Hepatit Nedir, Hastalığın Çeşitleri Nelerdir?

Hepatit, karaciğer organında çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan iltihaba verilen addır. A,B,C,D,E virüsleri ile meydana gelmektedir.

Hepatit Nedir, Hastalığın Çeşitleri Nelerdir?
30 Mart 2021 - 00:13
Vücuda çeşitli sebeplerle giren bu virüsler, hepatit hastalığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Fakat, sigara ve alkol tüketimi de hepatit hastalığını tetikleyici unsurlardandır. Hepatit hastalığının çeşitleri bulunmaktadır.

Hepatit A
Virüsün ağız yolu ile alındığı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Hijyenin düşük olduğu ortamlarda bulaşma riski çok yüksektir. Bu kötü hijyen ortamında çoğu ülkede hepatit hastalığının sıvı salgınlarına neden olduğu da görülmektedir. Kabuklu deniz mamülleri de Hepatit A virüsünün yayılmasına neden olmaktadır. Hepatit A enfeksiyonu, her zaman belirti göstermez. Bu nedenle tanı konması uzun bir zaman alabilmektedir.

Hepatit B
Bu enfeksiyonun bulaşma riski Hepatit A enfeksiyonuna göre daha azdır. Kan ve kan ürünleri aracılığıyla bulaşmaktadır. Uyuşturucu gibi maddeler aracılığı ile bulaştığı da gözlemlenmiştir. Uyuşturucu tüketimi sırasında aynı enjektörü kullanmak bulaşma riskini arttırmaktadır. Cinsel yol ile bulaşabilen bu hastalık da ebeveynlerden bebeklere geçmektedir.

Hepatit C
Hepatit B’ye göre cinsel yolla bulaşma ihtimali fazla değildir. Fakat yine uyuşturucu kullanımı sırasında ayn enjektörden faydalanmak Hepatit C enfeksiyonu kapmaya sebep olabilmektedir. Siraz, karaciğer kanseri gibi birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Hepatit D ve Hepatit E
Hepatit D enfeksiyonu, B enfeksiyonu geçiren kişilerde gözlemlenmektedir. B enfeksiyonunu ağırlaştırır. Kötü madde bağımlıları D enfeksiyonu sonucunda oldukça risk altına girmektedir. E enfeksiyonu ise, Hepatit A enfeksiyonuna benzemektedir. Az gelişmiş ülkelerde, gelişmiş ülkelere göre daha fazla görülür ve salgınlara yol açmaktadır.

Hepatit Nasıl Tedavi Edilir?
Hepatit hastalarına uygulanan özel bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Hepatit bazı durumlarda kronikleşebilmektedir bu gibi durumlarda kullanılan bir takım ilaç tedavileri bulunmaktadır. Hepatit tedavilerinin asıl amacı mikrobun vücuda verdiği zararı en aza indirgemektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.