21. Yüzyılda Kadın Olmak

Eskiden kadın olmak daha kolaydı. Kadınlar sadece evde olur, yemek yapar, çocukbakarlardı. Tabiki evde olup ev işini yapmak kolay değil hatta çokta zor ama kadının beklentisi zaten genelde bu yöndeydi, yargılamıyor, sorgulamıyordu.

21. Yüzyılda Kadın Olmak
02 Ocak 2021 - 21:52
Eğer eşinin geliri yüksekse kadın çalışmak zorunda kalırdı, çalışan çocukların annesi için acınırdı. Ah yazık biliyor musun Ali’ninannesi çalışıyor anahtar boynunda ipe duruyormuş!

Kadın çalışıyorsa, evine bakamayacağıdüşünülürdü, kolay mı eve gelecekte 3 çeşit yemek yapacakta, temizlik çoluk çocuk ooooo zor iş !

Zaten kadın bekarken çalışı yorsaydı  bile evlenince evinin kadını olurdu. Ne münasebet hem kadın olup hem de çalışacak bikere elalem ne der!

90'li yıllaragelindiğindekadın sadece evde olmak istemedi, artıkalışmak ekonomik olarak özgürleşmek istiyordu. Bununla beraber bazı evlerde tabiki hakkın denirken bazılarında elinin hamuru ile olur mu öyle şey ! hem millet laf eder sesleri yükseldi.

Önceüniversiteokumaya ,sonraçalışmayabaşladı. Bu kadınınhoşunagitmişti. Ayaklarının üzerinde duruyordu, babadan, anneden yada eşten para istemek zorunda kalmamak! Vay! Lükse bak..

Çalışıyor, istediği gibi harcıyor, geziyordu.

Bununla birlikte bazı kadınlar e madem para da kazanıyorum, geziyorum, yiyorum içiyorum neden evleneyim ki der olmaya başladı..

Yaşasınözgürlük...

Çalışankadın artık bir iş kadınıydı !İşler mesailer kariyer basamakları, çok güzel bağımsız bir kadın yükseliyor !. 

Zirve ! ah kariyer, ne yönetici mi oldu ? hmmm altında ona bağlı çalışan erkekler var.. 

Merhaba doksanların sonu ! artık yeni bir kitle var, okumuş, kültürlü, 30’lu yaşlara gelmiş kadınlar.

Eğer işte bu kadar başarılı ise evlenmeliydi de kadın, yalnızlık bir yere kadar ..sevdi evlendi, ya da mantık süzgecinden geçirdi ve de evlendi..

Araştırma yapılırken ince ruhlu, kariyer sahibi olanlara öncelik tanındı elbette..

En güzel gelinlikler, harika konseptler ah elbette yurt dışında balayı tatili..

Sonra ne mi oldu ? sonra tatil bitti kadın işe döndü, toplantılar, mesailer ve kadın başladı düşünmeye “ akşama ne pişirsem ? “ “ ütü var mıydı ?” “ kuru temizleme yapıldı mı?” 

Bişeyler değişti kadının hayatında evde artık anne babasıyla yada yalnız değildi, sevdiği adam yanı başındaydı..ne de muhteşem bir duygu! Dertleşecek, eğlenecek biri hem de yanı başında..

Eee okuduk, evlendik yaş yerinde durmuyor, 30’lu yaşlardayız artık.. Peki biyolojik saati kadının ? Saat ilerliyor, ilerliyordu..

Kariyer de yaparım çocukta tam da bu aralar çıktı işte! Hem çalışır hem çocuğa bakarım. Güçlüyüm, kadın gibi kadınım ben ! öyleydi de bir kadın isterse yapar ! Hemen iyi doktorlar araştırıldı, hazır mıyım bir sorun var mı kontrolleri yapıldı..

Biyolojik saatte biraz geç kaldığını düşünenler tıbbın faydalarından yararlandı ve o bebekler yavaş yavan ana rahmine düştü.. Kadın hem çalışan, hem hamile hem de güzel ve bakımlı bir hamile çalışan olmak için yola koyuldu.. Diyetisyenler devreye girdi, öğle sohbetleri “ay ben en çok ananas yiyorum birde hurma biliyor musun sütte yapıyormuş hem de hiiiç kilo aldırmıyormuş”. Kitaplar kutu kutu gelmeye başladı bebeğimle nasıl iletişim kurabilirim, ne yemeli, nasıl uyumalı..programlar indirildi, hafta hafta bebek takipleri yapılmaya başlandı .. anne baba kursları, yoga eğitimleri olmadan bebek büyütmek mi… saçmalık.. çok büyük ihtimalle kendisi bunlar olmadan büyümüşse de onun bebeği farklı olmalıydı ..

Bugun50. gün, bebeğimçilek gibi... 60. gün, parmaklarıoluştu... 89. gün, bugün ilk defa hıçkırdı... 210 uncu günden sonra artıkbebeğin matematik zekâsınınartmasıiçin Mozart dinletilecek.

Günler geçti..fotoğrafçı bebek için konsept vb hazırlandı mı ? Offf..anne bebek baba fotoğrafları, babanın doğumda ne giyeceği, oje rengi, saçların fönü herşey mükemmel olmalıydı..

Güzel, artık anne oldu! İzinler bitti veeee mükemmel bir anne ve çalışan kadın oldu, izinde de zaten sürekli maillerini takip etmişti.

Artık hafta sonları bebek aktiviteleri, oyun grupları ve yaşa uygun sosyalleşme zamanları başladı. Aman Allahım! Bebek artık ek gıdaya geçti, tabiki ambalajlı ürünler verilmeyecek ! organik ürünler evde yemekler, alınan ekmek yoğurma makinesi sayesinde ekmekler, pastalar.. kadın güçlü ve başarılı tabiki bunlarında hepsini yapabilirdi, yaptı !

Şimdi öğle sohbetlerinde evde yapılan yemekler, pastaların tarifleri veriliyor, ayysakınn bak çocuğa onu verme alerjisi olur, cildi bilmemne zekası bilmemne olurlar havada uçuştu..

Erkek / baba mı ?
İlk başta neyse, 90 larda, 2000 lerde ve hatta şimdi uzay çağında 2020 lerde neyse aynıydı.

Kimse için bir yargı sayfası değil bu.. sadece biraz alaycı belki kimi zaman biraz gerçekçi bir yazı  bunu okuyan sevgili kadın yada erkek siz böyle değilseniz, hiç olmamışsanız bile çevrenizde muhakkak bu örneklerden görmüşsünüzdür.

Her şeye rağmen anne olmak, aile olmak güzel şey!
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.