Bebeklerde Hıçkırık

Çoğu insan zaman zaman hıçkırık geçirir. Hıçkırık, göğsünüzü karnınızdan ayıran ve nefes almada önemli bir rol oynayan kas olan diyafram aniden ve istemeden.

Bebeklerde Hıçkırık
30 Mart 2021 - 00:22
Kasıldığında nefes borusunun tepesinde hıçkırık sesinin oluşmasıyla sonuçlanır. Hıçkırığın tıbbi adı Singultus'tur. Hıçkırık bir refleks eylemidir. Bu da hıçkırık üzerinde herhangi bir kontrolünüz olmadığı anlamına gelir. Hıçkırık genellikle ciddi değildir ve çoğu durumda sadece birkaç dakika sürer.

Hıçkırık, bebekler dahil her yaştan insanı etkileyebilir. Hemerkekler hem de kadınlar, kısa süreli hıçkırık oluşumunu eşit bir şekilde geçirebilirler.

Bebeklerde Hıçkırığın Etkileri
12 aylıktan küçük bebeklerin hıçkırıklara yakalanması çok yaygındır. Aslında bebekler doğmadan önce rahimde sık sık hıçkırır.

Hıçkırık endişelenmek için bir sebep değildir ve genellikle bebeği hiç sıkıntıya sokmaz. Bebeğiniz genellikle 5 ila 10 dakika içinde hıçkırmayı keser, ancak bebeğinizin hıçkırıkları birkaç saat içinde durmazsa doktorunuza görünmeniz gerekir.

Bebekler genellikle beslenirken hıçkırırlar ve bazen görünürde hiçbir sebep olmadan da hıçkırabilirler. Bebeğinizin hıçkırmasını önlemeye çalışmak için hiçbir neden yoktur, ancak bazen emzirmek veya biraz su, bebeğinizin hıçkırığının durmasına yardımcı olabilir.

Bebeğinizin beslenme sırasında sık sık hıçkırdığını fark ederseniz, bebeğinizin rahatlaması için zaman tanımak, beslemeyi yavaşlatmak isteyebilirsiniz.

Hıçkırıkları Nasıl Durdurursunuz?
Hıçkırık genellikle kendi kendine durur. Hıçkırık için birçok çözüm önerilmiş olsa da bunlar bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

İşte deneyebileceğiniz bazı yaygın ev yöntemleri:
Yavaşça buz gibi su yudumlamak
Nefesini kısa bir süre tutmak
Yutarken buruna nazikçe baskı uygulamak
Diyaframa nazikçe basınç uygulamak
Limon ısırmak
Sirke tatmak
Dizlerini göğse çekmek

Hıçkırık Konusunda Ne Zaman Endişelenmelisiniz?
Hıçkırık ısrarcıysa veya 48 saatten uzun sürüyorsa, doktorunuz bunlara neden olan altta yatan bir rahatsızlığın olup olmadığını araştırabilir ve hıçkırığı durdurmak için ilaç yazabilir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.