Hamilelikte Mide Ekşimesi ile Başa Çıkmak

Mide ekşimesi, hamilelik sırasında yaygın bir rahatsızlıktır. Kadınların %30 ila %80i, bebek beklerken mide ekşimesi, hazımsızlık veya asit reflü semptomlarına sahiptir.

Hamilelikte Mide Ekşimesi ile Başa Çıkmak
03 Mart 2021 - 00:12
Mide ekşimesi, hamilelik sırasında her zaman başlayabilir, ancak bebek büyüdükçe bu ikinci ve üçüncü üç aylık dönemde daha yaygındır. İşte hamilelikte mide ekşimesinin semptomları, nedenleri ve hakkında bilmeniz gereken her şey, başa çıkmak için ipuçları! 

Mide Ekşimesi Hakkında
Mide ekşimesi, midenizdeki yiyecek ve asit, yemek borunuza geri döndüğünde meydana gelir. 

Asit midenizdeyken acıtmaz, çünkü mide zarını oluşturan hücreler asit ve yiyecekleri parçalayan enzimler tutmaya yöneliktir, ancak yemek borusu çeperi mide çeperinden daha hassastır. Bu yüzden midede yemek borusuna geri döndüğünde, yanma hissi gibi bir tahrişe neden olur ve gastrointestinal (GI) sisteminizde olmasına rağmen, yanma noktası kalbinizin yakınındaymış gibi hissedilir ve buna da "mide ekşimesi" adı verilir. Bazen asit, reflü veya hazımsızlık olarak da adlandırılır.

Hamilelikte Mide Ekşimesi Semptomları
Mide ekşimesi genel olarak yemeklerden sonra ortaya çıkar ve sıklıkla geceleri veya kestirmek için uzandığınızda daha kötü bir hal alır.

Asit yemek borusuna geri aktığında, boğazın arkasına kadar gidebilir ve şu semptomlara neden olabilir: 
• Göğüs kemiğinin arkasında, göğsünüzde ağrı 
• Göğsünüzde veya boğazınızın arkasında yanma
• Ağzınızda kötü, ekşi veya asit tadı

Mide ekşimesi semptomları sadece birkaç dakika içinde geçebilir veya birkaç saat sürebilir. Yaşadığınız semptomlar hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Böylece doktorunuz, mide ekşimesi olup olmadığını belirleyebilirler.

Hamilelikte Mide Ekşimesi Nasıl Teşhis Edilir?
Sindirim sisteminiz de dahil olmak üzere, vücudun birçok bölgesi hamilelik sırasında değişikliklerden geçer. Bebek beklediğinizde, vücudunuz daha çok hormon, progesteron üretir ve gevşer.

Progesteron, yemek yedikten sonra midenin daha yavaş boşalmasına neden olurken, gevşetmek için vücudunuzdaki düz kasları rahatlatır. Yemek ve mide asidini midenizde tutan yemek borusunun altındaki halka veya sfinkter, düz kastan oluşur.

Bu hormonlar sayesinde yiyecek, midede daha uzun süre kalır ve yemek borusuna daha kolay geri gidebilir. Ayrıca haftalar geçtikçe ve karnınız büyüdükçe, genişleyen rahminiz ve büyüyen bebeğiniz karnınıza baskı yapmaya başlar. Bu basınç, mide içeriğini zayıflamış sfinkterden geçip yemek borusuna doğru iterek mide ekşimesine de yol açabilir.

Elbette, hamilelik sırasında, çocuk taşımadığınızda mide ekşimesi geçirebileceğiniz nedenlerle mide ekşimesi yaşayabilirsiniz.

Mide ekşimesine neden olan diğer şeyler şunlardır: 
• Aşırı yeme
• Baharatlı yiyecekler
• Yüksek yağlı yiyecekler ve işlenmiş etler
• Turunçgiller ve meyve suları
• Domates
• Çikolata, kafein, soda veya karbonatlı diğer içecekler
• Sigara içmek
• Alkol
• Obezite
• Bazı ilaçlar
• Stres

Hamilelikte Mide Ekşimesi ile Başa Çıkmak İçin İpuçları
Mide ekşimesi çekiyorsanız, bunu önlemeye çalışmak veya başladıktan sonra rahatsızlığı hafifletmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. İşte hamilelik sırasında mide ekşimesi ile baş etmenin bazı yolları! 

Kilo alımını izleyin: Doktorunuzun önerdiği kilo alma yönergelerine uymaya çalışın. Aşırı kilo alımı midenize ek baskı uygulayabilir ve mide ekşimesini daha da kötüleştirebilir. 

Rahatsızlığa neden olan gıdalardan uzak durun: Kızarmış, baharatlı veya gazlı yiyecekleri yedikten sonra mide ekşimesi olduğunu fark ederseniz, mümkün olduğunca onlardan kaçının.

Daha küçük öğünler yiyin: Üç büyük öğün yemek yerine, daha küçük porsiyonları daha sık yemeyi deneyin. Evden çıkarken çantanıza sağlıklı atıştırmalıklar veya küçük sağlıklı yemekler de koyabilirsiniz. Böylece gün boyunca yemek yemeye devam edebilirsiniz. 

Yeterli sıvı için: Her gün 2 ila 3 litrelik su veya diğer sağlıklı içecekleri tüketin, ancak kafein ve şekerli içecekleri sınırlayın. 

Kısıtlayıcı giysilerden kaçının: Belinizin etrafını saran giysiler karnınıza baskı uygulayabilir. 

Yemek yedikten hemen sonra uzanmayın ya da yatmayın: Dolu bir mide üzerine uzanırsanız, yiyeceklerin geri gelme olasılığı daha yüksektir. Bunun yerine, vücudunuzun sindirmesine izin vermek için bir süre oturun. 

Yerçekimini kendi yararınıza kullanın: Fazladan bir yastık veya bir eğimde uyumaya çalışın. Böylece başınız yukarıdayken, gıdalar aşağıda kalacaktır. 

Dizlerinizle aşağı doğru eğilin: Belinizi bükmek karnınıza baskı uygulayabilir ve vücudunuzu mide içeriğinin yemek borusuna doğru hareket edebileceği bir konuma getirebilir. Dizlerinizi bükerseniz ve vücudunuzu dik tutarsanız, yiyeceği aşağıda tutmaya yardımcı olabilirsiniz.

Duruşunuza dikkat edin: Kamburlaşmak ve eğilmek karnınıza baskı uygular. Bu nedenle, karnınıza daha fazla yer açmak ve yemek borunuzu dik tutmak için dik oturmaya ve omuzlarınızla birlikte yürümeye çalışın.  

Stresi azaltın ve yeterince dinlenin: Stres ve yorgunluk mide ekşimesini daha da kötüleştirebilir. Mümkün olduğunda dinlenmeye çalışın ve vücudunuzu rahatlatmanıza yardımcı olacak meditasyon, hafif egzersiz, müzik dinleme veya diğer teknikleri kullanın.

Sigara içmeyin veya alkol almayın: Bu sadece mide ekşimesi için değil, aynı zamanda siz ve bebeğiniz için de kötüdür.

Alternatif bir tedavi deneyin: Araştırmalar, akupunkturun hamilelik sırasında mide ekşimesini gidermeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Doktorunuza güvenli bir antiasit almayı sorun: Sık sık mide ekşimesi yaşıyorsanız ve çok rahatsızsanız, doktorunuzla konuşun. Sizin için bir şeyler önerebilir veya reçete yazabilir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.