İyi Baba Olmanın 10 Altın Kuralı

İyi bir baba olmak için çocuğunuzla belirli kurallara uyarak aranızda bağ kurmalı ve güçlü bir iletişim sağlamalısınız.

İyi Baba Olmanın 10 Altın Kuralı
27 Ocak 2021 - 12:29
Çocukların gelişiminde baba figürü oldukça önemlidir. Hem kız hem de erkek çocukları için güvenin simgesi olan babalarla yaşanan ilişki çocukların kişilikleri açısından önemlidir. Hayatlarının gelecek dönemlerinde de önemli olan baba figürü, toplumsal rollere kadar birçok alanda belirleyicidir.

1. Çocuğuyla Zaman Geçiren Baba
İyi bir baba olmak için çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin. Birlikte zaman geçirmek demek, televizyon izlemek ya da yemek yemek değildir. Çocuğunuzla olan kısıtlı zamanı en verimli şekilde değerlendireceğiniz aktiviteler yapmalısınız.

2. Çocuğuna Rol Model Olan Baba
İyi bir baba olmak için çocuğunuza olumlu anlamda rol model olmalısınız. Örneğin çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için onunla birlikte kitap okumalısınız. Çocuğunuzu her zaman iyiye ve doğruya yönlendirmelisiniz.

3. Çocuğunuzun Özgüven Sahibi Olması İçin Yardımcı Olun
Çocuğunuza onu sevdiğinizi ve değer verdiğinizi hissettirmek, çocuğunuzun özgüven sahibi olması için oldukça önemlidir. Çocuğunuza her fırsatta onunla gurur duyduğunuzu hissettirin. Onu övün ve hatalar yaptığında yüzüne vurmayın. Çocuğunuzu özellikle başkalarının yanında eleştirmeyin.

4. Disiplininizi Sevgi İle Sağlamaya Çalışın
Çocuklarınızı disiplin cezalarıyla büyütemezsiniz. Çocuklarınıza ceza vermek yerine ona belirli sınırlamalar getirmeli ve davranışlarının sonuçlarını göstermelisiniz. Çocuğunuz olumlu ve iyi bir davranış sergilediğinde onu ödüllendirmekten çekinmemelisiniz.

5. Çocuğunuzun Annesine Karşı Saygılı Olmalısınız
İyi baba olmanın kurallarından biri de çocuğunuzun annesine karşı her zaman saygılı ve hoşgörülü olmaktır. Ebeveynler çocuklarının önünde tartışmamalı ve her zaman birbirlerine karşı hoşgörülü olmalıdır. Mutlu ve huzurlu bir ailede büyüyen çocuklar mutlu olabilirler.

6. Çocuğunuzun Sizi Tanımasına İzin Verin
Çocuğunuzun sizi daha iyi tanıması için ona fırsat vermelisiniz. Örneğin onu arkadaş ortamlarınıza ya da çalıştığınız ortama götürebilirsiniz.

7. Sabırlı Olun
Çocuğunuza bir şeyler öğretirken mutlaka ona karşı sabırlı davranmalısınız. Bazı çocuklar kolay öğrenemeyebilir. Bu konuda anlayışlı olmalısınız.

8. Öfkenizi Kontrol Edin
Fiziksel saldırganlık gösterdiğiniz ya da öfkenizi kontrol edemediğiniz durumlarla karşı karşıya kalırsanız mutlaka profesyonel yardım almalısınız.

9. Çocuğunuza Allah’ı Anlatın ve Sevdirin
Çocuğunuza Allah inancını pekiştirmeli ve onun anlayabileceği düzeyde anlatmalısınız. İbadetlerinizi birlikte yapabilirsiniz.

10. Çocuğunuzu Dinleyin
Çocuklarınızın sorunlarını, problemlerini veya bir gün içinde ne yaptığını ondan dinlemelisiniz. Genellikle baba ile çocuklar arasında anne köprü görevinde olsa da çocuğunuzla doğrudan iletişim kurarak iyi baba olmak için adım atabilirsiniz.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.