Boğaz Tahrişi Nedir ve Tedavisi

Halk arasında boğaz tahrişi dense bile tıptaki adı farenjit olan bu rahatsızlık yutakta oluşan iltihaplanma sonucu görülmektedir.

Boğaz Tahrişi Nedir ve Tedavisi
27 Ocak 2021 - 00:15
Bu kısmı ağzını geniş bir şekilde açan kişide kolaylıkla görmek mümkündür. Boğaz tahrişi nedenleri arasında soğuk, asitli içecekler tüketmek, grip, üst solunum yollarında görülen tıkanmalar ve uzun süreli yüksek tonlarda bağırmak yer alır. Aynı zamanda farenjit oluşumuna tozlara karşı hassasiyet de neden olabilir. Kapalı alanların ve mevsim değişikliklerinin farenjite olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Bu sebeplerden oluşan virüsler ve bakteriler, ateşlenmeyle birlikte boğazlarda ağrı ve tahrişleri meydana getirir. Yutmakta zorlanmak, yüksek sesle konuşurken ağrı hissetmek şeklinde belirtileri mevcut olan boğaz tahrişi tedavisi ise oldukça basittir.

Boğaz Tahrişi Tedavileri Nelerdir?
Ne çok sıcak, ne çok soğuk olmayan ılık içecekler ile boğaz tahrişinin önüne geçebilirsiniz. İçerisine özellikle bal eklemeniz de boğaz tahrişi için iyi gelecektir. Odanın nemini normal seviyelerde ayarlamak, tuzlu su ile gargara, sirke ile kompres yapmak ve sigara dumanından kaçınmak farenjitten korunma yollarındandır.

Aile hekimleri veya hastanede muayene edecek doktorların verecekleri grip hapları, boğaz spreyi veya pastilleri ile de tedavi edilebilirsiniz. Hangi şikayetleri görüyorsanız, buna uygun olarak ilaçlar verilecektir. Özellikle çocuklarda yaz-kış dondurma, kola gibi içecekler nedeniyle görülen boğaz tahrişleri kısa sürede iyileşme göstermektedir.Boğaz Tahrişine Hangi Bitkiler İyi Gelir?
Doğal tedavi yöntemlerini kullanarak da boğaz tahrişi problemini ortadan kaldırabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi hatmi bitkisidir. Hatminin köklerinden ve yapraklarından hazırlayacağınız kürlerin faydasını kısa sürede görebilirsiniz. Bitkisel çaylar içinde papatya ve karaağaç bitkisinden hazırlanacak çayları kullanabilirsiniz. Yine her derde deva adaçayını kullanarak hazırlanacak olan ılık sıvı içecek kıvamı ile gargara yapabilirsiniz. 

Boğaz tahrişi için iyi gelen bitkilerden bir diğeri ise kedi otudur. Bu bitkiyi kurutup ezdikten sonra on dakika gibi bir süre kaynatın. Daha sonra süzgeçten geçirin ve içerisine bal ekleyerek macun kıvamına getirin. Bu karışımı boğaz tahrişi için sabah, öğlen ve akşam öğünlerinizde ılıtmak suretiyle 2 çay bardağı tüketin.

Vermiş olduğumuz boğaz tahrişi için iyi gelen doğal, bitkisel karışımlara karşı alerjiniz olma ihtimaline karşı mutlaka uzman bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz. Tavsiyelerimiz tedavi amaçlı değil, yalnızca öneriden ibarettir. Uygulanması durumunda doğacak olumsuzluklardan herhangi bir sorumluluğumuzun bulunmadığının altını çizmekte fayda görüyoruz.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.