Hamilelikte Baş Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Baş ağrısı, hamileliğin yaygın bir rahatsızlığıdır. Hormon değişikliklerinden kahveyi aniden bırakmaya, iyi uyumamaya kadar, hamileliğin baş ağrısına neden olmasının birçok nedeni vardır.

Hamilelikte Baş Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi
03 Mart 2021 - 00:10
Baş ağrıları, boyunda kendini gösterebilir (daha çok kafadaki ağrı gibi), ancak genellikle anneler ve bebekler için tehlikeli değildir. İşte, hamilelik esnasında baş ağrılarının nedenleri ve tedavisi hakkında bilmeniz gereken her şey!

Hamilelikte Baş Ağrısının Nedenleri
Kadınlar zaman zaman baş ağrısı çekerler. Bu nedenle, hamilelik sırasında da ortaya çıkmaları şaşırtıcı değildir. Nedeni her zaman bilinmemektedir, ancak hamileyken birçok şey baş ağrısına neden olabilir. Bazı nedenler (bu liste kapsamlı değildir) şunları içerir: 
• Hormon değişiklikleri
• Açlık
• Düşük kan şekeri
• Dehidrasyon
• Kafein yoksunluğu 
• Uyku eksikliği 
• Görüşünüzdeki değişikliklerden, bilgisayarda veya telefonda çok fazla ekran süresinden dolayı göz yorgunluğu
• Duygusal veya fiziksel stres
• Bebek büyüdükçe ve kilo aldıkça duruşunuzdaki değişikliklerden kaynaklanan kas gerginliği
• Hamilelikte yüksek tansiyon

Hamilelikte Baş Ağrısının Tedavisi
Hamile kalmadan önce, bir baş ağrısını tedavi etmenin ana yöntemi ağrı kesici ilaçlara ulaşmak olabilirdi, ancak şimdi bebek beklediğinize göre, ağrıyla başka yollarla başa çıkmak ve son çare olarak ilacı kullanmak isteyebilirsiniz.

İşte hamileliğiniz sırasında baş ağrısıyla baş etmenin bazı alternatif yolları:
Karanlık bir odada dinlenmeye çalışın: Işıkları kapatın ve ses olmayan bir odada dinlenmeyi deneyin. 

Sıcak ya da soğuk havlu kullanmayı deneyin: Başınızın ağrıyan bölgesine sıcak ve soğuk arasında geçişler yapın. 

Banyo yapın: Hamilelik komplikasyonları yaşamıyorsanız ve doktorunuz banyo yapmanın güvenli olduğunu söylüyorsa, ılık bir küvette rahatlayabilirsiniz. 

Doğal sağlık hizmetlerine şans verin: Masaj, kayropraktik bakımı veya akupunktur gibi alternatif sağlık hizmetleri, baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilen seçeneklerdir. Tüm doğal sağlık bakımı ihtiyaçlarınız için lisanslı profesyoneller seçtiğinizden ve özellikle hamileliğinizle ilgili herhangi bir sorununuz varsa doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. 

Göz doktorunuzdan randevu alın: Hamilelik, gözlerinizi kurutarak ve görüşünüzü değiştirerek sizi etkileyebilir. Göz doktorunuz, baş ağrısını göz sorunlarından kurtarmada yardımcı olacabilecek yönlendirmeler sunabilir.

Yardım isteyin: Başka çocuklarınız varsa, biraz dinlenebilmek için bir arkadaşınızdan veya aile üyesinden yardım isteyin. Sizi önemseyen insanlar genellikle yardım etmekten çok mutlu olurlar.

Kadın doğum uzmanınıza danışın: Kalıcı veya kötüleşen baş ağrıları için, doğum uzmanınıza danışın.

Hamilelikte Baş Ağrısının İlaç Tedavisi
Ağrı kesici kullanmadan ara sıra baş ağrısını geçirebiliyorsanız, bu harika bir durum, ancak bazen kronik baş ağrıları veya şiddetli migrenler başa çıkılamayacak kadar fazladır. Sırf bebek sahibi olduğunuz için acı çekmenize gerek yok. Bu durum, genellikle alacağınız reçetesiz ilaçları veya ecza dolabınızdaki migren ilacını almanız gerektiği anlamına gelmez. Artık hamile olduğunuza göre, ağrınızı tedavi etmek için ne kullanacağınız ilaçlar konusunda daha dikkatli olmanız gerekir. Doktorunuza danışmalı ve sizin için hangi ilacın güvenli olduğunu sormalısınız. 

Genel ağrı kesici ilaçları öneriler şunları içerir:
• Tylenol (asetaminofen) hamileyken güvenli olarak kabul edilir, ancak yalnızca gerektiğinde düşük dozlarda alınmalıdır.
• NSAID (Motrin, Aleve veya Advil) ve aspirin genelde tavsiye edilir değildir, ancak gebeliğin 20. haftasından sonra, hamilelik sırasında önerilir.
• Migren için, doktorunuz size migren baş ağrıları, mide bulantısı ve ağrıyı tedavi etmek için reçeteli ilaçlar verebilir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.