Kırık Bir Ampulü Çıkarmanın Teknikleri

Akkor ampullerin zaman zaman armatürlerinde parçalandıkları bilinir ve parçalandığında, ampulün dişli tabanını soketten çıkarmak hem zor hem de tehlikelidir.

Kırık Bir Ampulü Çıkarmanın Teknikleri
01 Mayıs 2021 - 00:53
Kırık cam parçaları ve elektrik çarpması riski, ampulden arta kalanları çıkarmaya başlamadan önce herkesin iki kez düşünmesini sağlamalıdır. Neyse ki, kırık bir ampulü ellerinizi kullanmadan nasıl çıkaracağınıza dair bir dizi teknika var ve muhtemelen elinizde şu üç araçtan en az birine sahip olacaksınız: bir çift kargaburun, çiğ patates veya ticari olarak satılmış kırık ampul çıkarıcı.

Teknik 1: İğne Burun Pense
Bu yöntem basittir, ancak yavaş ve dikkatli bir şekilde ilerleyin ki ışık fikstürüne zarar vermeyin. Alet çantanızdan bir çift kargaburun pense alın ve ampulün tabanının metal kenarını dikkatlice tutun; Daha iyi bir tutuş elde etmek için gerekirse hafifçe içeri doğru bükün. Kerpeteniniz kırık ampulün üzerine sıkıca takılıyken yavaşça açmaya çalışın. Hemen kımıldamazsa, taban metalini birkaç noktada içe doğru bükme işlemini, tomurcuklanmaya başlayana veya taban tamamen parçalanana kadar tekrarlayın. Ardından kalan kalıntıları çıkarın, bunları ve ampulü çöpe atın.

Teknik 2: Çiğ Patates
Öğretmeninizin patates kullanarak ampulü çalıştırdığı ilkokul deneyini hatırlıyor musunuz? Görünüşe göre patatesler ampuller için elektrik sağlamaktan çok daha fazlasını yapabilir. Bir ampulün kırık ucunu soketten güvenli bir şekilde çıkarmak için kullanılabilirler.

Bu yöntemi denemenin iki yolu vardır. İlk önce, orta büyüklükte bir çiğ patatesi kısa yollarla ikiye bölün. Fazla nemi bir kağıt havluyla kurulayın, ardından patatesin kesilen ucunu gidebildiği kadar derine sıkıca bastırın. Ampulün tabanındaki cam filament desteği ve tabandan dışarı çıkan kırık cam parçaları patates ve ikisini birbirine bağlayın. Lamba tabanı gevşemeye başlayana kadar patatesi saat yönünün tersine çevirin. Kırık ampulün tabanını çıkarın, patatesi ve soğanı atın, ardından armatürün ıslak olabilecek herhangi bir parçasını hafifçe kurulayın.

Bu girişim başarısız olursa, daha sıkı bir oturuşa ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle, patatesin diğer yarısının ucunu, yuvanın içine sıkıca oturması için bir silindire ayırın (önceki yöntemin izin verdiği gibi, vida dişlerini sarkmayın). Sıkıca tutturulana kadar lambanın tabanına sıkıca bastırın ve patatesi tabanla birlikte dönene kadar saat yönünün tersine çevirin.

Teknik 3: Ticari Kırık Ampul Çıkarıcı
Halihazırda ticari bir ampul çıkarıcınız olabilir veya şimdi bir tane satın alma zamanına karar verebilirsiniz. Ev geliştirme merkezlerinde ve çok yönlü çevrimiçi perakendecilerde satın alınabilir bu araçlar genellikle hem standart boyutlu hem de daha küçük akkor ampulleri çıkarmak için yapılır. Diğer yöntemlere benzer şekilde, ampulün tabanına kolayca kıpırdattığınız ve saat yönünün tersine döndürdüğünüz lastik uçları vardır. Mağazada veya çevrimiçi olarak seçenekleriniz varsa, daha uzun dişli bir direğe vidalanmasını sağlayan bir tabana sahip olanı seçmeyi düşünün. Bu şekilde, çıkarılması zor olanı çıkarmanız gerektiğinde tekrar kullanma esnekliğine sahip olursunuz.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.