Kene Isırması Belirtileri Neler, Nasıl Geçer?

Kendi içerisinde pek çok türe ayrılan kene açık havalarda yaygın olarak bulunur. Bu nedenle kene ısırması genellikle açık alanlarda daha çok olmaktadır.

Kene Isırması Belirtileri Neler, Nasıl Geçer?
05 Şubat 2021 - 11:27
Kene ısırmaları çoğunlukla yaz ve ilkbahar aylarında görülmekte olup Nisan ayıyla Eylül ayları arasında yoğun olarak bulunurlar. Sıcakkanlı olan bu hayvanlar insanların kanını emerek beslenirler. Bu nedenle kene ısırığı halk arasında sıklıkla görülür. Pek çok vakada kene ısırığı ciddi zararlara yol açmasa da özellikle evcil hayvanlardan insanlara çeşitli hastalıkların geçmesine sebep olabilirler ya da alerjik durumlara yol açabilirler. Bu nedenle kene ısırığı durumunda her zaman dikkatli olmakta yarar vardır.

Kene Isırığı Belirtileri Nelerdir?
Kene ısırığı belirtileri genellikle kolay fark edilir. Çünkü kene ısırdıktan sonra hemen çıkmamakta ve on güne kadar ilgili bölgede kalmaktadır. Her ısırıkta bir kene bulunur. Genelde keneler çoklu ya da grup halinde kan emmezler. Eğer kenenin ısırdığı kişinin alerji durumu varsa gözle görülür belirtiler ortaya çıkmaktadır. Özellikle bu kişilerde kabarcıklar, ısırığın olduğu bölgede şişlik ve ağrı, nefes almada güçlük ve yanma hissi gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Kene ısırdığında ateş görülmemektedir. Hastadaki solunum sisteminde ciddi bozulmalar olmadığı sürece bütün belirtiler zamanla normale dönmektedir. Isırma anında kenenin baş kısmı deriye gömülü olduğundan çıkarma işleminin mutlaka profesyonel bir şekilde yapılması gerekir. Bu amaçla çeşitli kimyasallardan destek alınmaktadır.

Kene Isırığında Tanı Ve Tedavi
Kene ısırığında tanı gözle görülür şekilde olup kenenin bulunduğu bölgeden alınması gerekir. Doktorlar görülen belirtilerin kene sebepli olup olmadığını anlamak adın hastalara detaylı muayene yapmakta ve testler uygulamaktadır. Kene ısırığında hayvandan insana Marsilya humması, nöbetli humma, kayalık dağlar benekli humması, tularemi, beyin iltihabı türleri gibi hastalıklar geçebilir.

Kene ısırığının tedavisi için öncelikle keneyi bulunduğu bölgeden doğru şekilde kaldırmak gerekir. Bu işlem için mutlaka bir sağlık merkezine gidilmelidir. Bu esnada kenenin bükülmemesi ve kırılmaması son derece önemlidir. Kene alındıktan sonra ilgili bölgede keneye dair parçalar kalıp kalmadığı kontrol edilmeli, alınan kene bir kaba koyulmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.