Halıdan Çay Lekesini Çıkartmanın Pratik Yöntemleri Nelerdir?

Çay lekesi çoğumuzun korkulu rüyasıdır. Bir de bu leke halıdaysa durum gözümüze çok daha kötü görünebilir.

Halıdan Çay Lekesini Çıkartmanın Pratik Yöntemleri Nelerdir?
05 Nisan 2021 - 00:23
Evlerde anneler özellikle de halı yeniyse çayı çocuklarından çokça sakınır. Çocuklar desek de çocuklar kadar yetişkinler de çayı halıya dökebiliyorlar. Halıya çay dökülme olayını bu kadar çözümsüz bir şey gibi abartmak ve karamsarlığa düşmek yerine bir kaç pratik yöntemle aslında hiç sorun olmadığını göreceksiniz. Bu yöntemler sayesinde çay lekesini hem kolay bir şekilde hem de hiç leke kalmadan ortadan kaldırmış olacaksınız. Sadece dikkat etmeniz gereken bir şey var o da çay lekesini halıda kurumasını beklemeden temizlemelisiniz aksi hâlde leke kolayca çıkacakken sizleri biraz daha zorlayabilir. Diyelim ki kurumuş bir çay lekesi ile karşı karşıyasınız, endişelenmeyin bunun için de pratik çözümlerimiz bulunmaktadır.

Çay lekesini çıkartmak için bir çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki hemen hemen her evde bulunan bulaşık makinesi tabletidir. Tableti biraz sıcak su içinde eritin ve halınızı silin hiç bir şey kalmadığına kendi gözlerinizle şahit olacaksınız.İkinci yöntem olarak beyaz sirkeyi kullanabilirsiniz. Sirkeyi sıcak su ile karıştırıp lekeli bölgeye sıkın ve ardından güzelce silin. Leke çıkana kadar aynı işlemi bir kaç kez uygulayın. Üçüncü yöntem olan ve sıklıkla bilinen karbonat yöntemi de oldukça işe yarar vaziyette. Diğer yöntemlerde ki gibi bir paket karbonatı veya kabartma tozunu sıcak su ile karıştırıp uyguluyorsunuz. Mutlaka işe yarayacaktır eğer tam çıkmadıysa bir kez de limon ile deneyin rahatlıkla çıkacaktır. Çoğu kişi tarafından uygulanan bulaşık makinesi tableti dışında bulaşık makinesi parlatıcısını da lekeli bölgeye döküp temiz bez ile silerek kullanabilirsiniz. Dökülen leke kurumamış halılarda son yöntem olarak bilinen ve kullanılan arap sabunu ile beyaz sabun etkisi de inanılmaz derecede güzeldir.

Lekeli bölgeye uygulayarak biraz bekletip ılık su ve temiz havlu yardımı ile kolayca temizleyebilirsiniz. Gelelim temizlenmesi daha zor gibi görünen fakat nasıl temizleneceğini bildiğiniz takdir de hiç zor olmayan kurumuş çay lekesinin temizliğine. Diğerlerinin aksine bu yöntem çok kişi tarafından bilinmez. Bu yöntemin size her zaman çok yardımı dokunacak. Maden suyu yöntemi, evinizde bulunmasa dâhi ulaşılması gayet kolaydır. Çayın döküldüğü lekeli kısıma maden suyunu dökün ve 2-3 dakika arasında bekletin. Biraz bekledikten sonra ovalayarak silin.

Hayatınızı kolaylaştıracak bu pratik çay lekesi çıkartma yöntemlerini her zaman uygulayabilirsiniz. Evinizde o an hangisi bulunuyorsa onunla temizleyin ve farkı kendi gözleriniz ile görün.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.