Matematik Sandığınız Kadar Zor Değil

Matematikte iyi olmanın sırrı nedir? Her şeyin iyi matematik genlerine sahip olduğunu düşünüyorsanız tekrar düşünün.

Matematik Sandığınız Kadar Zor Değil
03 Ocak 2021 - 19:35 - Güncelleme: 03 Ocak 2021 - 20:03
Eğer matematikte başarılı olmanın ne ile alakalı olduğunu düşünüyorsanız lütfen bu yazıyı okumaya devam edin.

Hiç kendinizi, çocuklarınızı ya da başkasını “Matematikte kötüyüm” veya “Matematik bana göre değil” sözlerini söylerken duydunuz mu?

Tabi ki matematik size göre. Aslında matematik herkesin üstesinden gelebileceği bir şey. İnsanların matematik hakkındaki olumsuz sözlerinin arkasında sadece ve sadece olumsuz düşünmeleri var. Bu şekilde olaya olumsuz düşünceler ile yaklaşma artık insanlar tarafından standart bir yaklaşım haline geldi.

Geçtiğimiz günlerde Atlantic gazetesinde yayınlanan bir makale ilgimi çekti. Makalenin başlığı ise “Matematikte Kötüyüm Efsanesi” Eğer bir anne ya da baba, eğitimci ya da bir öğrenciyseniz bu makaleyi kesinlikle okumalısınız. Matematikle ilgili olumsuz tutum hakkında söyleyecek neleri var? Bunun yanında matematiksel varlığınıza dokunmanıza nasıl yardımcı olabilir? İşte bunlar tam olarak bugün hakkında konuşacağımız konular.

Matematikte Kötü Değilsiniz
Sen kötü olduğunu düşünsen de aslında Matematiğin kötü olarak doğmadın. Atlantic gazetesinin “Matematikte Kötüyüm Efsanesi” başlıklı makalesinin savunduğu da bu. Makalenin yazarları Michigan Üniversitesinden Profesör Miles Kimball ve 
Stony Brooke Üniversitesinden Noah Smith şöyle yazıyorlar:

“İnsanlardan sürekli olarak matematikle aram iyi değil ve matematikte gerçekten kötüyüm şeklinde şikayetler duyuyorum. Ancak aslında siz bir matematikçi olabilirsiniz. Bunun farkında değilsiniz ve muhtemelen kendi kariyerinize bu şekilde engel oluyorsunuz. Çünkü biz “matematik insanları” bu şekilde olumsuz bir fikrin Amerika’daki en büyük yıkıcı fikir olduğuna inanıyoruz. Daha kötüsü sizde farkında olmadan matematiğin doğuştan gelen bir yetenek olduğunu ve genetiklerle ilgili olduğunu savunarak bu zararlı düşüncenin devam etmesine yardımcı olursunuz.“

Her ne kadar bu inancın bugün Amerika’da en çok yıkıcı fikir olup olmadığından emin olmasam da bunun gerçekten kötü bir fikir olduğuna katılıyorum. Makalenin yazarları şu şekilde devam ediyorlar:

“Matematik yeteneği genetik midir? Bir dereceye kadar. Ancak, lise matematiği için sıkı çalışmak, hazırlık ve özgüven doğuştan gelen yetenekten kat kat önemlidir.“

Kulağa biraz garip gelebilir ama bu doğru. Bunu neden güvenle söylediğimi bilmek istersen makaleyi inceleyebilirsin. İnsanların nasıl matematik konusunda eksik olduklarına yanlış bir şekilde inandıklarını ve bunun nasıl daha da zararlı bir hale geldiğini gösteren bir araştırmayı anlatıyor. Bir eksikliğinin insanlar tarafından değiştirilemez inancı ve bunun sonucundaki kısır döngü zaman içinde kendiliğinden bir kehanet yaratmış ve insanlar da kendilerini buna inandırmışlar.

Matematik Zordur
Makalenin benim için en önemli satırları ise “IQ’nun çalışarak geliştirilebileceği”. Bir başka değişle matematik öğrenmek kolay değildir ve bazıları için matematiği öğrenmek diğerlerine göre daha zordur. Ancak yanlış anlaşılmasın. Zor olması insanların yapamayacakları anlamına gelmez.

Bu durum bana 3 aylık kızımın uyumayı öğrenmesinde ona nasıl yardımcı olduğumu hatırlatıyor. Benim için zor olduğunu söylemeliyim. Çocuğum olana kadar uykunun bu kadar zor bir şey olabileceğini düşünmezdim. Uyumayı seviyorum, uyku konusunda hiçbir sorunum yok ve aslında uyumayı oldukça kolay buluyorum. Fakat kızım uyumak için mücadele ediyor, sonra uykuda kalmak için mücadele ediyor ve sonunda sadece 15 dakikalık bir uykunun ardından uyanıp yeniden uykuya dalmak için mücadele ediyor.

Demek istediğim, evet matematik zor. Ama sadece ilk başta. Biraz çalışma istiyor. Ama sonunda daha iyi oluyorsunuz. Önemli olan denemeye devam etmeniz ve kendimizi yapamayacağımıza ikna etmememiz gerektiğidir. Yine bunun kulağa çok basit geldiğini biliyorum. Ancak makalede açıklanan bu basit araştırma aslında her şeyin başlangıç noktasının aslında burası olduğunu gösteriyor. Eğer matematik hakkındaki olumsuzluğu ortadan kaldırabilirsek matematik konusundaki yeteneğimizi kolaylıkla ortaya çıkarabiliriz.

Neden Matematik Konusundaki Düşünceler Düzeltilmeli?
Atlantic gazetesinde yayımlanan makalenin yazarları bunu ele alıyorlar ve şöyle diyorlar:
“Matematik konusundaki yetenekler günümüzde daha iyi iş bulabilmek için oldukça önemli. Bu önem her geçen gün artıyor. Bu sebepten dolayı matematiği öğrenemeyeceğinize inanmanız ilk önce kendinize zarar verir. Bununla birlikte Amerika’da yaygın bir inanç olan matematik yeteneğinin doğuştan geldiğine inanılan bir düşünce tarzının da yanlış olduğuna inanıyoruz. Eğer bir kişinin kolayca matematik öğrenebileceği konusunda sizi ikna edebilirsek, yeterli bir çalışmayla kişinin hemen hemen her şeyi öğrenebileceği konusunda sizi ikna etmek için de küçük bir adım olacaktır.”

Yıllar boyunca tüm yetenek seviyelerinden yeterli sayıda matematik ve fizik öğrencisi tanıdım. Matematik öğrenme yeteneğini saran bu zihinsel bloğun bazıları için çok yıkıcı ve çok aşağılayıcı olduğunu biliyorum. Ama bunun da üstesinden gelinebileceğini biliyorum. Bu korkunun üstesinden gelmenin ilk adımı bu sorunun sadece sizde olduğunu unutmamanızdır. İlk başta bazı kimseler her şeye sahip olmayabilirler. Kimball ve Smith’in anlattığı gibi:

“Çok fazla Amerikalı hayatlarının bir bölümlerinde denklemleri ve matematiksel sembolleri gördükleri anda dehşete düşmüşlerdir. Birçoğunun korktuğu şey ise bu denklemleri anında anlayamıyor olmak. Bu yüzden matematik gibi görünen her şeyden kendilerini geri çekiyorlar. “Ben matematikten anlamıyorum” diyerek kendilerini belki de yüksek kazançlı bir kariyerden mahrum bırakıyorlar. Biz bunun durması gerektiğine inanıyoruz.”

Matematik Nasıl İyi Hale Getirilir?
Peki, matematiği iyileştirmek için ne yapılabilir? Kimball ve Smith’e göre:
“Çocukları daha akıllı bir hale getirmek için Amerikan tarzı bir fikrimiz var. Öğrenme sürecinde çok daha fazla çalışan insanlara bir kahraman ve rol model olarak davranıyoruz. Yeteneksizliklerini ısrarla telafi etmeye çalışan ve sonunda bunu başaran spor alanındaki insanları örnek olarak gösteriyoruz. Eğitim kültürümüz spordan neden farklı olsun ki?”

Matematiği iyileştirmek için ne yapabilirsin? Size verebileceğim en basit tavsiye matematik hakkında olumsuz konuşmaktan kaçınmaktır. Bunun yıllar boyunca matematik öğrenmeyle mücadele eden kişiler için zor bir şey olacağının farkındayım. Ancak bir çocuk, bir yetişkinden matematikte iyi olmadığını duyarsa kendisinin matematikte iyi olup olmadığını da düşünmeye başlayacaktır. Bu sayede de döngü devam eder durur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.