Ev Yapımı Pas Sökücü için 5 Tarif

Ev yapımı pas sökücü nasıl yapılır, pürüzsüz metal yüzeylerinizi kaplayan ani pas lekelerinden daha çirkin olan çok az şey vardır.

Ev Yapımı Pas Sökücü için 5 Tarif
01 Mayıs 2021 - 00:44
İster bir bahçe aletinde ister mutfak lavabosunda, bu korkunç turuncu renk, en sevdiğiniz eşyalarınızı eskitme eğilimindedir ve olmadıklarında bile eski ve kirli görünmelerine neden olur. Bu yaygın, neme bağlı kimyasal reaksiyonun meydana gelmesini her zaman önleyemeseniz de bir avuç yöntemle pastan ve doğal olarak kurtulabilirsiniz.

1. Pası Temizlemek için Misket Limonu, Limon ve Tuz Kullanın
İster inanın ister inanmayın, biraz yeşil kireç ve daha büyük sarı kuzeni olan limon, pasın iç metale ulaşmadan önce erken aşamalarında ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Tuzun aşındırıcı faydaları ile birleştiğinde, narenciye meyvesinin asidik özellikleri etkili bir ovalama sağlar.

Etkilenen bölgeyi bir tutam tuzla kaplayarak başlayın. Ardından tuzlu yüzeyin üzerine suyunu sıkın. Karışımı iki ila üç saat beklettikten sonra, kabuğunu kullanarak tortuyu ovalayın ve paslanmayan bir sonuç ortaya çıkarın. Parçayı tamamen durulayıp kurutarak bitirin.

2. Paslı Parçaları Çiğ Bir Patates (kabuğu soyulmuş) ve Tuzla Ovalayın
Soyulmuş çiğ patateslerin oksalik asit içerdiği ve onları doğal bir ev yapımı pas sökücü yaptığı ortaya çıktı. Patatesi ikiye bölün, pürüzsüz yüzeyi tuz veya kabartma tozu ile kaplayın ve paslı nesnelerinize sürün. Bu özellikle mutfak eşyaları için işe yarar.

Not: Özellikle bıçaklardaki pastan nasıl kurtulacağınızı arıyorsanız, lekelenmiş bıçağı bir patatese sokabilir ve birkaç saat bekletebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken metali çalıştırmaktır. Su altında nesne, yeni kadar iyi olmalı!

3. Çamaşır Sodası ve Ketçapla Pas Lekesini Kırın, Ardından Silin
Bu ev yapımı pas sökücü için, buzdolabına uzanmanız ve popüler bir sosisli sandviç malzemesi kapmanız gerekir: ketçap. Çamaşır sodası ile karıştırılan bu çeşni, metal eşyalarınızı eski ışıltılı ihtişamlarına geri döndürerek harikalar yaratabilir. Karışımı oluşturmak için bir sprey şişesine su ve yıkama sodası koyun ve şişeyi kuvvetlice sallayın. Portakal lekelerini karışımla doyurun, ardından pastan kurtulmak için biraz ketçap ekleyin. Suyla durulamadan ve silerek kurulamadan önce sodanın iki saat oturmasına izin verin.

4. Pas Tedavisi için Tartar, Karbonat ve Hidrojen Peroksitten Bir Macun Hazırlayın
Tatlı yapmaktan hoşlanıyorsanız, muhtemelen kilerde tartar kreması vardır. Ancak bu temel pişirme işleminin, diğer birkaç kilerle birleştirildiğinde ev yapımı bir pas sökücü işlevi gördüğünü biliyor muydunuz? Tartar kremini eşit miktarda kabartma tozu içeren bir kaseye koyun, ardından macun kıvamına gelene kadar her seferinde biraz hidrojen peroksit ekleyin. Bu karışımı paslı nesnenin üzerine sürün, bir saat beklettikten sonra lavaboda yıkayın.

5. Sirke, Karbonat ve Tuzu Ev Yapımı Bir Pas Sökücü ile Karıştırın
Tek tek, sirke, kabartma tozu ve tuz, hepsi harika temizlik maddeleri oluşturur, ancak birlikte, son derece etkili bir ev yapımı pas sökücü olabilirler. Bu işlem, pastan tamamen kurtulmak için diğerlerinden biraz daha uzun sürebilirken, tam bir mutfak gereçleri seti gibi bir dizi öğeyi temizlemek için idealdir. Pas kırma istasyonunuzu kurabilir ve diğer işlere geçerken yarım gün kendi başına çalışmasına izin verebilirsiniz.

Plastik bir kapta 1/2 sirkeye yarım bardak tuz ekleyerek başlayın. Paslı ekstralarınızı solüsyona bırakın ve yaklaşık 12 saat bekletin. Ardından, tuz ve sirke çözeltisini dökün, metal nesneleri durulayın ve ardından hemen kaba geri koyun. Şimdi yarıklarda kalan sirkeyi nötralize etmek için 1/2 tatlı su ve 1/2 fincan karbonatla doldurun. Yaklaşık 10 dakika sonra, eşyaları ılık suda durulayın ve iyice kurutarak bitirin.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.