Kabakulak nedir? Çocuklarda Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi

Kabakulak, kulakların önünde bulunan parotis bezlerini enfekte eden oldukça bulaşıcı bir viral hastalıktır. Bu enfeksiyon genellikle çocuklukta ortaya çıkar, ancak kişi her yaşta kabakulak olabilir.

Kabakulak nedir? Çocuklarda Kabakulak Belirtileri ve Tedavisi
24 Ocak 2021 - 16:57
Kabakulak virüsü genellikle tükürük, burun salgıları ve yakın temas yoluyla bir kişiden diğerine geçer. Virüs ayrıca masa, yemek takımı veya bardak gibi yüzeylerde de hayatta kalabilir. Bu nedenle, çocuklarda kabakulak genellikle daha yaygındır çünkü genellikle yeterli önlemleri almazlar.

Kabakulak hastalığı genellikle 5-9 yaş çocuklarında görülen bir hastalıktır. Nadiren yetişkinlerde de görülmektedir. Hastalığı geçirenlerin üçte biri herhangi bir belirti göstermez. Adının kabakulak olmasının sebebi ise; kulakların hemen önünde ve arkasında yer alan hastalık esnasında şişen parotis tükürük bezlerinin kulağı büyük ve şiş göstermesidir.Kabakulağın Belirtileri Nelerdir?
Kabakulak virüsü ile enfekte olan bazı kişilerde hiç veya çok hafif belirti ve semptom görülmez. Belirti ve semptomlar ortaya çıktığında, genellikle virüse maruz kaldıktan yaklaşık iki ila üç hafta sonra ortaya çıkarlar.

Kabakulak hastalığının ana belirtisi, yanakların şişmesine neden olan tükürük bezlerinin iltihaplanmasıdır. Diğer belirti ve semptomlar şunlardır:

1. Vücutta ağrı
2. Baş ağrısı
3. Ateş
4. İştah kaybı
5. Tükürük bezlerinin iltihaplanması
6. Dilde pas rengi ve tadı
7. Kulak çınlaması
8. Ağızda kuruluk
9. Kusma
10. Kulak ardı bezlerinin şişmesi
11. Kızlar yumurtalıkların, erkekte testiserin şişmesi
12. Pakreas ve tiroid gibi vücudun çeşitli bölgelerinde iltihaplanma

Kabakulak, bulaşıcı ve virüs kaynaklı bir hastalıktır. Bu hastalığa en çok yol açan virüste Paramyxovirüsüdür. Temas ve damlacık yolu ile bulaşır. Temastan sonra 16-21 gün içinde ilk belirtilerini vermeye başlar.

Kabakulak normalde hafif seyirli bir hastalıktır. Çok nadiren sağırlık ve menenjit gibi ağır sonuçlara neden olabilir.

Nasıl Teşhis Edilir?
Çocuğunuz kabakulak belirtileri veya semptomları göstermeye başlarsa doktorunuza görünün. Kabakulak, semptomların ortaya çıkmasından yaklaşık dokuz gün sonra bulaşıcı olur. Gitmeden önce doktorun ofisine haber verin ve kabakulak olduğunuzdan şüphelendiğinizi söyleyin, böylece virüsün bekleme salonundaki diğer kişilere yayılmasını önlemek için adımlar atabilirler.

Hatalığı yaşayan kişi belirtilerle başvurduğunda teşhis yapılır. Parotis bezindeki şişlikle hemen tanı konulabilir. Bu şişlik hem gözle hem de elle muayene de saptanabilir. Ateşte bu hastalıkta önemli bir teşhis aracıdır. Başka komplikasyonların eşlik ettiği durumlarda idrar, kan ya da beyin omurilik sıvısı testleri kullanılabilir.

Kabakulak Bulaşması
Kabakulak hava yoluyla yayılan ve normalde solunum sistemine nüfuz eden ve oradan da kan dolaşımıyla diğer dokulara ulaşan bir virüstür. Virüs konuşarak, öksürerek veya hapşırarak insandan insana geçer. Temas yoluyla da yayılır, böylece çocuk kontamine bir yüzeye dokunarak ve sonra ellerini ağzına veya yüzüne dokunursa enfekte olabilir.
Ek olarak, virüs semptomların gelişmeye başlamasından bir veya iki gün önce ve kaybolduktan beş gün sonrasına kadar bulaşıcıdır. Bu nedenle çocuğun bu dönemde diğer çocuklardan uzak durması önerilir.

Kabakulağın Tedavisi Nedir?
Kabakulak, virüs kaynaklı bir hastalık olduğundan ilaç tedavisine yanıt vermez. Yapılacak her şey semptomların hafifletmesi ve hastalık sürecinin daha rahat atlatılmasına yöneliktir.

1. Bol sıvı alımı sağlanmalıdır.
2. Ağrıyan ve şişen bölgelere sıcak kompres ağıların hafiflemesinde yararlı olur.
3. Ağız hijyenine dikkat edilmelidir.
4. Katı yiyecekler, çiğneme esnasında ağrıya sebebiyet vereceğinden sıvı ve püre formunda gıdalar tercih edilmelidir.
5. Meyve suyu tüketiminden, tükürük bezlerini fazladan çalıştırdığı için kaçınılmalıdır.
6. Ateş ve ağzı için ilaç alınmalıdır.

Kabakulak Kısırlığa Sebep Olur Mu?
Çocukluk çağında daha çok görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen yetişkinlik döneminde de ortaya çıkabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında çocuk sahibi olamamaya sebebiyet verip vermediği çok endişe duyulan ve merak edilen bir husus haline gelmektedir. Bu durum testis iltihabı(orşit) gelişen vakalar için bir risk faktörüdür. Kısırlıktan bahsedilebilmesi için çift taraflı bir iltihaplanma görülmelidir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.