Evinizde Böcekleri ve Kemirgenleri Çeken 12 Etken

Haşereler ve insanlar aynı şeylerden etkilenirler: kolay bir yemek, uygun bir su kaynağı ve bir aile yetiştirmek için rahat bir yer.

Evinizde Böcekleri ve Kemirgenleri Çeken 12 Etken
28 Mart 2021 - 03:18
Çoğu zaman bunları evlerimizde bulurlar. Geciken onarımlar ve yetersiz bakım, böcekler ve kemirgenlerin girmesi için hızla açık bir davet haline gelir. İçeri girdikten sonra, onları kalmaya ikna etmek için sadece biraz yiyecek ve su gerekir. Tek başına böcekler, yılda 5 milyar liradan fazla zarara neden oluyor. İlk etapta önleyerek haşere hasarıyla başa çıkmanın masrafından ve zahmetinden kaçının.

1. Islak Bodrum
Sızdıran bir bodrum, rahatsızlıktan daha fazlasıdır. Havuz suyu, böcekler, kemirgenler, yılanlar ve diğer istenmeyen canlılar dahil olmak üzere her türlü zararlıyı çeker. Ayrıca termitler ve mantarlar tarafından tehlikeli yapısal hasara yol açabilecek nemi de arttırır. Yağmur suyunun temelden uzağa aktığından emin olmak için evinizin etrafındaki derecelendirmeyi ve iniş borularını kontrol edin. Sorunlar ortaya çıktıkça pencereler, duvarlar ve hazne pompaları gibi diğer olası sızıntı kaynaklarını giderin.

2. Tıkalı Yağmur Olukları
Tıkalı yağmur olukları, çatı hattına yakın yerlerde nem birikmesine izin verir. Yapısal sorunlara ek olarak, tıkanmış oluklar böceklerin ve yılanların üremesi için bir su kaynağı sağlar. İlkbaharda ve yapraklar düştükten sonra olukları temizleyin veya tıkanmış olukların nedenini ortadan kaldırmak için oluk korumaları takmayı düşünün.

3. Yüksek Nem
Hamamböceği ve haşereler gibi sinir bozucu böcekler nemli yerleri sever. Sızdıran borular, yavaş kanalizasyonlar ve hatta kötü havalandırılmış banyolar, bu küçük yaratıkları cezbeden koşullar yaratır. Bu sorunların onarımlarını hızlı bir şekilde ele alın, yoksa tüyler ürpertici sürünmelerle uğraşmanız gerekebilir.

4. Çöp ve Geri Dönüşümlü Ürünler
Çöp kutularındaki yiyecek artıklarının böcekleri ve kemirgenleri çektiği bir sır değil. Çöpleri uygun şekilde paketleyip mühürleyin ve kapalı kaplarda saklayarak istilalardan kaçının. Geri dönüştürülebilir malzemeleri duruladığınızdan emin olun ve üstü açık kaldırım kenarı geri dönüşüm kabından kapalı bir kaba yükseltmeyi düşünün.

5. Zayıf Peyzaj Bakımı
Uzun çimen ve aşırı büyümüş çalılar, kemirgenlere, böceklere ve evin içinde hoş karşılanmayacak diğer canlılara koruma sağlar. Bu hayvanlar kendi alanlarında serbestçe dolaşabilirken, düzenli çim bakımı yaparak onları evin dışında tutabilir ve yan tarafa çalı ve ağaç dikmeyebilirsiniz.

6. Kirli Izgara
Dışarıda yemek pişirmek ve yemek yemek karıncaları, sinekleri ve eşekarılarını çeker, ancak bir pişirme sonrasında ızgarada kalan yağ ve artık yiyecekler, fareler ve sıçanlar da dahil olmak üzere daha fazla zararlıyı getirebilir. Piknik bittiğinde dışarıdaki yemek pişirme alanını temizlemeyi unutmayın.

7. Kirli Bulaşıklar
Herhangi bir küçük yiyecek artığı, böcekler ve kemirgenler için bir davettir ve kirli tabaklar, her tür zararlı için gerçek bir büfe bardır. Her yemekten sonra bulaşıkları yıkayarak mutfağınızı böcek ve kemirgenlerden uzak tutun. Siz oradayken tezgahları, ocakları ve lavaboları silin.

8. Cephede Boşluklar
Bir farenin evinize girmesi için yalnızca çeyrek cm'lik bir açıklığa ihtiyacı vardır. Dış cephenizdeki delikler veya kapının altındaki boşluklar kolay giriş noktalarıdır. Evinizin dış cephesini yılda en az iki kez inceleyin, dikişlere, süslemelere ve dış cephe kaplamasından duvarlara geçişlere çok dikkat edin. Boşlukları silikon kalafat, çelik yün veya genişletilebilir köpük dolgu macunu ile kapatın.

9. Çatı Hasarı
Tavan aranız, bir aile yetiştirmek için harika bir yer. Bir sincap, yarasa veya fare olsun, hayvanlar, insan evlerinin sıcaklığına ve barınağına çekilir. Olası giriş noktaları arasında, ön pano, alt yüzeydeki delikler ya da eksik panolar, ön pano ve saçaklar arasındaki boşluklar, ızgaralı, çıkıntılı havalandırma delikleri veya eksik kiremit sayılabilir. Bu alanları yıllık olarak inceleyin ve iyi durumda tutun.

10. Sundurma ve Peyzaj Işıkları
Alacakaranlıktan bir saat sonra açık bırakılan geleneksel bir sundurma ışığı her türden binlerce böceği çeker ve eğer ışığın yanında bir kapı açılırsa, bu böcekler kendilerini eve davet eder. Aynı durum peyzaj aydınlatması için de geçerlidir. Böcek öldürücüler bile öldürdüklerinden çok daha fazla böcek çekerler. Daha iyi bir çözüm, harekete duyarlı güvenlik aydınlatmasını evden uzağa kurmaktır. Işık ihtiyaç duyulduğunda yanar ve kalan zamanın dışında kalarak potansiyel olarak sorun ve böcekleri uzak tutar.

11. Borular ve Kablolar için Açıklıklar
Her evin temelinde, duvarlarında ve çatısında telefon, kablo, fiber, klima ve gaz gibi çeşitli hizmet hatlarının geçmesine izin veren çok sayıda küçük açıklıklar vardır. Zararlıların giriş noktalarını ortadan kaldırmak için bu delikleri silikon kalafatla inceleyin ve kapatın.

12. Su Hasarı
Bir sızıntı tamir edildikten sonra bile, su hasarının etkisi daha yeni başlıyor demektir. Islak ahşap, alçıpan ve küfü çekerek inşaat malzemelerini zayıflatır. Zayıflamış malzemeler termitler, gümüş hamamböcekleri, ziyafet çeken ve çürüyen diğer böcekler için bir besin kaynağı haline gelir. Bu küçük muhripleri savuşturmak için tespit edildikten hemen sonra sudan zarar görmüş alanları onarın.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.