Tüm Sürücülerin Bilmesi Gereken Eski Araç Bakım Püf Noktaları

Aracınızın düzgün çalışmasını sağlamak için rutin bakım yapmak önemlidir, ancak bugünlerde piyasadaki tüm araç bakım ürünlerine ayak uydurmak zordur.

Tüm Sürücülerin Bilmesi Gereken Eski Araç Bakım Püf Noktaları
29 Mart 2021 - 00:50
Bir servet harcayabilir ve tamircinizi aylık olarak ziyaret edebilirsiniz, ancak çoğu zaman araç bakım ihtiyaçlarınız için minimum zaman ve harcanan para ile güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlayacak eski usul bir kendin yap çözümü vardır. Büyükbabanızın kesinlikle bildiği bu araba bakım püf noktaları listesine bir göz atın, siz de yapmalısınız.

1. Silecek Lastiklerinizden Daha Fazla Elde Edin
Silecek lastikleri eskidikçe, ön camınızı düzgün bir şekilde temizleme yeteneklerini kaybederler, ancak birkaç ev ürünü ve biraz dirsek yağıyla bunların daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilirsiniz. Silecek lastiklerinin dayandığı yerin hemen altında, ön camın tabanını bir miktar pencere camı temizleyicisi ile temizleyerek başlayın. Ardından, bir kağıt havluyu bir miktar tuvalet ispirtosu ile ıslatın ve temizlenene kadar bıçakları silin. Görüşünüzü nasıl temizledikleri konusunda belirgin bir fark görmelisiniz.

2. Lastikleriniz İçin Bir Kuruş
Lastik dişleri çok aşınmışsa, arabanızın size güvenli bir sürüş sunmasını bekleyemezsiniz. Lastik dişlerinizin durumunu hızlı bir şekilde kontrol etmek için lastik sırtına bir kuruş koyun. Kuruş işe yaramıyorsa, lastikleri değişme vakti gelmiştir.

3. Diş Macunu ile Sisli Farları Temizleme
Zamanla, farlarınızın yüzeyi oksitlenir, buğulanır veya sararır. Bunları çok hafif bir aşındırıcı olan diş macunu ile temizleyebilirsiniz. Önce farları sabun ve suyla temizleyin. Ardından, yumuşak bir beze biraz diş macunu sıkın ve ıslak farın içine dairesel hareketlerle sürün. Gerektiği kadar diş macunu ve su eklemeye devam edin. İşiniz bittiğinde iyice durulayın ve yumuşak bir bezle kurulayın. Gelecekteki koruma için bir far sızdırmazlık maddesi uygulayın.

4. WD-40 ile Hataları Kaldırma
Çoğu insanın deposunda bir kutu WD-40 vardır, çünkü evdeki pek çok iş için iyidir, ancak bu sihirli yağlayıcı, kurumuş, ölü böcekleri arabanızın önünden temizlemenize de yardımcı olabilir. Sadece etkilenen bölgelere püskürtün ve yaklaşık on dakika bekletin. Ardından sünger veya yumuşak bir bez ve biraz dirsek yağıyla bu böcekleri çok daha kolay silebilirsiniz. Daha sonra aracınızı her zamanki gibi yıkayın.

5. Pompa ile Bir Göçük Çıkarın
Küçük ila orta büyüklükteki çukurlar, bir pompa (lavabo tıkanıklığını açmak için kullanılan tür) ile arabanızdan çıkarılabilir. İyi bir emiş sağlamak için hem arabayı hem de pompayı ıslatın. Ardından pistonu oyuğun üzerine yerleştirin, oyuk çıkana kadar itmeye ve çekmeye başlayın.

6. Bazı Ögelerle Hizalamanızı Kontrol Edin
İp, kriko sehpaları ve bir mezura ile tekerleklerinizin eski usul şekilde hizalanmasını kontrol edebilirsiniz. Düz bir yüzeye park edin, lastikleri eşit şekilde havalandırın ve başlamadan önce direksiyon simidini ortalayın. Kriko sehpalarını, tekerleklerden birkaç cm uzakta aracın arkasına ve önüne yerleştirin, kriko sehpalarının üzerindeki ipi düz bir şekilde bağlayın. Ardından, ipe göre jantların önünü ve arkasını ölçün ve gözlemlerinize göre ayarlamalar yapın.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.