Hayata Dair 4 Tavsiye

İnsanlar, hayata hayallerindeki mutluluğu yakalamak ve hayatı severek yaşamaya gelmiştir. Bir insanın hayatının mutlu geçmesi, o insanın tercihlerine ve hayatını yönlendirecek kritik seçimlere bakıyor.

Hayata Dair 4 Tavsiye
04 Ocak 2021 - 14:25
Bu insanlarla arasındaki iletişim olsun, hayata nasıl baktığı hakkındaki bakış açısı olsun kişiden kişiye değişiyor. Ancak şöyle bir durum var. İnsanlar hayatında doğrudan güzelce ilerlemesi için ve özellikle kendi özgüvenini sorgulamadan ilerleyebilmesi gerekmektedir. İnsanların çoğu genellikle birbirlerinin kuyusunu kazdığı için olduklarında yerde kalıyorlar. Normalde her bireyin kendine geliştirmesine adaması gerekirken çevresindeki insanlar yüzünden kötü yollara düşmektedirler yüzden insan iletişim kuracağı kişileri iyi seçmesi gerekmektedir. Bir insanın karakteri sürekli zaman geçirdiği 5 insanın ortalamasıdır. Eski insanların gençlere her zaman tavsiye ettiği gibi” Az ve öz arkadaşın olsun”. Bu yüzden insanın hayatın gizemli yolcuğuna atıldığında kendine dair dikkat etmesi gereken şeyler vardır. Bunlar her zaman çocukluktan itibaren başları ağrıtan nutuklar olabilir ama gerçek maalesef. Yapılacak bir şey yok bu konuda. İnsan her yerde aynı. İşte hayata dair 4 öneri.

1- Kendini Kandırmadan Yaşa
Günümüz dünyasında sosyal medya platformlarında ve televizyonda dolaşan reklamlar sayesinde insan kendinden uzaklaşarak bambaşka bir şey haline geliyor. Birey olmaktan çıkarak ve kendi düşüncelerinin farkında olmayarak toplum içindeki tek tıp bir birey haline geliyor. Normalde bir toplum içinde bir insan olabilmek için kişinin kendin düşüncelerini sağlıklı bir şekilde ifade etmesi ve kendine ait kuralları olması gerekmektedir. Kendine ait düşüncelerini olmadan ve kendine kurallar koymayan bir insan dış etkenlere maruz kalarak kaybeden bir insan olur. Birçok insan kendine ait yolu bulmak için kurallar koyar ama ilk engel karşısında yenik düşerek vazgeçer. Böyle insanlar genellikle kendini kandırarak yalanların peşinden koşarak hayatına devam eder. Denemekten vazgeçen insan zaten cesaretini yitirmiştir. Cesaretinizi toparlayarak kendinizi yalan söylemeden hayatınızı severek yaşayın.

2- İnsanları Dinlemek
Günümüzde insanlar birbirlerini dinlemedikten dolayı aralarındaki iletişim sağlıklı değil ve derin anlamlar içermeyen iletişimler kurarak yüzeysel bir hayat sürmektedirler. İnsan, hangi yaşta olursa olsun konuşmaya, hareket etmeye muhtaçtır. Sürekli yalnız kalan insanlar da elbet ama onlarda iletişim kuruyor, merak etmeyin. Kendinizi ne kadar çok geliştirirseniz sohbetinizde o kadar kaliteli hale gelir. Kaliteli sohbet eden insanlar var. Derin anlamlar içeren, doğru düzgün kelimeler kullanan ve özellikle insanları dinlemesi bilen. Güzel fikirler ve harika projeler bazen insanın bireysel olarak düşünmesinden ortaya çıkmaz, bir grup insanla beyin fırtınası yaparak çıkar. O yüzden bir sohbet veya konuşma sırasında insanları dikkatle dinlemek önemlidir ve insanları dinleyerek harika bir iletişimci olabilirsiniz.

3- Bağımlı Olmadan Sevmek
İnsanlar birbirlerine ilk başlarda sevgi ve saygılı olarak yaklaşır ama birçok ilişki sonradan zararlı bir ilişkiye döndüğü için insanlar kurdukları özel bağlarda zarar görüyorlar. Boşuna dememişler insanların sözlerine değil davranışlarına bak diye. İdeal bir ilişkide olması gereken zaten iki insanın birbirine bağımlı olmadan yaşaması gerekmektedir ya da ortak bir yaşam alanında sorumluluk paylaşımı yaparak yaşamlarını sürdürmek zorundadırlar. İnsanlar birbirlerini sürekli kandırdığı için birilerine bağımlı olarak yaşıyorlar. Örneğin bir insan sürekli olarak hayallerinden bahsediyor ve hayalleri hakkında harekete geçmiyorsa bilin ki o insan bomboş birisidir. Hayatında kendisine karşı hiçbir zaman dürüst davranmamıştır ve gerçeklikten kaçmaya çalışarak kendini avutmaya çalışmıştır. Bunun gibi birçok örnek var ve insanlarla kurulan özel ilişkilere benzetilebilir. İnsanların özel olarak kurduğu ikili ilişkilerde bireyler hiçbir zaman yalan söylememeli ve birbirlerine bağımlı olmadan yaşamalıdır.

4- Tartışma Yaratmadan Konuşmak
İnsanlar gereksiz yere heyecanları yüzünden iletişimlerinde tartışma yaratarak konuşuyorlar. Kendilerini kontrol edilseler zaten neler söylediklerinin farkına varabilirlerdi. İnsan bir toplantıya katıldığı zaman veya bir kişi ile konuşacağı konuyu önceden düşünmeli ve kelimelerini dikkatli seçmelidir. İnsanların konuştuğu ortak bir dil var ve insan söylenilen kelimelerin birden fazla anlamını bilemeyebilir. İnsanlara anlatmak istediğiniz bir şeyler varsa kelimelerin doğru kullanımı ve nerede vurgu yapılması çok önemlidir. Doğru kelimeleri ve nerede vurgu yapacağınızı iyi bilirseniz karşılaştığınız her insanlar tartışma ortamına girmeden kolaylıkla anlaşabilirsiniz.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.