Kahve ve Kolesterol Arasında Bir Bağlantı Var mı?

Kahve ve kolesterol hakkında birçok iddia vardır. Kahvenin kolesterol seviyesini nasıl artırdığına dair çalışmalar yapılmış ve karşılaştırılmıştır.

Kahve ve Kolesterol Arasında Bir Bağlantı Var mı?
21 Şubat 2021 - 13:42
Kahve kolesterolü yükseltebilir, ancak bu onu nasıl hazırladığınıza ve ne kadar sık tükettiğinize bağlıdır. Kafeine duyarlıysanız, kahve de sağlığınızı etkileyebilir.

Kolesterol Nedir?
Kolesterol, karaciğer tarafından üretilen mumsu bir maddedir. Vücutta doğal olarak bulunur.

Vücudunuzun ürettiği kolesterole ek olarak, belirli yiyeceklerden kolesterol alırsınız. Çok fazla LDL veya kötü kolesterol, kardiyovasküler hastalık riski altına girmenize neden olabilir. Çoğu doktor, diyetinizden ne kadar ilave kolesterol alacağınızı sınırlamanızı önerir.

Kahve, birçok hayvansal ürün gibi kolesterol içermez. Bunun yerine kahve, vücudunuzun kolesterolü nasıl ürettiğini etkiler.

Kahve ve Kolesterol Arasındaki Bağlantı
Son yıllarda yapılan pekçok çalışma, kahve ve kolesterol arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koymuştur.

Bir araştırmaya göre, cafestol ve kahweol gibi kahve yağlar zararlı olarak görülmüştür. Kahve yağları, doğal bir şekilde kafeinli ve kafeinsiz kahvede bulunur.Araştırmalar, cafestol'un vücudun kolesterolü metabolize etme ve düzenleme görevini etkilediğini ortaya koymuştur. Kahve ve kolesterol kontrollü çalışmalar, kahve yağ asitleri ve nötr sterollerin safra azaltabildiğini göstermiştir. 

Bu durum, kolesterolün artmasına neden olabilir. Araştırmacılar, cafestol'un insan diyetinde var olan, kolesterolü yükselten en güçlü bileşik olduğunu açıklamıştır.

Vücudunuzda kahve metabolizmasını yavaşlatan genetik bir mutasyona sahipseniz ve günde iki ya da daha fazla fincan kahve içiyorsanız, kalp hastalığı riskiniz daha yüksek görülür.

Kahve İçmenin Faydaları
Günlük olarak önemli miktarlarda filtrelenmemiş veya Fransız pres kahvesi içmediğiniz sürece, yüksek kolesterol seviyeleri çok fazla endişe yaratmamalıdır. Aksine, kahve çok sayıda sağlık yararı sağlayabilir.

Kahve ile artan kalp hastalığı ve kanser riski arasında önemli bir bağlantı yoktur. Bir bağlantı bulan daha önceki araştırmalar, kahve içenlerde sigara ve egzersiz eksikliği gibi yaygın olan diğer yüksek riskli davranışları dikkate almamıştır. 

Ayrıca kahve, aşağıdaki yer alan hastalıklara karşı korumada rol oynamaktadır:
Diyabet
Karaciğer hastalığı
Parkinson hastalığı
Depresyon

Uyarılar ve Riskler
Belki de kahvenin etkileriyle ilgili en alakalı sorulardan bazıları, kahvenin enerjisinde ve ruh halini yükselten kafein unsurunda yatmaktadır. Sonuçta, çoğumuzun ilk etapta kahve içmesinin nedeni budur.

Kafein bir uyarıcıdır. Çok fazlası titreme, uykusuzluk, baş ağrısı, mide rahatsızlığı ve endişeye neden olabilir. Bazı insanlar özellikle kafeinin etkilerine karşı hassastır. Bu insanlar, içtikleri kahve miktarını sınırlamak veya kafeinsiz kahveye geçmek isteyebilirler.

Kafein, aşağıdaki gibi bazı koşulları kötüleştirebilir:
Uykusuzluk hastalığı
Kaygı
Depresyon
Yüksek tansiyon
Aritmi gibi kalp sorunları
Böbrek sorunları
Kronik mide sorunları

Kalsiyum sorunları yaşayan ve çok miktarda kafein alan yaşlı kadınların, osteoporoz riskinin daha yüksek olabileceğine dair birçok kanıtlar vardır.

Kafein, bazı ilaçlar veya şifalı bitkilerle etkileşime girebilir. Şunları alırsanız dikkatli kullanın:
Siproflaksin ve norfloksasin gibi kinolon antibiyotikleri
Astım ilaçları
Depresyon ilaçları
Antikoagülan ilaçlar
Dekonjestanlar dahil uyarıcı ilaçlar
Ekinezya
Kafein içeren zayıflama hapları
Kafein içeren ağrı kesiciler

Kafein sadece kahvede bulunmaz. Kafein siyah ve yeşil çay, çikolata, enerji içeceklerinde de mevcuttur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.