Kalp Cerrahisinde Minimal İnvaziv Nedir?

Kalp cerrahisinde Minimal İnvaziv halk arasında kapalı cerrahi yöntemi olarak ifade edilmekte ve bu uygulama geniş şekilde kullanılmaktadır.

Kalp Cerrahisinde Minimal İnvaziv Nedir?
29 Ocak 2021 - 20:52
Kalp cerrahisinde Minimal İnvaziv yönteminde kalp ortadan ikiye açılmaz ve bu kısma küçük kesikler atılarak uygulama yapılır. Böylece göğüs duvarı bütünlüğü bozulmadan kalp ameliyatları yapılabilmektedir. Bu işlemde kesi olmadan kasık kısmında girilip kalp kapağı ya da çeşitli kalp damar sorunlar için müdahale edilebilir. Bunun için meme ya da koltuk altından meme dış kıvrımından dört beş santimlik kesikler atılır. Böylece bypass ve kalp kapak ameliyatları daha rahat şekilde yapılmaktadır.

Kalp Cerrahisinde Minimal İnvaziv Avantajları Nelerdir?
Geleneksel yöntemle kıyaslandığında kalp cerrahisinde Minimal İnvaziv yöntemi pek çok avantaja sahiptir. Bu uygulamada herhangi bir kemik müdahalesi olmadan kaburgalar arasından kalbe ulaşılır. Standart uygulamalarda hastalar bypass işlemi sonrasında yaklaşık bir hafta kadar hastanede tutulmakta, günlük hayatlarına dönmeleri ortalama iki üç ayı bulmaktadır. Ancak kapalı ameliyat yapıldığında hastaları çoğunlukla dördüncü günde evlerine gidecek durumda olurlar. Böylece hastalar günlük faaliyetlerine daha hızlı bir şekilde dönmekte, özellikle üçüncü haftanın ardından çalışma hayatına başlayabilmektedir. Ancak bu yöntemin uygulanabilmesi için hastanın önceden bir akciğer sorunu geçirmemiş olması şartı vardır. Çünkü işlem kalbe göğsün sol tarafından ulaşılması şeklinde olmaktadır. Eğer akciğerde bir yapışıklık durumu varsa kalbe ulaşmak için engel çıkabilir. 

Kalp Cerrahisinde Minimal İnvaziv İçin Öneriler
Kalp cerrahisinde Minimal İnvaziv yapılacak kişiler öncelikle hastanın test sonuçlarının bu işlem için uygun olması gerekir. Bunun yanı sıra hastanın durumu için önerilen tedavi şekli, hastanın medikal hikayesi, yaşı, günlük yaşam tarzı gibi durumlar da tedavi öncesi dikkate alınmaktadır. Hastalar uygulamaya kabul edildikten sonra yaşam tarzında önemli değişiklikler yapmalıdır. Öncelikle sigara ve alkol kullanımı varsa kesinlikle bırakılmalıdır. Kalp sağlığı diyeti uygulanmalı ve kilo kontrolünün dengede olması sağlanmalıdır. Eğer yüksek kolesterol ve kan basıncı durumları varsa bunlar içni tedavi uygulanmalıdır. Aynı zamanda düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmeli ve medikal tedavi önerildiğinde buna uyulmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.