Koli Bandı Kalıntılarını Çıkarma Yöntemleri

Çok yönlülüğü, erişilebilirliği ve tam anlamıyla yapıştırıcı gibi yapışması sayesinde dünyadaki hemen hemen her alet kutusunda bir rulo koli bandı bulunabilir.

Koli Bandı Kalıntılarını Çıkarma Yöntemleri
28 Mart 2021 - 03:31 - Güncelleme: 28 Mart 2021 - 03:37
Bunun nedeni, koli bandının uzun süreli sağlam yapışma sağlamak için doğal kauçuk bileşiklerle formüle edilmesidir, ancak kaseti ve tüm izlerini kaldırma zamanı geldiğinde bu nimet aynı zamanda bir lanettir. Temizleme kolay bir iş değildir.

Kendinizi bu kadar yapışkan bir durumda bulursanız, çözüm adımlarını takip edin. Buradaki beş düzeltme, koli bandı kalıntısını yüzeye zarar vermeden ahşap, cam, vinil ve diğer malzemelerden çıkarmak için mükemmeldir.

Seçenekler
• Kazıma
• Ilık su
• Sürtme alkol
• WD-40 gibi yağlayıcı
• Saç kurutma makinesi

Koli bandı kalıntısının hızlı bir şekilde çıkarılmasıyla ilgili tüm ayrıntılar için okumaya devam edin, böylece gıcırtılı temiz bir kare olandan başlayabilirsiniz.

SEÇENEK 1: Yapıştırıcıyı Kazıyın
Koli bandı kalıntısının minimum olduğu ve çok inatçı olmadığı durumlarda, bir macun bıçağıyla (veya bir tutam içinde tereyağı bıçağıyla) basit bir kazıma seansı, yapışkan maddeyi ortadan kaldırabilir. Etkilenen alanın bir ucundan başlayın. Küçük, tekrarlayan sıyrıklar ile yavaşça diğerine hareket edin, bıçağı oyulmamak için yüzeye neredeyse paralel tutun. Kolayca zarar görebilen ahşap ve vinil ile çalışırken özellikle sabırlı ve dikkatli olun.

SEÇENEK 2: Yüzeyi Ilık Suyla Nemlendirin
Ilık su, çoğu zaman koli bandı kalıntısını camdan, linolyumdan ve çok parlak kaplamalı diğer yüzeylerden etkili bir şekilde çıkarabilir ve yok edebilir. Isı, tutkalın sahip olduğu yapıyı yumuşatırken aynı zamanda viskozite tutkalın itilmesine katkı sağlar. Bir sünger veya mikrofiber bezle düz su uygulayın. Küçük, ileri geri hareketlerle fırçalayın.
Bu işlem başarısız olursa, bağı daha da kırmak için bir veya iki damla el sabunu veya bulaşık deterjanı ekleyin. Özellikle inatçı yapışkanlar için ve yalnızca suya dayanıklı yüzeylerde öğeyi ılık sabunlu suya batırın veya 10 ila 20 dakika boyunca ılık, ıslak, sabunlu bir sünger ya da bezle örtün. Sonra silerek kurulayın.

SEÇENEK 3: Kalan Kalıntıları Çözün
Koli bandı yapışkanını gözeneksiz bir yüzeyden tamamen çözmeyi umuyorsanız, alkolü ovalamayı deneyin. Bu çözücü çoğu boyalı malzeme için uygun değildir. Metal ve cam üzerinde bile her zaman önce yama testi yapılmalıdır. İzopropil alkole (muhtemelen ecza dolabınızda bulunan türden) batırılmış bir paçavrayı, çirkin sonuçlara neden olmayacağından emin olmak için küçük bir alana sıkıca sürün. Test yaması başarılı olursa, yapışkanı alkolle kaplayarak, küçük parçalar halinde çalışarak ve geride kalan her şeyi kolayca silebileceğiniz noktaya kadar sıvının buharlaşmasına izin vererek devam edin.

SEÇENEK 4: Kalan Kalıntıyı Yağlayın
Yağ ve diğer suyla yer değiştiren yağlayıcılar, yapışkan maddeye karşı savaşı kazanmaya yardımcı olabilir. Cam, linolyum, vinil veya bitmiş ahşap ile çalışıyorsanız, WD-40'a ulaşın. (Elinizde bir teneke kutunuz yoksa, doğrudan mutfak dolabınızdan oda sıcaklığında bitkisel yağ kullanın.) Cildinizi korumak için eldiven giyin ve yüzeyi tamamen püskürtün. Ardından eldivenli parmağınızı kullanarak kanalı yumuşatmak için birkaç saniye bekleyin. Ardından kalan yağı sabun ve suyla yıkayın. Bitmemiş ahşap üzerinde asla yağ veya diğer kayganlaştırıcılar kullanmayın; sonsuza dek gözeneklere batar ve bu kötüdür!

SEÇENEK 5: Isıyı Tam Anlamıyla Getirin
Sıcak hava, koli bandı kalıntısının yapışmasını zayıflatarak, üzerinde yağ veya su kullanmayacağınız bitmemiş ve düz boyanmış ahşap gibi yüzeylerden çıkarılmasını kolaylaştırabilir. Bu yöntem biraz daha fazla çaba gerektirebilir ve zahmetlidir, ancak gözenekli yüzeylere derinlemesine işleyecek ve renk bozulmasına ya da hasara neden olabilecek herhangi bir sıvı barındırmadığından muhtemelen en güvenli seçenek olacaktır. Bir saç kurutma makinesini, her kazıma denemeleri arasında, her seferinde bir dakika boyunca rahatsız edici malzemeden birkaç cm uzakta, en yüksek ayarında tutun. Her şeyi ortadan kaldırmak için gerektiği kadar sıcak hava püskürtmesi uygulayarak küçük bölümlerde çalışın.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.