Haşlama Et Yemeği Nasıl Yapılır

Genel manada çoğu mutfaklarda sıklıkla tercih edilen kırmızı et, protein kaynağı olarak görülüp, bilinmektedir. Kırmızı et, yemeklerin lezzet oranını arttırdığından dolayı özellikle ana yemeklerde mutlaka kullanılır.

Haşlama Et Yemeği Nasıl Yapılır
25 Şubat 2021 - 01:27
Fakat etin besin değeri ve kalorisi hususunda birçok ittifak vardır. Bazı uzmanlar indinde etin zararları göz ardı edilemeyecek kadar çoktur. Bazılarına göre ise faydaları saymakla bitmeyecek türdendir. Bu ittifaklar tüketicilerin hem aklını karıştırmakta, hem de ete karşı bir önyargı oluşturmaktadır.

Yemeklerin içerisine koymakta en çok tercih edilen koyun ve dana etleridir. Kırmızı et çinko, demir ve protein açısından vücuda oldukça yarar sağlayan bir besindir. Ayrıca kansızlık problemi olanlar içinde tüketilmesi uzmanlar tarafından özellikle tavsiye edilmektedir. Birçok hastalığa karşı koruyuculuğu ile sizlere faydasını sağlamaktadır. Her şeyde olduğu gibi, etinde fazla tüketimi vücuda faydadan ziyade zararını göstermektedir.

Et tüketiminde en sağlıklı pişirme yöntemi haşlama tekniğidir. Bağırsak problemleri yaşayan kişiler için uzmanlar haşlama etin tüketilmesini daha uygun görmüşlerdir. Eti haşlayacağınız vakit hem kemikle hem de et ile beraber haşlamanız daha iyi olacaktır. Çünkü etin faydası olduğu kadar suyunun da faydası saymakla bitmez.

Haşlama etinin suyu size bağışıklık kazandırır, enfeksiyonları yok eder ve kemik ağrılarına birebir fayda sağlamaktadır.

Haşlama Et Yemeği Malzemeleri 
Yemek tarifi vermeden önce malzemeleri saymakla başlayalım;
- 600 gram kemiksiz dana incik
- 3 adet orta boy patates
- 1 adet havuç
- 1 adet büyük boy soğan
- 5 diş sarımsak
- Yarım çay bardağı sıvı yağ
- Karabiber
- Pul biber
- Tuz
 
Haşlama Et Yemeği Hazırlanışı;
Haşlama et yemeğini yapmak için öncelikle geniş bir tencere içerisine yarım çay bardağı sıvı yağ ilave edin ve ocağına altını açın. Kızan yağın içerisine 600 gram kemiksiz dana inciği dizin ve arkalı önlü olacak şekilde biraz kızartın. Etlerin kızardığından emin olduktan sonra içerisine etleri bir miktar geçecek kadar su ilavesi yapın. Ve etler yumuşayana kadar haşlamaya devam edin. Haşladığınız vakit suyun bitmesi durumunda su ekleyebilirsiniz.

Sonrasında 3 adet orta boy patatesi, 1 adet havucu ve 1 adet büyük boy soğanın kabuklarını soyun, ardından bu malzemeleri de büyükçe ete uygun bir şekilde doğrayın. Haşladığınız etlerin içerisine sayılan malzemeleri ekleyin. Sarımsaklarında kabuklarını soyup bir bütün halinde tencere içerisine ekleyin.

Sonrasında size uygun olacak şekilde pul biber, karabiber ve tuzunu ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte pişmesini bekleyin. Yaklaşık yarım saat sonra piştiğinden emin olduğunuz vakit tencerenin altını kapatın ve servis etmek için tabaklara ilave edebilirsiniz.

En çok tercih edilen haşlama et yemeğinin lezzetli tarifi ile hem damaklarınızda enfes bir tat kalacak hem de sağlıklı bir tüketim yaparak sağlığınızı korumuş olacaksınız.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.