilo verin. Fazla vücut yağı, üst karın ve yemek borusu sfinkterinize daha fazla baskı uygulayarak sırasıyla hem hazımsızlık hem de mide ekşimesini tetikleyebilir.
Dar kıyafetlerden kaçının. Bu durum, alt yemek borusu sfinkteri ve karın çevresindeki basıncı önleyebilir.

Bu önleyici tedbirler, ayrıca kronik mide ekşimesi veya hazımsızlık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak daha fazla komplikasyonu önlemeye yardımcı olmak adına altta yatan nedenleri tedavi etmeye yardımcı olması için doktorunuzu görmeniz gerekir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.