Hepatit C Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Hepatit C, karaciğerde iltihaplanma ve enfeksiyona neden olan bir hastalıktır. Bu durum, hepatit C virüsünün (HCV) bulaşmasını takiben gelişir.

Hepatit C Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey
19 Şubat 2021 - 14:45
Hepatit C, akut veya kronik olabilir. Akut hepatit C semptomlarınız varsa, bunlar genellikle hızlı bir şekilde başlar ve yalnızca birkaç hafta sürer. Kronik hepatit C semptomları aylar ya da yıllar boyunca gelişir ve ilk başta belirgin olmayabilir.

Hepatit C Semptomları
Yeni bir HCV enfeksiyonu olan kişilerin %95'inde semptom yok. Yine de bazı insanlar hafif ya da şiddetli semptomlar bildirmektedir. 

Semptomlar şunları içerir:
Ateş
Koyu idrar
iştah kaybı
Karın ağrısı veya rahatsızlık
Eklem ağrısı
Mide bulantısı
Sarılık

Belirtiler hemen ortaya çıkmayabilir. Bazı belirtilerin ortaya çıkması 2 ila 12 hafta sürebilir. Hepatit C enfeksiyonu olan bir kişi, semptomları olmasa bile virüsü yine de bulaştırabilir.

Akut Hepatit C
Akut enfeksiyonlar, virüsle temas ettikten sonraki 6 ay içinde ortaya çıkar. Bu vakalar tipik olarak hafiftir ve sadece birkaç hafta sürer.

Kronik Hepatit C
Bununla birlikte hepatit C, yarıdan fazla kronik hale gelebilir ve tedavi edilmezse ömür boyu sürebilir. Karaciğer hasarı ve karaciğer kanseri gibi uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Hepatit C'yi Nasıl Kaparsınız?
Hepatit C, enfeksiyonu olan biriyle kandan kana temas yoluyla bulaşır. Daha önce kapmış olsanız bile virüsü tekrar kapabilirsiniz. 

Virüs, şunlardan geçilebilir:
Organ nakilleri
Jilet veya diş fırçası gibi öğeleri paylaşmak
Doğum (hepatit C'li bir anneden bebeğine geçme)
Cinsel ilişki
Steril olmayan dövme veya steril olmayan ekipmanlar ile bir piercing

1992'den önce kan transfüzyonları, hepatit C virüsünün bulaşmasında oldukça uygun bir yöntem olarak kabul ediliyordu.
Kan taramasındaki tıbbi ilerlemeler sayesinde, bu tıbbi süreç yoluyla bulaşma olasılığı önemli ölçüde azaltılmıştır.

Hepatit C virüsünün bulaşmadığı yollar ise şunlardır: 
Sarılmak
Öpüşmek
Yiyecek paylaşmak veya yemek kaplarına
Öksürmek
Sivrisinek ısırığı

Hepatit C Tedavi Edilebilir mi?
Yapılan araştırmalara göre akut hepatit C hastalarının büyük bir kısmı tedavi olmaksızın 6 ay içinde iyileşmektedir. Kronik hepatit C gelişirse, muhtemelen hala tedavi edilebilir.

Hepatit C Tedavisi
Hepatit C'li herkesin tedaviye ihtiyacı olmayacaktır. Bazı insanlar için bağışıklık sistemleri, virüsü vücutlarından temizleyecek kadar enfeksiyonla yeterince iyi savaşabilir.

Bağışıklık sistemleri enfeksiyonu temizlemeyen kişiler için ilaçlar genellikle etkilidir. 

Geçmişteki hepatit C tedavi rejimleri, birçok olumsuz yan etkiye sahip haftalık enjeksiyonlar gerektiriyordu. Daha yeni antiviral ilaçlar, genellikle virüsün tedavisinde başarılıdır. Hap şeklindedirler ve çok az yan etkiye neden olurlar.

Hepatit C Komplikasyonları
Tedavi edilmeyen kronik hepatit C, nihayetinde siroz adı verilen karaciğerde şiddetli skar ve karaciğer kanseri gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Hepatit C'li bazı kişilerin karaciğer nakline ihtiyacı olabilir.

Hepatit C kaptığınızı düşünüyorsanız, ne kadar erken hepatit C teşhisi alırsanız, doktorunuz komplikasyonları önlemenize yardımcı olmak için o kadar erken bir tedavi planına başlayabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.