Basur İçin Hangi Doktora Gidilir?

Basur diğer adıyla Hemoroidağrılı bir süreçtir. Öyle ki bazen insanı yerinde bile oturtmaz.

Basur İçin Hangi Doktora Gidilir?
08 Ocak 2021 - 21:54
Basur iç ve dış basur olmak üzere iki kısma ayrılır. İnsanların genelde en çok şikayetçi olduğu ise iç basurdur. Yanma ve şiddetli ağrıylabirlikte kanamalar görülebilir. İç basur bağırsağımızın son kısmında belirip bağırsağındışına yani makattan dışarı sarkmasıyla oluşur. Buda büyük wc zamanlarındaağrılı bir süreç demektir. Bu sebeplebirçok kişi yemek yemeğe bile çekinir.Hemoroittebazıları çok şiddetli yaşarken, bazılarında sadece kanama görülür. Bunun nedeni ise hemoroidin evre evreşeklinde seyr etmesidir.Basurun Evreleri Nelerdir?
Basurun ilerleme sürecine göre tedavi etmek gerekir. Tedavi için ise öncelikle kaçıncı evrede olduğu bilinmelidir. Basurun 1, 2 , 3, 4 şeklinde evreleri vardır. Bunlar;

1. Evre; biz burada fazla bir şey hissetmeyiz. Çünkü henüz çok küçüktür. Belki nadiren büyük abdest yaparken kanamalar görülebilir. Çok nadir kanamalarda doktora gitmek gerekmez.
2. Evre; burada artık basur memesi dışarı çıkmıştır ve büyük abdest yaparken sürtünmeyle birlikte kaşınma, yanma ve kanamalar oluşur.
3. Evrede ise artık basur gözle görünür haldedir. Meme şeklinde dışarıda durur. Bunları gerekiyorsa elimizle içeri iteriz ve ya kendiliğinden içeri girmesini bekleriz.
4. Evrede bu memeler artık sürekli dışarıda yumuşak, kanlı, ıslak ve yapışkan gibi insanı rahatsız eder şekildedir. Böyle durumlarda koltukta normal oturmanızda zorlaşır.

Dış Hemoroid ise makatın dışında çıkan memelerdir. Ancak bunlar ağrıya fazla neden olmazlar. Sadece temizleme esnasında ele gelen et parçacıklarıdır.

Basur İçin Hangi Bölüme Gidilir, Tedavisi
Basur tedavilerinde ilk olarak genel cerrahi bölümünebaşvurmalısınız. Eğer doktorunuz başka bir bölüm tavsiye ederse o bölüme gitmelisiniz. Hemoroid tedavisinde 1. Evrelerde genel olarak ilaç tedavisi verilir. 2. ve 3. Evrelerdeki hastalar için bant ve lazer gibi değişik tedavi yöntemleriönerilir. Ancak 4. Evre hastalarda bu gibi şeyler işe yaramaz ve cerrahi bir müdahale ile basur memesi oradan alınır.Basurun sebepleri arasında genetik, aşırıkabızlık ve posasız beslenme vardır diyebiliriz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.