Kendi Yağ Çözücünüzü Nasıl Yaparsınız?

Pişirilerek kazanılan yağ, mutfağınızdaki yüzeylere yapışarak günlük kaydırmalarınıza bir süngerle meydan okuyabilir.

Kendi Yağ Çözücünüzü Nasıl Yaparsınız?
01 Mayıs 2021 - 00:48
Neredeyse bir gecede gres, tezgahlarda, ocakta, hatta tencere ve tavalarda bile inatçı kirlere dönüşerek bizleri zorlayabilir. Ayrıca haftalık temizlik rutininizde genellikle ihmal edilen ters sıçrama ve davlumbaz gibi dikey ve baş üstü alanlardan bahsetmeye bile gerek yok.

ADIM 1: Beyaz Sirke, Kastilya Sabunu ve Kabartma Tozu Kullanın
Sprey şişesine bir bardak damıtılmış beyaz sirke, sekiz çay kaşığı Kastilya sabunu, bir yemek kaşığı karbonat ve üç bardak ılık su dökün. Ev yapımı yağ çözücüyü uçucu yağ ile aromatize etmeyi planlıyorsanız, kokusuz bir Kastilya sabunu kullanın. Uçucu yağ için kokulu veya kokusuz bir sabun seçebilirsiniz.

ADIM 2: Asitli Olmayan Uçucu Yağda Karıştırın
İsterseniz, ev yapımı yağ gidericiye hafif bir koku vermek için sprey şişesine 20 damla pH nötr uçucu yağ ekleyin (portakal veya limon gibi taze narenciye kokuları popülerdir). Anason gibi asidik uçucu yağları kullanmaktan kaçının; bunlar, ocaklar, pişirme kapları veya belirli metallerden (örn. bakır, bakır alaşımları veya alüminyum) yapılmış mutfak eşyaları ile reaksiyona girebilir ve bunları lekeleyebilir veya tezgah üstü sızdırmazlık maddelerini aşındırabilir ve alttaki tezgah malzemesini hasara maruz bırakabilir.

ADIM 3: Çalkalayın ve Saklayın
Sprey kafasını tekrar şişeye sabitleyin. Sonrasında içeriği karıştırmak için hafif bir şekilde şişeyi sallayın. Diğer ev yapımı temizleyicilerinizden ayırt etmek için yağ gidericiye yapışkan bir etiket yapıştırın, evcil hayvanlardan ve çocuklardan uzak kuru bir yerde saklayın.

Ev Yapımı Yağ Çözücünün Kullanılması
Mutfak yüzeyleriniz veya mutfak eşyalarınız aşınmaya karşı daha kötü göründüğünde, yağ çözücünüzü çalıştırın. Malzemeleri yeniden birleştirmek ve aşağıda verildiği gibi uygulamak için iyice karıştırın ve çalkalayın.

Ocaklar
Ocağı kapatın ve tamamen soğumasını bekleyin. Büyük yiyecek parçalarını çıkarmak için maşa kullanın. Tüm ocağa bolca püskürtün, ev yapımı yağ çözücünün beş ila 10 dakika beklemesine izin verin ve ardından yüzeyi bir bulaşık süngeri ile silin. Yüzeyde birikme görmeye devam ederseniz, doğrudan sorunlu noktalara daha fazla yağ çözücü püskürtün ve kiri gevşetmek ve kaldırmak için hızlı dairesel hareketler kullanın. Ocak üzerinde kurumuş çizgiler oluşmasını önlemek için kalan yağ çözücüyü kuru bir süngerle silin.

Tezgah Yüzeyi
Tezgah yüzeyini dağınıklıktan temizleyin ve yüzeydeki hafif kalıntıları veya tozu süpürmek için yumuşak kıllı bir fırça veya bez kullanın. Ocak (yukarıda) tekniklerini kullanarak önce backsplash'ı temizleyin ve ardından tezgahlara geçin.

Davlumbaz
Davlumbazın egzoz fanıç veya davlumbaz üzerindeki ışık kapalıyken, davlumbazın dış kenarına ve iç kenarına bol miktarda ev yapımı yağ giderici püskürtün (fan veya ışık tertibatına doğrudan püskürtmekten kaçının, çünkü bu kısa devre yapar ve bileşenlere zarar verir veya kıvılcım çıkarır). Yeterli bekleme süresine izin verin ve ardından püskürtülen alanları mikrofiber bir bezle silin. Havayla kurumaya bırakın veya kalan sıvıyı yumuşak bir bezle silin.

Tencere, Tabak ve Mutfak Eşyaları
Büyük yiyecek parçalarını tencere, tava, tabak ve mutfak eşyaları atmak için bir spatula kullanın. Yağ çözücüyü bu öğelere bolca püskürtün, en az 15 dakika bekletin (veya özellikle inatçı kiri olan tencere veya tabaklar için gece boyunca) ve ardından gevşemiş kiri kaldırmak için sıcak suyla doyurulmuş bir bulaşık süngeri kullanın. Temiz eşyaları ılık su altında son bir durulayın ve bir bulaşık havlusu ile elde kurulayın veya bulaşıklık üzerinde havayla kurutun.

Fırın Kapısı
Fırın kapalı ve tamamen soğutulmuş haldeyken, ev yapımı yağ çözücüyü fırın kapısının tüm dış yüzeyine püskürtün. Fırından çıkan dumanlar bu alana yerleşip sertleşme eğiliminde olduğundan püskürtme sırasında kapının çevresine özellikle dikkat edin. Yağ çözücünün 15 ila 30 dakika beklemesine izin verin ve ardından havayla kurutmadan önce mikrofiber bir bezle silin. Ev yapımı fırın temizleyici tarifimizi kullanarak fırın raflarını, duvarları ve fırın kapağının içini temizleyerek bitirin ve tüm mutfağınız şık ve geniş görünümüme bir göz atın!
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.