Hangi Vitamin Saç Dökülmesine İyi Gelir

Saç dökülmesi birçok insanın başına gelen bir problemdir. Hem kadınlarda hem erkeklerde görülen saç dökülmesi problemi için internette birçok çözüm yolu bulunabilir.

Hangi Vitamin Saç Dökülmesine İyi Gelir
10 Nisan 2021 - 10:31
Bu çözüm yollarından biri de vücuda birçok yararı bulunan vitaminlerdir. Bu vitaminler kadın kozmetik ürünlerinde sıkça kullanılsa da besinlerden de elde etmek mümkündür.
 
Hangi Vitaminler Saç Dökülmesine İyi Gelir?
Demir
Vücut için birçok faydası bulunan demir, saç için de oldukça yararlıdır. Demir eksikliği özellikle kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Saç dökülmelerinde de demir eksikliğinin bir payı bulunmuştur. Bu sebepten ötürü demir eksikliğini engellemek saç dökülmesinin de önüne geçebilir.

E Vitamini
E vitamini özellikle saç derisine iyi gelen bir vitamin türüdür. Saç üretimini de hızlandırarak dökülen saçların yerine yeni saç çıkarımını sağlar. Aynı zamanda saçın güçsüz ve bakımsız görünümünü de alan e vitaminini badem, ay çiçeği veya avokadodan sağlayabilirsiniz.

A Vitamini
Saçların hızlı uzamasına katkı sağlamasıyla bilinen A vitamini saç derisine iyi gelerek dökülmelerin de önüne geçer. Saç derisindeki sebumu da arttırarak saç derisindeki kuruluğu da engeller ve nemli bir saç derisini sağlar. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. A vitamininin fazlası da azlığı kadar zararlıdır ve saç dökülmesine yol açabilir. A vitaminini havuç, ıspanak, patates gibi sebzelerden elde edebilirsiniz.

D Vitamini
D vitamini saç derisinde yeni saç hücrelerinin oluşumuna katkı sağlar. Yeni saç çıkarımına sebep olan D vitamini bu sebeple saç dökülmesine de engel oluyor çıkarımı yapılabilir. En büyük D vitamini kaynağı güneştir. Besinlerden ise bazı balıklardan elde edilebilir.

C Vitamini
Vücuttaki yararları saymakla bitmeyen C vitamini saça da iyi geliyor. Saç uzamasına katkıda bulunan C vitamini kolajen üretimini de arttırır ve saç dökülmesinin önüne geçer. Turunçgiller, çilek, domates gibi besinlerden C vitamini elde edilebilir.

Çinko
Çinko saçların uzamasına yardımcı olurken saç dökülmesini de engelleyebilir. Saç derisindeki sebum oranını da düzenleyen çinko, saçı onaran vitaminlerdendir. Ancak A vitamini gibi çinkonun da fazlası zararlıdır ve saç dökülmesine yol açar. Et, mercimek, ıspanak gibi birçok besinden çinko sağlanabilir.

B12 Vitamini
Eksikliği birçok zarara neden olan B12, saç dökülmesine de yol açar. Saç köklerini güçlendiren B12 vitamini saç dökülmesinin önüne geçer. Et, yumurta, balık gibi besinlerden B12 elde edilebilir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.