Konfüçyus Sözleri

İnsanlar bazı duygu ve düşünceleri karşılarındaki kişilere karşı ifade etmekte zorlanırlar. Bu yüzden bazı güzel, özel, felsefi sözlerden yardım alırlar. Çinli bir filozof, eğitimci ve yazar olan Konfüçyus sözleri de yardım alınan sözler arasındadır.

Konfüçyus Sözleri
24 Ocak 2021 - 22:37
Konfüçyus bıraktığı eserler, yaptığı reformlar ve de açtığı okullar ile etkisini bugünlerde hala göstermektedirler. Güzel, uzun ya da kısa, düşündürücü, sorgulayıcı bu sözler ile insanlar hayata başka bir çerçeveden bakarlar. İnsanlar etkilendikleri sözleri gündelik hayatlarında kullanabilirler. Ya da hissettiği duyguyu karşısındaki kişiye aktarabilmek için kullanabilirler. Bu düşünür insanı ve toplumu temel almıştır.

Konfüçyus Sözlerinin Günümüzde Etkisi
Geçmişte günümüze unutulmadan insanlardan insanlara aktarılarak gelmiştir. Gereken yerde gereken sözler ile karşımızdaki kişi ya da kişilere kendinizi aktarabilirsiniz. Milattan önceki devirlerde yaşamış bu filozofun sözleri ve de yaptıkları hala hatırlanmaktadır. Bu değerliKonfüçyus sözleri insanların halen akıllarındandır. Konfüçyus'un genel olarak amacı mutlu, huzurlu ve uyum içerisinde olan bir toplumun temellerini atmaktır. Bu filozof söylediği anlamlı sözleri ile hep hafızalarda kazılı kalacaktır.

Gulum.net Editörlerinin seçtiği 5 Konfüçyus sözü
1- Aç midenin cezasını yorgun ayaklar çeker.
2- İntikam yolculuğuna çıkacaksan, kendin için de bir mezar kaz.
3- Adalet devletin hazinesidir.
4- Adalet kutup yıldızı gibi yerinde durur ve geri kalan her şey onun etrafında döner!
5- Elmas yontulmadan, insan yanılmadan mükemmel olmaz.Başkalarını kendin gibi gör, başkalarının sana karşı nasıl davranılmasını istersen sen de başkalarına öyle davran.

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

Bilgi insanı şüpheden, iyilik acı çekmekten, kararlı olmak korkudan kurtarır.Bir kişiye iyilik yapmak istiyorsan ona balık verme, balık tutmayı öğret.

Bir milleti tutsak etmek isterseniz, onun müziğini çürütün.

Bir şeyi bildiğin zaman, onu bildiğini göstermeye çalış. Bir şeyi bilmiyorsan, onu bilmediğini kabul et. İşte bu bilgidir.Erdemli olanların söyleyecek sözleri vardır ama söyleyecek sözleri olanların tümünde erdem yoktur. İnsancıl olanlar cesaretlidir ama cesaretli olanların tümü insancıl değildir.

Etraflıca çalış, doğru bir şekilde araştır, dikkatlice düşün, düşündüklerini gözden geçir, ciddi ve samimi bir şekilde uygula.

İnsanları niçin öldürüyorsunuz, biraz bekleyin zaten ölecekler.İnsanların umutlarıyla oynama, belki sahip oldukları tek şey odur.

Kötülüğe adaletle, kibarlığa kibarlıkla karşılık ver.

Kuyunun dibinde yaşayanlar, gökyüzünü kuyunun ağzı kadar görürler.

Küçük avantajların peşinden koşarken büyük başarılardan olabilirsiniz.

Küçükler ot gibidir, büyükler ise rüzgar: Rüzgar ne yöne eserse, otlar o yöne eğilir.

Sözcüklerin gücünü anlamadan insanların gücünü anlayamazsınız.

Susmak, insanı ele vermeyen sadık bir arkadaştır.

Tanrım bana çiçek dolu bir bahçe ve kitap dolu bir ev ver.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.