Kadınlar İçin Savunma Sporları

Kadınlar İçin Savunma Sporları
24 Ocak 2021 - 15:02 - Güncelleme: 24 Ocak 2021 - 15:16
Her insanın haklarını vücutlarını savunabilecek öz savunmaya sahip olmaları gerekmektedir. Özellikle yaratılış gereği kadınların her türlü tehlikeye karşı kendilerini, hayatlarını koruyabilmeleri oldukça önem taşımaktadır.

Gerçekten de toplum şiddetli hale geldi ve bu nedenle bu tür saldırılara karşı daha savunmasız kadın nüfusu tarafından bir güvensizlik hissi edinildi. Buna karşı koymak için daha fazla kadın, ya rakibini nasıl caydıracaklarını öğrenmek için kendini savunma kurslarına kaydoldu. Kadınlar için ideal kendini savunma sporunun hangisi olduğunu bu yazımızda öğrenin.Bir kendini savunma sporu ne gibi faydalar sağlar?
Genel olarak, kendini savunma sporları uygulayıcının korkularını nispeten daha kolay tekniklerle yenmeyi öğrenmesi için tasarlanmıştır. Aynı zamanda güçlü yönlerinize ve reflekslerinize güven kazanmanın iyi bir yoludur. Bu tür bir uygulama bile stresi kontrol etmeye yardımcı olur ve bu da saldırı durumunda daha iyi tepki vermenizi sağlar.
Kadınlar için yapılan bu kendini savunma sporları formda kalmak için de harikadır. Sürekli yapıldığında, yaralanmayı önlemeye yardımcı olan uygun hareketleri öğrenirler.
Ayrıca savunma sporları hayatınızı koruduğu gibi hayata bakış açınızı da büyük ölçüde değiştirebilir. Üstelik vücut gelişiminde faydalı olacağından kas yapınızın kilonuzun kontrolünü de sağlayabilmeniz mümkün olacaktır.

Boks
Yumruklarınızı doğru kullanmayı öğreterek temelinde az ama etkili hareketlerle kendinizi savunmanızı sağlayan bir savunma sporudur. Bu sporu yapanlar başlık, dişlik belden aşağılarının güvenliğini sağlamak için koki kullanmalıdırlar. Yapacağınız antrenmanlarda kendinizi savunmayı öğrenirken güzel bir şekilde kalori yakma fırsatınız da olacaktır.
Boks esneklik ve çok etkili kaçınma teknikleri edinmenizi sağlar. Darbelerle başa çıkma ve tepki verme nispeten hızlı bir şekilde öğrenilir ve bir fark yaratabilirsiniz. Boks türleri arasında bazıları kadın antrenmanına daha uygundur, burada Fransız boksu, kick boksu veya Tay boksundan bahsedebiliriz.

Kick boks
Bokstan farklı olarak öğreneceğiniz güçlü ve doğru tekmelerle, yapacağınız antrenmanlarla kendinizi savunabilmeniz mümkün olacaktır. Bu spor sayesinde bir saldırganı size yaklaşmasına izin vermeden güçlü ve doğru tekmelerinizle uzaklaştırmanız mümkün olacaktır.

Bu spor, farklı disiplinlerin bir karışımı olarak oluşturulmuştur. Dövüşleri sırasında boks ve karate tekniklerine tanık olabiliriz ve hem bacakları hem de kollar kullanılır.

Aikido
Bu savunma sporunda amaç saldırganın gücünü kullanarak kendiniz için avantaja çevirmektir. Gereğinden çok güç kullanmadan saldırganı kendi kontrolünüz altına alabilirsiniz.

Eskrim sporu
Eskrim sporu refleks yeteneklerinizi geliştirerek, rakibinizin hamlesini önceden düşünüp hızlı hareket edebilmenize yardımcı olur. Spor uygulama sırasında kullanılan silahlara göre üçe ayrılmaktadır. Flore epe ve kılıç. Temelini silahların ucunda bulunan düğme sayesinde rakibinizin belirli noktalarına temas ettirip alacağınız puanlar oluşturmaktadır. Bu savunma sporu sayesinde bir kadın elindeki herhangi bir materyali saldırgana karşı kullanabilmekte ve geliştirdiği refleksler sayesinde kendini savunabilmektedir.

Wing-Chun
Güney Çin bölgesine ait bir savunma sporudur. Estetik görünümü ve hızı bir arada tutan, kısa mesafeli hızlı el hareketleri içeren ve en az yıpranmayla kendinizi savunmanızı amaçlayan bir spordur. Güçlü yumruklarla tekmelerle yapılan savunma sporlarına nazaran refleks duyarlılık rakibinizin gücünden faydalanma gibi temel özelliklere sahip olan wingchun sanatında cinsiyet, güç, kilo önem taşımamaktadır. Kadınlar için pratiklik, refleks, hızlı düşünebilme, hızlı hareket edebilme gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı oluşabilecek hasarı minimum düzeye indirebilmek için önemli ve etkili sporlardan biridir.
Kadınlar bu sporlar sayesinde daha güçlü, özgüvenli ve daha sağlıklı olabilmektedirler. Herhangi beklenmedik bir saldırıya karşı hazır olunması sosyal yaşantınızda daha özgüvenli bir birey haline gelmenizi sağlayabilmektedir. Kendinizi savunmayı amaçlarken yeteneklerinizi el becerilerinizi geliştirebilir, daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.