Kangren Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Kangren ciddi bir durum olup artık vücudun bir kısmının bozulmaya başladığını ve müdahale edilmesi gerektiğini ifade eder.

Kangren Nedir, Belirtileri Nelerdir?
29 Ocak 2021 - 21:05
Kangren sorunu görülen bölgede dokular ölmeye başlar yani burada nekroz görülür. Bu durum genellikle kulak, burun, ayak, el gibi bölgeler kan akışından eksik kaldığında ortaya çıkmaktadır. Özellikle periferik arter hastalığı kan akışı üzerinde doğrudan etkili olduğu için bu rahatsızlığın görülmesi hastalığın oluşumuna zemin hazırlayacaktır. Bunun yanı sıra şiddetli bir enfeksiyon geçirmek de kangren durumuna yol açabilir. Eğer görülen kangren sorunu tedavi edilmezse hasta hızlı bir şekilde kötüleşir ve bu durum ölümde bile sonuçlanabilir. Bu nedenle yaşanan soruna hiç vakit kaybedilmeden müdahale edilmelidir.

Kangren Belirtileri Nelerdir?
Kangren belirtileri kendi içerisinde ıslak kangren ve kuru kangren belirtileri olmak üzere iki farklı grupta incelenir.

Kuru kangren belirtileri ilgili bölgenin soğuması ve uyuşması şeklinde görülür. Bu durumda yaşanan rahatsızlık hastadan hastaya farklılık gösterecektir. Kangrenden etkilenen bölge zaman içinde sırasıyla kırmızı, kahverengi ve siyah renklerine dönüşecektir. Bazı kişilerde başlangıç rengi mavimsi de olabilir.

Islak kangren ise kuru kangrenin tam aksine ilgili bölgenin şişmesi ile başlar. İlk etapta kangren olan bölgede kızarıklık ve ağrı görülür. Ardından ilgili alanda irin toplanması, doku dökülmesi ve bölgesel sıvı sızması gibi durumlar ortaya çıkar. Bu akıntı etrafa kötü bir koku yaymaktadır. Aynı zamanda bu hastalarda düşük kan basıncına bağlı olarak hafif baş dönmesi ve ateş gibi belirtiler de ortaya çıkmaktadır.

Kangren Tanı Ve Tedavisi
Kangren tanı ve tedavisi için mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır. Bunun için önce hastaya bölgesel muayene, kan damarlarının doppler incelenmesi ve anjiyografi gibi uygulamalar yapılır. Tanı koyulduktan sonra hastalığın sebebine bağlı olarak uygun tedavi şekli uygulanır. Bunun için hastanın kan şekeri düzenlenir, ideal kan lipit seviyeleri ile vücut ağırlığı sağlanır, eğer enfeksiyon varsa bunun giderilmesi için ilaç tedavisi uygulanır. Sebebe göre tedavi uygulamasının haricinde hastada ilgili bölgede bulunan ölü doku parçaları cerrahi müdahale yapılarak temizlenmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.