Kronik Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Kronik böbrek yetmezliği bir anda gelişmeyen, zaman içinde kademeli olarak böbreklerin belirli nedenlerle üstlendikleri görevleri yerine getirememesidir.

Kronik Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
08 Ocak 2021 - 22:06
İnsan vücudunda toplam 2 tane bulunmakta olan böbreklerin en temel görevleri,

1. İdrar oluşumunu sağlamaktır. Oluşturulan idrar ile, vücudumuza aldığımız zararlı maddelerin ve aşırı suyun dışarıya atılmasını sağlar.
2. Vücudumuzda sıvı-elektrolit dengesini düzenler. (Potasyum, su, sodyum, fosfor, magnezyum dengelerini düzenler.)
3. Metabolizma da oluşan üre, ürik asit ve keratin gibi atık ürünlerin atılımını sağlar. 
4. Vücutta su ve tuz dengesini korumakta böbreklerin başlıca görevlerindendir. Vücuda besinler yoluyla alınan fazla tuzlu ve sıvı gıdalar böbreklerin ürettikleri idrar ile vücut dışına atılır.
5. Böbrekler kan ve kemik iliği yapımına da destek olur.
6. Kemiklerin yapısında bulunan kalsiyum ve fosfor maddelerinin işlenmesini sağlayan D vitaminini üretmek ve fazla kalsiyum ve fosforu vücuttan dışarı atmakta böbreklerin görevlerindendir.

Böbreklerimiz Görevlerini Yerine Getiremeyince Ne Olur?
Böbreklerde meydana gelen herhangi bir hasar sonucunda metabolizmadan atılması gereken üre, ürik asit ve keratin gibi maddeler kan da birikmeye başlar. Buna bağlı olarak diğer hayati organların işleyişinde de aksamalar meydana gelebilir.

Bunun yanı sıra tuz ve su dengesini sağlayamayan vücutta şişkinlikler meydana gelebilir. Vücuttan atılamayan suyun fazlası gözlere ve bacaklarımıza birikerek burada gözle görülür şişliklere sebep olur. Ayrıca bu durum daha da ileri gidecek olursa akciğerlerde biriken sular nefes darlıklarına neden olabilir.

Böbreklerde oluşan hasarlar sonucunda vücutta kan üretiminden sorumlu kemik ilikleri üretime devam edemez. Bunun sonucunda bireylerde böbrek hasarına bağlı kansızlık ortaya çıkar. Kansızlığın sonucunda ise birey gün içinde halsiz, yorgun ve iştahsız olabilir.

Vücutta kalsiyum giriş çıkışlarını kontrol eden böbrekler hasar gördüğü zaman kemiklerin dayanıklılığını yitirdiği, çabuk kırıldığı ve çocuklarda kemik gelişimlerinin pozitif yönlü devam etmediğini birçok uzman açıklamıştır.Kronik Böbrek Yetmezliği Belirtileri
Kronik böbrek yetmezliği bir anda gelişmeyen, zaman içinde kademeli olarak böbreklerin belirli nedenlerle üstlendikleri görevleri yerine getirememesidir. Böbreklerin görevlerini yerine getirememesine neden olan sebeplere bağlı olarak müdahale edilmediği takdirde fonksiyon kaybı nedeniyle böbrekler tamamen çalışamaz hale gelebilmektedir. Peki bu nedenler nelerdir?

Kronik böbrek yetmezliği birçok nedene bağlı olarak çıkabilmektedir. Ve bu nedenlere ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin; Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre nedenlerin arasında 1. Sırada diyabet hastalığı bulunmaktadır. Genel olarak bakıldığında hastalığın nedenleri olarak,

1. Nefrotik,
2. Böbrekte oluşan iltihabi hastalıklar,
3. Enfeksiyonlar,
4. İdrar sisteminde meydana gelen sorunlar,
5. Diyabet,
6. Böbreğe kan akışını engelleyen nedenler (Ağır metallere maruziyet, fazla miktarda alkol uyuşturucu kullanımı, kan damarlarında iltihaplanma, kanser ve kemoterapi ilaçları.)
7. Hipertansiyon
8. Polikistik böbrek hastalığı gibi kalıtımsal bozukluklar etken olmaktadır.

Dünya genelinde 500 milyonda bir kişi de görülen kronik böbrek yetmezliğinin birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtilerden birkaçı şunlardır,

- Dikkat güçlüğü,
- Vücutta fazla su tutmaya bağlı olarak şişlikler,
- Yemek yemede zorluk, iştah kaybı,
- İdrar miktarında belirgin değişiklikler ve sık idrara çıkma,
- Akciğerlerde sıvı birikmesi sonucu nefes darlığı,
- Hipertansiyon.

Yapılan kan testleri, idrar tahlilleri, idrar hacim ölçümleri, böbrek ve idrar yollarının ultrason veya başka görüntüleme yöntemleri ile kontrolü ve böbrek biyopsisi ile teşhis edilmektedir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.