Kulak Tıkanıklığı Neden Meydana Gelir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak tıkanıklığı genel haliyle basit bir rahatsızlık gibi görünse de bireylerin günlük yaşamında çeşitli zorluklarla karşılaşmasına ve yaşam standartlarının düşmesine sebep olabilecek boyutta bir rahatsızlıktır.

Kulak Tıkanıklığı Neden Meydana Gelir, Nasıl Tedavi Edilir?
30 Mart 2021 - 00:09
Genellikle kulak tıkanıklıkları ve ağrıları geçici bir süreliğine görünse de yaş ve cinsiyet gruplarına göre kişiden kişiye belirti farklılıkları göstermektedir. Kulak tıkanıklığı birçok sebeple meydana gelebilmektedir. Farklı hastalıklar da kulak tıkanıklığına sebep olmaktadır.

Kulak tıkanıklığı neden oluşur?
Kulakta tıkanma meydana gelmesinin en önemli nedenlerinden birisi basınç farklılıklarıdır. Genellikle herkesin başına yükseğe çıkıldığında gelebilmektedir. Orta kulakta yaşanan basınç değişimleri kulakta tıkanma meydana getirir ve bu durum genellikle esneyerek ortadan kaldırılır. Kulakta biriken kirler de kulak tıkanıklığının önemli bir nedenidir. Bu duruma “buşon” adı verilmektedir. Sarı renkteki sıvıların kulak zarı etrafında birikmesi ile tıkanıklık meydana gelmektedir. Fakat bu sıvının oluşması ve kulak zarını çevrelemesi, zarı enfeksiyonlardan korumak içindir. Kulakların içini temizlemek için kullanılan cisimler, biriken sıvının kurumasıyla oluşan pislikleri zara doğru iterek farklı tehlikeli sonuçların doğmasına sebep olmaktadır. Tıkanmanın en büyük nedeni de zara itilen pisliklerdir.

Dış ve orta kulak iltihapları ile oluşan tıkanmalar
Dış kulak iltihabı genellikle yüzme sporu ile ilgilenen kişilerde görülmektedir. Dış kulak adı verilen kulak bölümü, fazla neme maruz kaldığı zaman tıkanmaktadır. Kulak içerisinde kalan su ve nemli bölgeler çeşitli bakterilerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Bakteriler de kulağın iltihaplanmasına neden olur ve kulağın içi şişer. Bu nedenle de tıkanma meydana gelir. Orta kulak iltihabının ise genellikle solunum yolu hastalıkları nedeniyle ortaya çıktığı görülmektedir. Geniz etinde meydana gelen şişmeler, östaki borusunda sıvı birikimi ve bu sıvının dışarıya atılamaması sonucunda da orta kulakta iltihaplanma ve kulak tıkanıklığı ortaya çıkmaktadır.

Östaki borusunda meydana gelen fonksiyonel bozukluklar
Östaki borusu olarak nitelendirilen bölge, boğaz, burun ve kulağı birbirine bağlayan yerdir. Östaki borusunda meydana gelen fonksiyonel bozukluklar, orta kulağı etkilemektedir. Bu bozukluklar, orta kulağa zarar verebilmekte ve iltihaplanmalar sonucu kulak tıkanıklığı şeklinde belirtiler gösterebilmektedir. Östaki borusundaki bozukluklar genelde soğuk algınlığı sırasında meydana gelmektedir. Soğuk algınlığı sırasında östaki borusu şişmektedir. Bazı alerji çeşitleri de bu sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Tıkanan kulak nasıl açılır?
Kulak tıkanması kişiyi oldukça rahatız eden bir durumdur. Başınıza geldiği andan itibaren, ortadan kaybolana dek hayat standartlarınızı oldukça düşürebilir. Rahatsız edicidir ve kimi zaman duyma kaybı yaşamanıza da sebep olmaktadır. Tıkanan kulağın açılması öncelikle hangi sebeple tıkandığına bağlıdır. Kulak tıkanması ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır ve hiç ertelemeden doktor görüşüne başvurulmalıdır. Soğuk algınlığı ya da solunum yolları hastalıkları dışında yükseklik, su kaçması gibi etkenlerin sebep olduğu kulak tıkanıklarından şikayetçi kişilere esnemek, yutkunmak, bolca su tüketmek, sakız çiğneyerek çene ve kulak kaslarını çalıştırmak, derin nefes alarak eller ile burnu kapatarak nefesi geri vermeye çalışmak gibi öneriler verilebilir. Tüm bunlara rağmen kulak tıkanıklığı geçmiyorsa, daha öncede belirtildiği gibi ertelemeden bir uzman görüşüne başvurulmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.