Boğaz Ağrısından Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerek

Daha çok kış mevsiminde görülmekle beraber, ilkbahar ve sonbahar gibi sıcaklıkların oldukça değişken olduğu mevsimlerde en sık yaşanılan sağlık problemlerinden biri de boğaz ağrısıdır.

Boğaz Ağrısından Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerek
11 Ocak 2021 - 20:37
Yutkunmada zorluk oluşturmasının yanı sıra, gün içerisinde halsizlik ve hafif ateşe sebep olan boğaz ağrısından kurtulmak için aşağıda belirteceğimiz ve evde uygulanan pratik yöntemlerden bir tanesini deneyebilirsiniz.

Tuzlu ve Karbonatlı Gargara
Boğaz ağrısından kurtulmak için yapılabileceklerden ilki, tuzlu ve karbonatlı gargara yapmak. Bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karbonatı bir çay bardağı ılık su içerisine karıştırarak gargara yapabilir ve boğaz ağrınızın geçmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, gargara yaparken başınızı arkaya doğru yaslamayı ve gargara yaptığınız suyu yutmamaya da özen göstermeniz gerekiyor.

Bal – Limon – Zencefil Karışımı
Eğer boğazınızı yumuşatmaya ihtiyaç duyuyorsanız, bir miktar bal, limon ve zencefili birkaç çay kaşığı da ılık suyu karıştırıp yiyerek boğazınızın yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Boğaz ağrısına neden olan etmenlerden bir diğeri de burun tıkanıklığı olduğundan dolayı, burnunuzdaki tıkanıklığı açmak için yatmadan önce duş alabilir ve mentollü buhar banyosu yapabilirsiniz.Adaçayı ve Ihlamur Çayı
Ayrıca soğuk algınlığı ve boğaz ağrısına oldukça iyi gelen çaylardan biri olan adaçayı veya ıhlamur çaylarını da denemenizde yarar var. Bu çayların yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendiren bitkisel çaylardan biri olan ekinezya çayını da unutmamak gerek. Boğaz ağrısı yaşarken rahatlatıcı etkisinden dolayı içtiğiniz suyun ılık olmasına da özen göstermenizde yarar var. Ayrıca yediğiniz yiyecekleri de soğuk olarak tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Sigaradan Uzak Durunuz
Boğaz ağrısını şiddetlendiren en önemli etmenlerden biri ise tütün ürünleri. Özellikle de boğaz yolundaki mikroplara karşı savunmasız bıraktığından dolayı, normal hayatınızda kullanıyorsanız bile sigaradan uzak durmanız gerekiyor.

Odayı Nemlendirmek
Boğazınızdaki tahriş olma ve yanmayı önlemek için, odanızın kaloriferlerinin üzerine ağzı açık bir kapta su bırakmayı ya da buhar makinesi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Boğaz ağrısı çekerken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de, daha büyük sorunlara yol açma riskinden dolayı rastgele ilaç kullanmaktan kaçınmak. Ancak aldığınız bu önlemlere rağmen, boğazınızdaki ağrı bir hafta ya da bir haftadan fazla sürdüyse, buna ek olarak halsizlik, vücut ağrısı problemleri ve balgam gibi sorunlar yaşıyorsanız mutlaka doktora danışmanız gerektiğini de belirtelim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.