Kadınlar Hamileyken Bal Yiyebilir mi?

Birçok ebeveyn, 1 yaşından küçük bebeklerin çiğ bal yememesi gerektiğinin farkındadır, çünkü bal, onlar için botulizm bakterisi riski taşır.

Kadınlar Hamileyken Bal Yiyebilir mi?
03 Mart 2021 - 00:26
Bal, bebeklerde botulizmeneden olabilecekbir bakteri türü barındırır. 1 yaşın altındaki bebeklerin sindirim sistemleri, ham baldaki tüm bakterileri güvenli bir şekilde işlemek için yeterince geliştirilmemiştir. Bu nedenle uzmanlar, 1 yaşın altındaki hiçbir bebeğin çiğ bal yememesini önermektedir. 

Aynı kurallar henüz doğmamış bebekler için de geçerli midir? Hamile bir kadının bal yemesi güvenli midir, yoksa bal yemek doğmamış bebeğine zarar verebilir mi? Sorularınızın cevabı için okumaya devam edin! 

Bal Neden Tehlikelidir?
Uzmanlara göre balın ana riski, çiğ bir gıda maddesi olduğu için botulizme yol açabilecek bakteriler içermesidir. Botulizm, vücutta felce yol açan bir hastalıktır ve Clostridiumbotulinum adı verilen bir bakteri sporu türü tarafından üretilen nörotoksinlerden kaynaklanır.

Bakteri sporları vücuda girdikten sonra, insanlar için tehlikeli olan ve vücutta felce neden olan botulinumnörotoksini üretirler. Botulizm, aslında toprakta ve tozda bulunan bir bakteriden kaynaklanır. Bu nedenle, neredeyse her zaman çevremizdedir. Halıdan tezgaha, temizlikten sonra bile hemen hemen her ev yüzeyinde bakteri sporu vardır. 

Sağlıklı çocuklar ve yetişkinler için bakterileri sindirmek genellikle zararlı değildir ve botulizm hastalığının semptomlarının ortaya çıkmasına yol açmaz, ancak yetişkinler ve çocuklar bebeklerden farklıdır. Uzmanlar, bazı bebeklerin botulizm sporlarını yedikten sonra hastalığı geliştirmeye daha duyarlı olduklarını belirtmektedir. 

Balın bazı Clostridium sporları içerdiği bilinir. Bu yüzden bebekler için risk taşır, çünkü bal yemek, bu sporları doğrudan bebeğin sindirim sistemine sokacaktır.

Bir bebeğin bağırsağı basitçe bir yetişkininki kadar gelişmemiştir ve kötü bakterileri uzak tutmak için o kadar çok "iyi" bakteri içermez. Aynı zamanda kötü bakterilerle savaşmak için çok sayıda bağışıklık işlevli bakteri de içermez.

Botulizm sporları bir bebeğin sindirim sistemine girdikten sonra, daha kolay büyüyebilir ve semptomlara neden olan tehlikeli madde olan botulizm toksini üretebilirler.

Hamile Kadınlar Bal Yiyebilir mi?
Hamileyseniz veya gelecek dönemlerde hamile kalmayı planlıyorsanız, muhtemelen kadınların hamilelik esnasında ne yemeleri gerektiğine dair kurallar ve kısıtlamalar hakkında birçok şey işitmişsinizdir.

Doktorlardan ve tıp uzmanlarından, hamileliği sırasında hem anne hem de bebek için hangi yiyeceklerin en faydalı olabileceği konusunda tavsiyeler, fetüse zarar verebilecek yiyecekler hakkında uyarılar ve markette aileden, arkadaşlardan ve hatta yabancılardan öneriler duyarsınız. 

Ne yiyip ne yemeyeceğiniz hakkındaki tüm tavsiyeler kafa karıştırıcı olabilir, özellikle de ilk anne iseniz. Daha önce hamilelik yaşamış anneler için bile, beslenmeyle ilgili "kurallar" ve bebeğiniz için en iyisinin her zaman değiştiği hissedilebilir, ancak iyi haber şu ki, hamile kadınların hamilelikleri sırasında bal yemelerinin güvenli olup olmadığı sorusuna basit bir cevap var: Evet, hamileyken bal yemek güvenlidir. Uzmanlar, balı hamile kadınların kaçınması gereken yiyecekler listesinde listelememektedir.

Kadınların hamileyken bal yemesinin güvenli olmasının iki ana nedeni vardır.

Annenin GI Sistemi Toksinle Başa Çıkabilir
Bir yetişkinin bağırsağının, Clostridium sporlarının olası kolonizasyonunu uzak tutmayı başarma olasılığı daha yüksektir, çünkü sindirim mikrobiyomu yetişkinlik tarafından iyice yerleşmiştir.

Bir yetişkinin bağırsağında sporların büyümesini önleyecek ve böylece botulizmin gelişmesini engelleyecek koruyucu flora olması daha olasıdır. Daha koruyucu flora aynı zamanda bakterilerin büyümesi için daha az alan anlamına gelir. Bu durumda, handa hiç yer kalmaması iyi bir şey değildir. Botulizm çoğu zaman sağlıklı bir sindirim sisteminde büyüyemez. 

Bir kadının hamilelik sırasında bağışıklık sisteminin azaltılabileceği doğru olmakla birlikte, normal, sağlıklı gebeliklerde sindirim florasında botulizm riskinin artmasına neden olacak bir değişiklik yoktur.

Toksinin Bebeğe Geçmesi Muhtemel Değil
2010 yılında yapılan bir araştırmada, botulinum toksininin moleküler ağırlığı nedeniyle plasentadan geçip bebeğe ulaşma ihtimalinin düşük olduğu açıklanmıştır. Bu da bir kadın bal yese ve botulizm sporları kendi vücudunda olsa bile bebeğe ulaşamayacağı anlamına gelir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, botulizm hamilelik sırasında da çok nadirdir. Bu nedenle doktorlar, bakterilerin hamile kadınlar ve bebekleri nasıl etkilediğine dair incelemeleri zorluk göstermektedir, ancak botulizm toksinlerinin plasentadan geçememesi demek, gebeliği sırasında botulizmi kapmış kadınların bebekleri üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı da bildirilmiştir.

Hamile bir kadının botulizmi kaptığı nadir bildirilen vakalarda, doğum kusurları veya infantilbotulizm kanıtı bulunamamıştır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.