Kaç Aylık Hamilesiniz?

Çocuk sahibi olmayı planlayan kadınlar, hamileliğinin yaklaşık dokuz ay sürmesini bekler, ancak birçok anne ve baba adayı, dokuz ayda kaç hafta olduğunu merak ediyor.

Kaç Aylık Hamilesiniz?
03 Mart 2021 - 00:23
Ortalama hamilelik, son normal adet döneminin ilk gününden itibaren kırk hafta sürer. Daha spesifik bir gebelik süresi tahmini elde etmek için çoğu doktor ve ebe, kişiselleştirilmiş bir tahmin sağlamak için aşağıdaki gibi bir gebelik hesaplaması kullanır. Son adetinizin ilk tarihini veya biliyorsanız hamile kaldığınız tarihi kullanabilirsiniz.

Gebelik Haftaları ve Aylar
Ortalama hamilelikteki toplam hafta sayısına baktığınızda, dokuz aylık bir hamileliği planlamak birazcık kafa karıştıracaktır. Rakamları teker teker incelediğinizde, hamileliğin 9 değil, 10 ay sürdüğü anlaşılmaktadır.

Tam süreli bir hamilelikte yaklaşık kırk hafta vardır. Bir ayın tam olarak dört sürdüğünü varsaydığımızda, bu 10 aylık hamilelik anlamına gelmektedir. Bu hesaplamadaki sorun, her ayın 28 gün olduğunu varsaymaktır, ancak takvim aylarımızın çoğu 30 veya 31 gün gösterir.

Meseleleri daha da karıştırmak gerekirse, aslında ne zaman hamile kaldığınız meselesi de var. Kesin bir tarih herkes için önemli olmasa da testlere dayalı olarak tarihi tahmin edebilirsiniz. Eğer bir pozitif gebelik testi varsa, genellikle dört haftalık hamilelikten söz edilebilir. 

Gerçek şu ki, tam süreli bir hamilelik,9 ila 10 ay arasında geçer. Hamilelik aşamanız ve tahmini doğum tarihiniz hakkında netlik sağlamak için pratisyen hekiminiz, hamileliğinizi aylar yerine haftalar içinde takip edecektir.

Hamilelik Trimesterleri
Hamileliğinizi haftalar veya aylar içinde açıklayabilirsiniz, ancak birçok anne adayı hamile olduğunu trimesterde anlatma isteği duyar. Her üç aylık dönem yaklaşık 12-13 hafta sürer. Tam süreli bir hamilelikte üç trimester vardır.

İlk Üç Aylık Dönem
Bu erken üç aylık dönem genellikle 1-13. Haftaları içerir. Bu, kısa bir üç aylık dönem olarak kabul edilir, çünkü birçok kadın, hamileliğin ilk haftalarında bebek beklediklerini bilmez.

İkinci Üç Aylık Dönem
Orta üç aylık dönem genellikle 14-27. haftaları içerir. Birçok anne, bunu en kolay ve en rahat üç aylık dönem olduğunu ifade eder.

Üçüncü Üç Aylık Dönem
Son üç aylık döneminiz 28-40. haftaları içerebilir, ancak birçok kadın 40. haftadan önceki dönemlerde doğum sürecine başlar ve bazıları bir ya da iki hafta daha uzun süre hamileliğe devam edebilir.

Hamilelik Haftalarını Sayma
Doktorunuz, sizin ve bebeğinizin sağlığını daha iyi bir şekilde değerlendirebilmesi için hamilelik sürenizi haftalar içinde sayacaktır. Hamilelik haftanız hakkında emin değilseniz, doktorunuzdan rehberlik isteyin.

Tahmini hamilelik haftalarınızı aldıktan sonra, bu bilgileri ve hamileliğinizi evde haftalık olarak planlamak için son tarihinizi kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, bebeğinizin doğduğu güne dikkat edin. Ardından, hamileliğinizin bulunduğu haftanın o gününü seçin ve ileriye doğru saymaya koyulun.

Örneğin, son adet tarihiniz pazartesi ise ve şu anda hamileliğinizin dördüncü haftası içerisindeyseniz, takviminizdeki o tarihi 4. haftanız olarak seçebilir ve işaretleyebilirsiniz. Ardından, sonraki pazartesi günü beş haftalık olacağınızı unutmayın. Bundan sonraki Pazartesi, altı hafta olacaksın. Her Pazartesi ileriye doğru, yaklaşık 40 haftaya kadar bir haftalık hamilelik kazanırsınız.

Gebelik Aylarını Sayma
Hamileliğinizi haftalar, aylar ve üç aylık dönemlerde anlamak yeterince kafa karıştırıcı olabilir, ancak aynı zamanda başkalarından gelen birçok hamilelik sorusuyla da karşı karşıya kalacaksınız. Biri size hamilelik sürenizi sorduğunda, genellikle ay olarak cevap vermek en kolay yoldur, ancak cevap değişebilir.

İlk üç aylık dönemi mi yoksa son üç aylık dönemi mi vurguladığınıza bağlı olarak hamilelik aylarını düzenlemenin farklı yolları vardır. İşte hamilelik aylarının bazı yaygın dökümleri. 

Aya Göre Gebelik: İlk Trimesterde Vurgu
Bu aylık döküm, erken gebeliğin çok önemli olduğunu varsaymaktadır. Birçok kadın, ilk iki hafta hamile olduğunu anlayamadığı için birinci ay altı haftaya kadar uzatılmaktadır.

1. Ay: 1-6 hafta
2. Ay: 7-11 hafta
3. ay: 12-16 hafta
4. Ay: 17-20 hafta
Ay 5: 21-24 hafta
Ay 6: 25-28 hafta
Ay 7: 29-32 hafta
Ay 8: 33-36 hafta
9. Ay: 37 hafta +

Aya Göre Gebelik: Üçüncü Trimesterde Vurgu
Bu haftalık hamilelik dökümü, son normal adet döngüsünden itibaren her anı içerir ve bazı kadınların bebeklerini kırk haftadan daha erken doğurduğu gerçeğini dikkate alır.

1. ay: 1-4. hafta arası
2. Ay: 5-8 hafta arası 
3. Ay: 9 -12. hafta arası 
4. ay: 13-16. hafta arası
5. ay: 17-20. hafta arası
6. ay: 21-24. hafta arası
7. Ay: 25-28. hafta arası 
8. ay: 29- 32. hafta arası 
9. Ay: 33. Hafta+

Her iki hesaplamada da görülebileceği gibi haftaları nasıl yorumladığınıza bağlı olarak hangi ayda olduğunuzu tanımlamanın yolları farklılık gösterir. İnsanlar, hamileliğinizin ne kadar ilerlediğinizi bilmek istediklerinde cevap vermenin doğru ya da yanlış bir seçeneği yoktur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.